Kreditas senam draugui
Svarbius dienos darbus atlikti laiku mums dažnai trukdo vadinamosios išorinės aplinkybės: įjungtas telefonas, sugedęs automobilis arba itin užslėpta kliūtis – kiti žmonės, jų problemos. Situacija „reikia gelbėti draugą“ dažnai verčia mesti svarbius savo reikalus ir pulti tvarkyti svetimų. Visas problemas ir uždavinius, kuriuos būtina spręsti, psichoterapeutai vadina beždžionėmis ant sprando .
Įsivaizduokite situaciją – trūks plyš privalote dalyvauti svarbiose derybose ir sudaryti kontraktą. Tai – asmeninė jūsų beždžionė. Visą rytą plūkiatės, sudarote veiksmų planą, surenkate reikiamus popierius, repetuojate kalbą. Pervargstate ir nutariate išeiti pasivaikščioti. Gatvėje pasijuntate praalkęs ir užsukate į kavinę papietauti. Ten sutinkate seną draugą, o šis pradeda pasakoti savo bėdas ir meldžia, kad padėtumėte gauti kreditą iš banko. Jūs pažadate tai padaryti. Į savo darbo kabinetą jau grįžtate su dviem beždžionėmis ant sprando. Sunku, slegia. Gal nereikėjo pažadėti?
Jūs galite duoti telefono numerį, kuriuo paskambinęs bičiulis galėtų prašyti kredito, galite ką nors patarti, tačiau jokiu būdu neleiskite svetimai beždžionei užsiropšti ant jūsų sprando. Jeigu išsiskyręs su savo bičiuliu jaučiate, kad tuoj pat privalote imtis priemonių, tarsi to prakeikto kredito mirtinai reikėtų jums pačiam – beždžionė jau čia pat. Jūsų bičiulis tuo tarpu ramiai ilsėsis prie televizoriaus. Jis galvos, kad pasaulyje yra daug gerų žmonių, kurie mielai tvarko jo reikalus.
Buitinės magijos paslaptys
Viena moteris, kuri turėjo sunkiai sergantį sūnų, pažadėjo draugei parūpinti jos dukrai stipendiją studijoms Anglijoje. Kol ji, palikusi savo sergantį vaiką, lakstė po įvairiausias įstaigas, motina ir dukra ilsėjosi Kroatijoje. Svetima beždžionė taip nukamavo moterį, kad jai prireikė medikų pagalbos, o sūnų teko paguldyti į ligoninę. Būna žmonių, prieš kuriuos nuolatos jautiesi kažkuo kaltas ar skolingas ir visai nesistengi įsigilinti, kodėl. Tačiau įsigilinus paaiškėtų, kad jie tau pačiam ne mažiau kalti ir skolingi.
– Jūsų įstaiga laimėjo konkursą. Tai įvyko ne be jūsų pastangų. Daug dirbote ir dabar tikėjotės premijos, tačiau šefas nėra patenkintas. Jis sako, kad darbuotojai konkursui galėjo pasiruošti kur kas greičiau ir geriau. Aiškina, kad nėra ko džiaugtis, nes ateityje laukia daug sunkių darbų, o jūs, vadovaudamas grupei, privėlėte daug klaidų. Galiausiai jas ištaisėte, bet kas žino, kaip jums seksis kitą kartą?
Tokie žodžiai džiugią nuotaiką nubraukia it ranka, o ant jūsų kaklo nutupia dar viena beždžionė – svetimi rūpesčių dėl ateities. Regis, dabar dėl jos nebėra ko nerimauti, bet jūs jau pradedate įsivaizduoti, kad firma, kurioje dirbate, patiria didelių sunkumų.
– „Tu amžinai vėluoji“, – tokiais žodžiais jus pasitinka gatvėje vyras. Į susitikimą pavėlavote tik dešimt minučių, bėgote susitikti su juo, galvodama apie svarbų susirinkimą, kuris rytoj įvyks jūsų įstaigoje. Taip jūsų vyras „užkabino“ jums dar vieną beždžionę. Dabar jau galvojate ne tik apie darbą, bet ir apie savo vėlavimus.
– Rūpestingi tėvai ir reiklūs sutuoktiniai net sėkmės atveju sugeba sugadinti nuotaiką ir nuolatinėmis dejonėmis sukelti nerimą. Jų užmetamos beždžionės – emocinės prigimties ir verčia nuolatos galvoti apie „tą bambeklį“. Tai savotiškas emocinis vampyrizmas, vadinamoji buitinė magija. Beždžionė įsikurs jūsų sąmonėje ir vienokia ar kitokia linkme bandys kreipti mintis ir nuotaikas. Tačiau juk šios emocijos ir amžinas nepasitenkinimas – ne jūsų, taigi mandagiai, bet tvirtai atmeskite.
Nesiūlome tapti šaltakraujais egoistais, tačiau visi mūsų darbai vyks kur kas sparčiau, jei išmoksime ant kaklo neužsikabinti svetimų beždžionių – tų problemų, kurias pasistengęs gali išspręsti ir kitas žmogus. Jokiu būdu nelaikome beždžionėmis gyvybiškai svarbių rūpesčių, tokių, su kuriais vienas žmogus negali susitvarkyti: ligų, nelaimių, katastrofų. Padėti kitam – mūsų pareiga, tačiau leisti būti išnaudojamiems – bevališkumas.
SXC.hu – Andy Allen nuotr.