Gydo sielą ir kūną
Laisvalaikio jojimas nuo penkerių metų Jurgitai Vargalytei tapo viena džiugiausių akimirkų gyvenime. „Tai su niekuo nepalyginama patirtis“, – šypsosi mergina.
Merginos kambaryje puikuojasi arklių nuotraukos, lipdukai, laimę nešančios pasagos. Žirgyne, esančiame netoli Papilės miestelio, Jurgita lankosi kiekvieną savaitgalį bet kokiu oru.
„Į žirgyną dažniausiai važiuojame visa šeima, bet pasitaiko, kad jodinėti išsiruošiu ir viena. Tada mama labai nerimauja, kad man niekas nenutiktų, bet aš pasitikiu arkliais, kuriais jodinėju“, – tvirtina Jurgita.
Mergina įsitikinusi, jog būtent arkliai jai padėjo lengviau išgyventi paauglystės sunkumus. Po jodinėjimo ji grįždavusi namo rami ir puikios nuotaikos. „Bendravimas su arkliu, puikios emocijos – tikra palaima sielai“, – tvirtina mergina.
Jojimas – ir puiki fizinė treniruotė kūnui. Jojant dirba kojų, nugaros, pilvo, rankų raumenys. O jojimas gamtoje – ypatinga dovana visam kūnui. Grūdinamas organizmas, stiprėja raumenys, plaučiai, širdis.
„Prieš ketverius metus medikai pastebėjo, kad man ėmė krypti stuburas, todėl rekomendavo daugiau sportuoti. Tada kaip tik mokslo metai buvo pasibaigę ir jodinėti ėmiau kas antrą dieną. Kai vėl pasirodėme gydytojui, šis buvo nustebintas, kad mano laikysena ir stuburas buvo praradę visus defektus, – džiaugiasi mergina. – Ne veltui arkliai pasitelkiami žmonių sveikatai gerinti. Visame pasaulyje naudojama hipoterapija t.y. gydomasis jojimas.“
Hipoterapija pripažinta, bet ne pas mus
Gydytojas ortopedas traumatologas Benjaminas Čižiūnas sako, jog dar V a. pr. m. e. Hipokratas rašė apie teigiamą jojimo poveikį sveikatai. Oficialiai šis gydymo būdas imtas taikyti tik 1960 metais, kai pirmą kartą gydymas jojimu buvo pritaikytas Austrijoje, Vokietijoje ir šveicarijoje.
Grupė Kanados ir Jungtinių Amerikos Valstijų mokslininkų nukeliavo į Vokietiją, stebėti, kaip vyksta hipoterapija. 1992 metais jie įteisino hipoterapiją ir įkūrė Amerikos Hipoterapijos Asociaciją. Ši organizacija iki šiol rengia kvalifikuotus specialistus, kurie gali užsiimti hipoterapija.
šiuo metu hipoterapija daugelyje šalių yra pripažintas ir iš valstybės biudžeto remiamas gydymo būdas.
„Nors mūsų meilė arkliams ypatinga ir jokia kita tauta žodžiui „arklys“ neturi tiek spalvingų epitetų, tačiau hipoterapija Lietuvoje nėra oficialiai įteisinta, ją propaguoja tik būrelis savamokslių entuziastų“, – sako gydytojas.
Neįkainojama pagalba
B. Čižiūnas tikina, jog gydymas jojant žirgais, kaip pagalbinė priemonė kartu su kitomis gydymo programomis, labiausiai tinka fizinei, socialinei, psichologinei reabilitacijai.
„Net ir paprastas buvimas šalia žirgo sukelia daug teigiamų emocijų, – sako gydytojas.– Gydomasis jojimas padeda žmogui tapti komunikabilesniu, labiau pasitikinčiu savimi. Hipoterapija labai tinka autistams, Dauno sindromu sergantiems vaikams, kurie yra užsidarę savo pasaulyje, turi įvairių baimių.“
Anot ortopedo, žirgai padeda koreguoti ir judėjimo sistemos sutrikimus, nes žirgo ėjimo ritmas itin gerai dera su žmogaus. Žingsniuodamas žirgas išjudina net tuos vidinius raumenis, kurie žmogui pačiam einant ar dirbant taip neišjudinami, kaip sėdint ant žirgo.
Jojimas mažina raumenų skausmą ir įtampą, gerina judesių koordinaciją, pusiausvyrą bei padeda atstatyti prarastas judėjimo funkcijas ir jas kompensuoti.
Sėdėjimas balne gerina galvos ir viso kūno padėtį.
„Kiekvienas atvejis individualus, tad prieš pradedant jodinėti, geriausia pasikonsultuoti su gydytoju specialistu – ortopedu, traumatologu ar chirurgu, – perspėja ortopedas. – Pavyzdžiui, sergantiems skolioze – šoniniu stuburo iškrypimu, gydymas jojimu gali būti ne tik naudingas, bet ir kenksmingas.“
Esant lengvo laipsnio, nestruktūrinei arba funkcinei skoliozei, kuri dažniausiai pasireiškia dėl netaisyklingos laikysenos, uždegimo, ar kaip kompensacija esant skirtingam kojų ilgiui, jodinėjimas išeis į naudą, tačiau jeigu jums diagnozuota struktūrinė skoliozė, kai stuburo iškrypimas susijęs su kaulų deformacija, hipoterapija gresia rimtomis komplikacijomis, akcentuoja B. Čižiūnas.
Ilona Šnarienė
Asmeninio albumo nuotr.
“Šiaulių kraštas”