— Darganotas, apsiniaukęs, lietingas, šaltas oras daugeliui žmonių sukelia nuotaikos sutrikimus. Šiuo metu tampame irzlesni, dirglesni, mažėja darbingumas. Tai sezoninės depresijos požymiai, kurie pasireiškia rudenį ir žiemą. Priežasčių daug, bet pagrindinė — šviesos trūkumas. Atėjus pavasariui, liūdesys ir kiti lydintys depresijos palydovai pasitraukia.
Kokie šios depresijos požymiai? Tampame liūdnesni, abejingesni, niekas nedomina, prarandame džiaugsmo pojūtį, atidedame susitikimus su mielais žmonėmis, nebedomina teatro, filmo repertuarai, jaučiamės išvargę, išsekę, neišsimiegoję. Laukiame savaitgalio ne tam, kad galėtume jį aktyviai praleisti, bet norime užsisklęsti savo „narvelyje“ ir paprasčiausiai tą laiką “pratūnoti“. Sutrinka apetitas — nuo besotystės iki visiško maisto ignoravimo. Tokiu laiku norisi daugiau saldumynų. Ženkliai sumažėja seksualiniai poreikiai, o dažnai tampa atgrasūs.
Mąstymas tampa lėtesnis, sunku sukaupti dėmesį, jaučiasi niekam nereikalingi, beverčiai, nevykėliai. Galiausiai prarandame gyvenimo džiaugsmą, nes jis tampa beprasmis.
Kaip šito išvengti? Pirmiausiai reikia susitvarkyti savo dienos režimą. Kasdien valgykime ir ilsėkimės tuo pačiu metu. Susidarykime savo dienos planą ir laikykimės jo. Kasdien įgyvendinkime po vieną troškimą.
Streso žudikas — vanduo. Jo reikėtų išgerti ne mažiau kaip du litrus. Daugiau judėkite, mankštinkitės ryte, vaikščiokite, stenkitės lankyti baseiną, lepinkitės pirties malonumais. Iš anksto nuspręskite, kaip praleisite savaitgalį.
Sezoniškai besikartojančiai depresijai taikoma šviesos terapija, saviįtaigos treniruotė, kasdien po trisdešimt minučių.
Patogiai atsisėskite, užsimerkite, rankų delnus nukreipkite į viršų. Kartokite šias formuluotes „Esu visiškai ramus“, “Rankos ir kojos šiltos“, “Kvėpuoju ramiai ir lygiai“, “Mane užlieja vidinė šiluma“. Pratinkitės palaipsniui, kol pajusite, jog saviįtaiga daro poveikį ir kūną užlieja maloni šiluma. Autogeninė treniruotė atliekama kiekvieną dieną. Galima įsigyti kompaktinių diskų su relaksacine muzika.
Sureguliuokite savo mitybą. Venkite kavos, alkoholio, saldumynų. Daugiau vartokite vaisių. Valgykite tai, ką mėgstate. Valgykite pusryčius. Suvalgykite salotų, truputį sūrio, avokadų, gabalėlį juodo šokolado.
Valgyti reikia neskubant, sėdint, mėgautis maistu. Neatsisakykite pramogų, eikite į svečius arba mielus žmones pasikvieskite pas save.
Jei depresija nepasitrauktų, reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją ar psichikos sveikatos specialistus. Negydoma depresija gali labai pakenkti psichinei, socialinei būklei ir pats gydymas bus ilgalaikis.
Užrašė Natalija KONDROTIENĖ
“šiaulių kraštas”
SXC.hu nuotr.