Viduje – tvarka
šiais neramiais laikais gana nesunku prarasti normalią psichologinę pusiausvyrą. Juolab jei darbas susijęs su itin dideliu informacijos srautu. Galutinai neprarasti dvasinės pusiausvyros ir sėkmingai darbuotis gali padėti rūpinimasis savo nuotaika.
Nė vienas nenorime rytą į darbą ateiti nesiprausę ir nesišukavę. Visi pasirūpiname savo išvaizda. To reikalauja mūsų savimeilė.
Tačiau tvarka privalo vyrauti ne tik išorėje, bet ir mūsų viduje. Tai vadinama vidine higiena. Rūpintis savo nuotaika taip pat svarbu, kaip ir prižiūrėti kūną.
Kenkia sveikatai
Jausmai neretai tampa mūsų pasąmonės išraiška. Žmogus dažniausiai stengiasi slopinti nepasitenkinimą, pyktį, pavydą. Bet šie jausmai neišnyksta, jie lieka ir kaupiasi pasąmonėje, darydami įtaką savijautai, išsiliedami priekabumu, dirglumu ir nuolatine bloga nuotaika. Taip pažeidžiama medžiagų apykaita, sutrinka kraujotaka, kyla kitos ligos. Taigi rūpindamiesi nuotaika iš tikrųjų rūpinamės sveikata.
Rytą – nelaimingiausi
Gera nuotaika pasiekiama treniruojantis. Tai daryti reikia tik atsibudus.
Rytais medžiagų apykaita nėra sparti, kūno temperatūra minimali, kraujyje mažas gliukozės kiekis. Tai nulemia daugelio iš mūsų rytais jaučiamą neviltį bei nusivylimą. Napoleonas yra pastebėjęs, jog nė karto nesutiko kareivio, kuris būtų narsus trečią valandą ryto. Todėl rytinį nusiminimą daugeliui sukelia biologiniai reiškiniai. Dieną jaučiamės kur kas geriau, esame didesni optimistai.
Pyktį reikia iškvėpti
Žodis „nerimas“ kilęs iš anglosaksų žodžio „dusti“, „springti“. Nerimo būsena neleidžia efektyviai mąstyti ir veikti.
Todėl teigiamai nusiteikusio žmogaus rytas prasideda nuo aktyvios kvėpavimo gimnastikos. Ji pagerina organizmo aprūpinimą deguonimi, suaktyvina kraujotaką, stiprina kūną ir sielą.
Atsistokite prie praverto lango ir minutę giliai kvėpuokite. Iškvėpkite savo pyktį! Po to atlikite keletą pratimų ir nusišypsokite.
Gydo prisiminimai
Jeigu bloga nuotaika jau apėmė ir jūs ketinate jos atsikratyti, galite pasinaudoti keliais būdais.
Pirmiausiai šiek tiek pajudėkite. Energingi judesiai pakeičia nuotaiką. Kai raumenims suteikiamas krūvis, neįmanoma išlikti ankstesnės nuotaikos.
Dar vienas būdas atsikratyti blogos nuotaikos – prisiminti džiaugsmingą įvykį ir savo vaizduotėje dar kartą jį išgyventi. Visi mes turime nuostabių prisiminimų, išgyvenimų, strategijų kolekciją, tačiau dažnai tai pamirštame.
Pasinerti į prisiminimus – kūrybinis procesas, jis nepanašus į tos pačios knygos skaitymą.
Šventė – kasdien
Norėdami išlaikyti gerą nuotaiką, labiau rūpinkitės savo sveikata. Sportas, pomėgiai tai yra malonūs raminantys užsiėmimai laisvalaikiu, palankiai veikiantys nuotaiką ir darbingumą.
Išmokite visiškai atsijungti ir mėgautis laisvu nuo darbo laiku bei poilsio dienomis.
Pabandykite išsiaiškinti, kas jums pakelia nuotaiką.
Papuoškite savo šiokiadienius, nes jie ilgiau tęsiasi ir užima daugiau laiko, nei šventės.
Miegoti – su šypsena
Vakare prieš užmigdami pasąmonei įteigite: aš atrodau kaip klestintis laimingas žmogus; man puikiai sekasi.
Prieš miegą bandykite atsikratyti nemalonių minčių, nes kitaip jos visą naktį krebždės pasąmonėje. O pasekmė – neramus miegas, košmarai, bloga nuotaika bei jos pablogėjimas dieną. Taip vis plečiasi užburtas ratas.
Sugebėjimas atmesti mintis, kaltės jausmą ar nuoskaudą, pavydą ar pyktį gali gerokai palengvinti gyvenimą. Galite paprieštarauti, jog pasakyti lengva, tačiau padaryti sunkiau. Iš tikrųjų mintys dažnai savivaliauja: panorėjusios ateina, panorėjusios išeina, tarsi būtų savarankiški gyvi padarai.
Mintys daug ką keičia
Esama puikios nemalonių minčių nutraukimo technikos. Vos pasirodžius nepageidaujamoms mintims, mintyse reikia sušukti „Stok!“. Juk kai išgirstate muziką, kurios nemėgstate, stengiatės ją išjungti.
Mintys – tai jėga. Mūsų tikslai, planai – tai sukoncentruotos mintys.
Todėl savo klientams sakau: kiekvieną dieną pradėkite pasitikėjimo, džiaugsmo ir optimizmo kupinomis mintimis. Taip tapsite sėkmingo gyvenimo meistru.
Viktorija Gončarova,
reabilitacijos centro „Regsana“
psichologė konsultantė
“Klaipėda”