O ir kita bendradarbė yra nesyk įskundusi mane vadovybei dėl vėlavimo į darbą, nors šimtą kartų „dengiau“ ją panašiose situacijose. Kad ir kaip sukau galvą, jokio paaiškinimo, susijusio su tarnybinėmis pareigomis, negaliu rasti… M.L.
Psichologo Antono Dimitrovo komentaras
Gal vienai šių moterų kartais pasakojate apie puikų savo vyrą ir paklusnią dukrą? O kita, prisimenate, neseniai net aiktelėjo, žvelgdama į jūsų šeimos nuotraukas Balio saloje, kurioje praleidote sausio mėnesio atostogas. Jums net į galvą nešovė, kad pirmoji kolegė, sulaukusi trisdešimties su trupučiu, vis dar tebegyvena su tėvais ir jau yra praradusi bet kokią viltį ištekėti. O antrajai netrukus laikas į pensiją, bet per visą savo gyvenimą ji buvo nuvykusi tik iki savo priemiestinės vasarvietės. Abi kolegės turi priežasčių pavydėti jūsų šeimos laimės ir gerovės. Tačiau pademonstruoti šį ne patį geriausią jausmą ir pakenkti jūsų asmeniniam gyvenimui jos neturi galimybių, užtat nepraleidžia progos pakišti koją darbovietėje.
Tokiu atveju galima elgtis trejopai. O kaip pasielgsite jūs, priklauso nuo jūsų charakterio ir moralinių nuostatų.
Karo kelias. Jeigu pavydo sritis – jūsų laimingas šeiminis gyvenimas, galima pradėti girtis juo vienišai kolegei dar dažniau, primenant, kad normalios moterys, sulaukusios brandaus amžiaus, su tėvais negyvena. O ta, kuriai neduoda ramybės įspūdinga jūsų išvaizda, tiesiog pažaliuos iš pavydo pamačiusi, kad dar labiau išgražėjote. Trokštamas rezultatas toks: pavyduolė pradės taip niršti, kad jos elgesys taps neadekvatus. O kuo stipresnės emocijos, tuo sunkiau jai išsaugoti pasirinktą elgesį. Kai galutinai išvesite priešininkę iš pusiausvyros, pergalė bus užtikrinta. Tiesa, jums, pavydo aukai, reikia elgtis santūriai. Jūsų užduotis – išlaukti, kada kolegė padarys klaidą darbe. Tada pats laikas kreiptis į vadovybę, žinoma, be kaltinimų ir priekaištų, o vien draugiškai rūpinantis kolege ir kompanijos reikalais. Pavyduolės pašalinimo kelias gana ilgas, sunkus ir neetiškas, tačiau sėkmingas beveik šimtu procentų.
O man – vis vien. Pabandykite pasiguosti mintimi, kad visi žmonės šioje žemėje egzistuoja neatsitiktinai. Gal jūsų pavydi kolegė yra pašaukta išmokyti jus kantrybės ar parodyti, kad reikia rūpintis tėvais. Šito tvirtinti tikriausiai negalima, tačiau juk gero esama kiekviename žmoguje.
Pasirinkusi šį kelią, privalote žengti du žingsnius. Pirmasis – pabandykite pavyduolėje aptikti ir teigiamų savybių, antrasis – atleiskite šiam žmogui. Atsiribokite nuo priešininkės, o svarbiausia, neaptarinėkite jos poelgių nei su kolegomis, nei su vadovybe. Net jei bus bandoma atkreipti jūsų dėmesį į pavyduolės elgesį, ramiai atsakykite: „Prie šių išpuolių jau esu pripratusi.“ Kai tik „atsiribosite“ nuo savo priešės, pradės veikti psichologinis dėsnis: pavyduolei nebebūsite įdomi auka. Ji liausis prie jūsų kibti.
Pozicijų atidavimas. Jeigu sėkmingai susiklostęs asmeninis jūsų gyvenimas nuodija būtį kokiai nors kolegei, nustokite apskritai pasakoti apie jį darbe. Toms, kurios moka ir turi galimybių gražiai rengtis, sukeldamos kolegių pavydą, vis dėlto patartume atrodyti kukliau. Šitaip atotrūkis tarp jūsų sumažės ir jų agresija susilpnės. Tiesa, šiuo atveju jūs greičiausiai pasijusite nugalėta, taigi šį elgesio būdą pasilikite išskirtiniam atvejui.
Jokiu būdu nenusiminkite pajutusi, kad jums pavydima. Vadinasi, kažkurioje veiklos srityje jums aiškiai sekasi. Dažniausiai darbe nepavyduliauja tie, kuriems patiems puikiai einasi. Jų nuomone ir pasikliaukite.
Tik nesiskųskite kolegoms gyvenimu, juo labiau nesiteisinkite. Apskritai geriau išsaugoti atstumą tarp kolegų. Broliavimasis darbe nepatartinas.
Parengė Asta Bendoraitė
SXC. hu nuotr.