Sprukimas nuo rūpesčių
Pasaulinė sveikatos organizacija pareiškė, kad priklausomi nuo ko nors yra 90 procentų visos žmonijos. Itin daug žmonių priklausomi nuo darbo. Narkomanijos problemų ekspertai teigia, kad darboholikai darbą pasitelkia kaip priemonę pabėgti nuo kitų problemų: konfliktų šeimoje, vidinės tuštumos ir pan.
Darboholikai nors materialiai gyvena neblogai, o štai azartiniams lošėjams, kaip ir pirkimo mėgėjams, neretai gresia finansinis krachas. Pastarasis potraukis labiau užvaldo moteris nei vyrus.
Pirkimo manija yra bandymas kompensuoti sielos tuštumą. „Ypač daug perku, kai man liūdna“, – sako viena iš „šopingo“ mėgėjų. Grįžusią namo ją apima sąžinės kančios: išleisti pinigai, o butas primena nereikalingų daiktų sandėlį.
Meilės karštinė
Ne mažesnį pavojų kelia ir potraukis prie „smagiausių dalykų“. Daugelis su malonumu užsiima „tuo“, ir yra įrodyta, kad reguliarus seksas suteikia kūno ir sielos palaimą.
Tačiau „pamišę dėl sekso“ elgiasi kitaip: jie onanizuojasi, be paliovos žiūri pornografinius filmus. Tokie nuolat ieško naujų sekso partnerių arba iš nuolatinių reikalauja daugkartinių santykių, bet nepatiria iš to tikrojo malonumo.
Tokiems „seksomanams“ prilygsta ir nuolat ieškantieji meilės. Jie trokšta kaskart patirti jausmų euforiją, o kai ji praeina, puola ieškoti kito įsimylėjimo objekto. Arba, atvirkščiai, suserga meilės karštine ir visiškai atsiduoda partneriui. Ir vieniems, ir kitiems būtina terapija.
Apskritai bet kokia manija prasideda nuo liūdesio, maudulio, ilgesio. Liguistu potraukiu, priklausomybe nuo ko nors žmogus bando realizuoti trūkstamą meilės poreikį, saugumo jausmą, dvasinę pusiausvyrą.
Pražūtingi padariniai
Kartais visas problemas bandoma nuslopinti rajumu. Įdomu, kad šia liga serga ypač daug moterų. Psichoanalitikai teigia, kad bulimijos priežastis yra nerealizuotas motinystės instinktas. Be to, kaltas ir beprotiškas noras atrodyti grakščiai. Ligos priepuolio metu moterys kemša kalnus tortų, mėsos, dešrų, sūrių. O paskui, kad atsikratytų kalorijų, stengiasi viską išvemti.
Dar pavojingesnė už bulimiją yra anoreksija, t.y. badavimas. Jo padariniai gali būti pražūtingi – 20 procentų moterų visiškai badauja ir gali netgi mirti nuo išsekimo.
Neurologai ir biochemikai nustatė, kad apkvaišinti gali ne tik alkoholis ir narkotikai, bet ir užsiėmimas, ir elgsena. Kaip ir narkotinės medžiagos, valgis, azartiniai žaidimai, pirkiniai smegenyse išskiria dopaminą – medžiagą, sukeliančią džiaugsmo, jaudulio, euforijos pojūčius.
Kad patirtų visą pojūčių aštrumą, žmogus ieško vis didesnio narkotikų kiekio. Kraujotakos sutrikimai, rankų drebulys, pykinimas, nemiga – visa tai gali sukelti ir ne narkotinės medžiagos.
Narkomanijos ekspertai siūlo keletą patarimų, kaip nustatyti ankstyvąją priklausomybės stadiją. Jeigu jus traukia šokoladiniai saldainiai, negalite nė vieno ryto praleisti nepabėgioję, jeigu ypač mėgaudamiesi valgote, dirbate, žiūrite televizorių, jūs jau esate tam tikros priklausomybės pinklėse.
Parengė G.Alksnis
“Sekundė”