Moko pažinti save
Psichoterapija naudinga ne tik liūdesio, nerimo apimtiems ar nemalonumų turintiems žmonėms. Kai kada neišsprendžiamų problemų gali ir nebūti.
Didžiosios Britanijos psichoterapeutų asociacija mano, kad bendras psichologo konsultacijų tikslas – padėti žmogui dirbti su savimi ir taip savo gyvenimui suteikti pilnatvės, geriau suprasti save bei kitus, kad gyvenimas taptų vaisingesnis ir teiktų daugiau pasitenkinimo.
Psichologo konsultacijose galima nagrinėti pačius įvairiausius aspektus. Analizuoti asmenybės raidą, išsiaiškinti konkrečias problemas, ieškoti ir priimti sprendimus, įveikti krizes, gerinti intuiciją ir plėsti akiratį, spręsti vidinius konfliktus, taip pat gerinti santykius su kitais žmonėmis.
Psichologas – ne draugas
Psichologo ir kliento santykiai nėra įprasta draugystė. Kad ir koks geras klausytojas būtų draugas, jis turi pakankamai savų rūpesčių. Be to, jis gali būti asmeniškai suinteresuotas, kaip bičiulis išspręs savo bėdas. Jo patarimai gali nukreipti tam tikra kryptimi.
Psichologas atsiriboja nuo savo rūpesčių, visą dėmesį sutelkdamas pacientui.
Tikriausiai esate pajutę palengvėjimą, kai išliejote savo skausmą ar įtūžio apimti išsirėkėte. Nors tai problemų neišsprendžia, skausmingų dalykų išliejimas leidžia geriau pasijausti. Psichoterapeutų siūlomi santykiai turi svarbų privalumą – kai žmogus priimamas be išlygų, jis gali susitaikyti su savimi.
Moko pasitikėjimo
Nemažai žmonių baiminasi, kad, gerai galvodami apie save, jie taps patenkinti savimi ir nustos tobulėti. Iš tikrųjų yra priešingai.
Dėl per menkos savigarbos ir kyla daugelis problemų. Ji pakerta žmogaus tikėjimą savo gebėjimu valdyti likimą. Priimti save – svarbus savigarbos elementas. Psichologas klientui padeda ugdyti savigarbą, laikyti save tokiu, kaip ir kiti – ne geresniu ir ne blogesniu.
Nesikeičia, nes bijo
Kodėl žmonės visada atsargiai vertina permainas? Todėl, kad teisingas pasirinkimas neleidžia minčių orientuoti į pralaimėjimą.
* Mane privalo supti meilė, man svarbūs žmonės turi pritarti mano veiksmams.
* Jeigu nemoki ko nors daryti gerai, nėra ko imtis to darbo.
* Aš visada privalau įgyvendinti savo planus.
* Aš visada turiu vengti pavojaus, o jeigu nesugebėsiu to daryti, jausiu stiprų nerimą ir baimę.
* Kur kas lengviau išvengti gyvenimo sunkumų, negu su jais kovoti.
* Dėl mano dabartinės padėties kalta mano praeitis.
* Saugiausia – nieko nedaryti.
Jeigu pritariate kai kuriems šių sakinių, gerokai pamąstykite, ar jie tikrai teisingi ir ar negalima jų pakeisti protingesniais. Pavyzdžiui, užuot sakius „Mane privalo supti meilė, man svarbūs žmonės turi pritarti mano veiksmams“, galima mąstyti „Norėčiau, kad mane mylėtų ir pritartų tie, kurie man svarbūs. Tačiau žinau, kad galiu apsieiti ir be to“.
„Aš visada privalau įgyvendinti savo planus“ galima pakeisti į „Aš galiu įgyvendinti savo planus, o galiu ir ne. Problemas spręsiu tada, kai jų atsiras“.
Nuojauta – svarbus kelrodis
Vienas sėkmingos psichoterapijos rezultatų – žmogus ima labiau pasitikėti savimi. Gali paaiškėti, jog pagerėjo jūsų intuicija. Pasikliauti intuicija – vadinasi, pasikliauti savo jausmais ir nuojauta. Mokykitės įsiklausyti į šiuos vidinius signalus, nes jie gali suteikti svarbios informacijos.
Kad ir kokia forma pasireikštų jūsų intuicija, nevenkite jos. Tikriausiai tai ir yra jūsų tikroji reakcija į situaciją.
Jeigu įsiklausote į savo intuiciją, vadinasi, save laikote tokiu pat reikšmingu žmogumi, kaip ir kiti jūsų patarėjai.
Daugelis galvoja, kad, paklusdami intuicijai, jie įgyja daugiau gyvenimiškos energijos, atveria naujų galimybių. Jeigu tai pasirodys neteisinga, patikrinkite, ar girdite savo tikrosios intuicijos balsą, ar kitus, jus dažnai skatinančius balsus, – pareigos balsą, kitų žmonių nuomones, abejones, nerimą ir kt.
Profesionali psichoterapija leis tapti nepriklausomiems ir patiems valdyti savo gyvenimą.
Viktorija Gončiarova,
reabilitacijos centro „Regsana“ psichologė
“Klaipėda”