Pavyzdžiui, jei darbovietėje kolegos ar viršininkas slegia jus psichiškai arba nuolatos jaučiatės spaudžiami taip, kad kasdienės mintys apie darbą, o kartu ir profesiją, tampa kančia; jei diena iš dienos turite kentėti dėl niekšybių, intrigų, skleidžiamų apkalbų, paskalų ar netgi atviros agresijos, tuomet jūs – mobingo auka.
Mobingas, deja, yra tipiškas reiškinys dabartinėje ekonominėje situacijoje, kai gauti geresnį (arba net apskritai bet kokį) darbą gali tik tie, kurie nevengia kelią skintis alkūnėmis: stengiantis išsaugoti savo darbo vietą pasitelkiamos bet kokios priemonės.
Žūtbūtinis noras išgyventi (t.y. išsilaikyti darbe) nustumia į antrą ar dar tolesnį planą kolegiškus santykius, bendro darbo vienoje „komandoje“ jausmą, norą padėti bei dėmesį vienas kitam. Vargu ar tokiomis sąlygomis atsižvelgiama į bendradarbio ar pavaldinio jausmus ir nervinę įtampą.
Esant „chroniškam“ darbo vietų trūkumui vyrauja nedraugiškos nuostatos, pavydas, antipatija ir net neapykanta; ir visa tai vis atviriau išsakoma.
Taigi nuo mobingo labiausiai kenčia žmonės, priklausomi pagal tarnybinę padėtį, ypač moterys ir labai jautrūs, kuo nors iš kitų išsiskiriantys darbuotojai. Šie žmonės nebūtinai turi būti iš pat pradžių silpni ar nesugebantys dirbti kolektyve; dažnai tai atsitinka laikui bėgant, kaip mobingo pasekmė.
Kokios gali iškilti sveikatos problemos? Pirmiausia gali atsirasti stiprūs galvos skausmai, bloga nuotaika; galimi skrandžio ir žarnyno veiklos sutrikimai, taip pat medžiagų apykaitos ir galiausiai – psichikos sutrikimai.
Funkciniai sutrikimai, iš pradžių buvę grynai vegetacinio pobūdžio, ilgainiui, užsitęsus mobingui, gali virsti rimta liga.
Kaip apsisaugoti nuo mobingo? Atkreipkite dėmesį net ir į pačias mažiausias psichologinio teroro apraiškas. Kuo anksčiau tai pastebėsite, tuo geriau sugebėsite apsiginti, nes jūsų dar nenusilpnino sveikatos negalavimai.
Laikykitės atokiau nuo paskalų ir apkalbų, neprašomi nereikškite savo nuomonės apie kolegas. Tai jokiu būdu nereiškia, kad reikia apskritai nutraukti bendravimą su kolegomis; tačiau būtina kuo atsargiau kalbėti apie asmeniškus dalykus ir nebūti lengvatikiu.
Žinokite savo sugebėjimus bei galimybes ir niekam (net savo tiesioginiam viršininkui) neleiskite mėginti nuginčyti jūsų kompetencijos.
Sustiprinkite savimonę teigiamomis emocijomis ir gerais rezultatais. Būkite laisvas, tačiau taip pat laisvai (ir, žinoma, objektyviai) matykite ir savo trūkumus. Nepamirškite, kad niekas nėra absoliučiai tobulas.
Pajutę ką nors neįprasto ar nukreipto prieš jus, nesivaržykite kreiptis į darbdavį. Jis privalo išklausyti visas puses bei nuomones ir atvirai išdėstyti savo požiūrį į tai. Dažniausiai situacija normalizuojasi ar bent paaiškėja atvirai pasikalbėjus, o ne imantis „atsakomųjų“ psichoteroro priemonių.
Jeigu jaučiate tiesioginį prieš jus nukreiptą darbdavio spaudimą, jums geriausiai gali padėti, paremti ar patarti darbo teisės klausimais konsultuojančios tarnybos.
Kaip mobingo auka, galiausiai jūs galite kreiptis į teismą. Deja, tai sukelia ne mažiau, o dažniausiai – daugiau komplikacijų darbo vietoje. Be abejo, visada galite paskambinti psichologinės pagalbos linija, jeigu jaučiate, kad niekas nebepadeda. Blogiausiu atveju tiesiog būtina pakeisti darbo vietą, kol nepraradote sveikatos ir gyvenimo džiaugsmo.
Parengė L.ŽUKAITĖ
“Sekundė”