Pradinis širdies ir kraujagyslių stiprumas yra daug didesnis nei mums reikia. Vidaus „varikliukas“ pajėgus perpumpuoti kraujagyslėmis nuo 4 iki 6 litrų kraujo per minutę. Tad kodėl jis kartais nesusidoroja ir su trimis litrais? Vadinasi, organizmas ėmė negaluoti. Priežasčių gali būti daug: dažni stresai, netinkama mityba, infekcijos, endokrininės sistemos sutrikimai, užterštas oras, paveldėjimas… Kaip padėti kraujagyslėms ir širdžiai išlikti sveikoms iki žmogaus senatvės?
Pasikraukite energijos ir geros nuotaikos. Kraujagysles ir širdį stiprina sportas. Pasirinkite, kas jums mieliausia: bėgimą, tenisą, gimnastiką ar šokius. Tačiau nekelkite sau neįvykdomų užduočių, krūviai turi būti ne per dideli.
širdį taip pat stiprina plaukimas ir vandens procedūros. Na, o jei sportuoti nėra sąlygų ar laiko, įpraskite vaikščioti pėsčiomis nors pusvalandį per dieną.
Pirtis širdžiai irgi naudinga, nors kai kas tai neigia. Po pirties pagerėja kraujotaka ir kraujo cirkuliacija. Svarbiausia – ką nors daryti pagal jėgas ir nugalėti savo tinginį.
Būtiniausi širdžiai produktai
Kardiologai teigia, kad širdžiai kasdien reikalingi tam tikri vitaminai ir mineralai. Netinkamai maitinantis organizme atsiranda cholesterolio perteklius ir ant kraujagyslių sienelių susidaro cholesterolio plokštelės. Jos lyg kamščiai užkemša kapiliarus ir jokios naudingos medžiagos negali patekti.
Todėl būtina vartoti produktus, turinčius flavonidų, nesočiųjų riebiųjų rūgščių ir seleno. Flavonidai – organiniai junginiai, jų yra kai kuriuose augaluose: raudonose vynuogėse, juodojoje arbatoje, tamsiame šokolade, geltonos spalvos vaisiuose.
Nesočiųjų riebiųjų rūgščių, būtinų širdžiai, yra riebiose jūros žuvyse (upėtakyje, lašišoje), kokybiškuose žuvies taukuose (tokie gaminami ne iš kepenėlių, o iš išdorotos žuvies), jūros dumbliuose, krevetėse. Ypač daug nesočiųjų riebiųjų rūgščių turi paprasta silkė. Beje, jūros produktuose gausu jodo, jis taip pat būtinas medžiagų apykaitai.
Elementarus principas
širdžiai labai naudingi vitaminai A ir E, iš mikroelementų – kalis, magnis, jodas ir selenas. Pastarasis tiesiog nepakeičiamas. Jo yra sėmenų, alyvuogių, saulėgrąžų ir kitų augalinių rūšių aliejuje. Nepaprastai daug seleno turi topinambai – žieminės bulvės.
Labai naudingos ir spanguolės. Šios uogos turi antioksidantų, jie naikina laisvuosius deguonies radikalus, kenksmingus širdžiai.
Rytą vietoj kavos ar arbatos vertėtų prisitaisyti paprastą ir skanų spanguolių gėrimą. 1-2 šaukštus uogų sutrinti puodelyje ir užpilti verdančiu vandeniu. Galima įberti truputį cukraus, bet reikia atsiminti, kad cukrus ir netgi fruktozė kenkia kraujagyslių sienelėms.
Parengė G.Alksnis
“Sekundė”