Dantų šepetėliai nailoniniais šereliais atsirado 1938 metais. Tačiau šepetėlių su kitokiais šereliais būta jau seniau. Kinijoje pirmieji dantų šepetėliai atsirado 1498-aisiais, o šereliai buvo gaminami iš kiaulių šerių, arklių ašutų bei barsukų plaukų.
Mao Cze Dungas, kaip ir kiti kinai, atsisakydavo valytis dantis. Jis skalaudavo burną arbata ir kramtydavo arbatlapius. “Kam valyti? Argi tigras kada gyvenime valėsi dantis?” – mėgdavo kartoti Mao.
Kramtomųjų raumenų absoliuti jėga vienoje pusėje lygi 195 kg, o raumenų susitraukimas abiejose pusėse gali siekti 390 kg jėgą. Žinoma, tokio slėgio niekas neišlaikys, tad įprastas kramtymo sukeliamas slėgimas lygus 9-15 kg, maksimum 100 kg, jei graužiate riešutus.
Kad sudomintų daugiamilijoninius gyventojus dantų valymu ir padėtų išsaugoti sveikus dantis, Kinijoje buvo įvesta nacionalinė šventė, kurios pavadinimas gali būti verčiamas kaip “Meilės savo dantims diena”. Ji švenčiama kiekvienais metais rugsėjo 20-ąją.
Cukraus į kramtomąją gumą pirmasis įdėjo stomatologas Viljamas Semplis 1869 metais.
Pasaulyje žinoma dantų pastos gamintoja kompanija ‚Colgate” netikėtai susidūrė su sunkumais norėdama platinti savo produkciją ispaniškai kalbančiose šalyse. Išverstas iš ispanų kalbos žodis “kolgeit” reiškia liepimą “eik ir pasikark”.
Pagal JAV Vermonto valstijoje galiojančius įstatymus, moteris neturi teisės nešioti dantų protezų be raštiško vyro sutikimo.
Iki kol XIX amžiuje buvo išrasta dirbtinių keraminių dantų gaminimo technologija, kaip medžiaga dantų protezams buvo naudojami kovos lauke kritusių karių dantys. JAV stomatologai po pilietinio karo gaudavo statines tokios medžiagos.
Elektros kėdę išrado stomatologas.
Jei esate dešiniarankis, daugumą maisto kramtote dešiniąją puse ir atvirkščiai.
Prancūzijos karaliaus Liudviko XI dvare aristokratai maitinosi vien sriuba, nes buvo įsitikinę, jog nuo per dažno ir intensyvaus kramtymo anksti susiraukšlėja veidas.
Senovės Japonijos stomatologai dantis traukdavo plikomis rankomis.
Keistenybės
Kad nebeskaudėtų danties, vyne išvirkite slieką ir gautą viralą lašinkite į ausis.
Kad palengvėtų dantenų skausmas, patrinkite jas dantimi žmogaus, mirusio smurtine mirtimi.
Dantų skausmą galima išgydyti dedant ant atitinkamo peties tokius kompresus: figų, šafrano, garstyčių sėklų ir alyvų aliejaus.
Kad dantys negestų, skalaukite juos vyne virtų šuns dantų nuoviru.
Jei norite sustiprinti klibančius dantis, prie žandikaulio prisiriškite varlę.
Pirmieji “stomatologai” buvo etruskai. Jie jau VII a.pr.Kr. dirbtinius dantis išpjaudavo iš įvairių žinduolių dantų, gebėjo gaminti tiltelio pavidalo protezus, ganėtinai stiprius, kad jais būtų galima kramtyti.
Dantų protezai gali būti radioaktyvūs. Iš vieno milijono protezų maždaug pusė turi keraminių komponentų su mikroskopinėmis urano dalelytėmis – be jų esant dirbtiniam apšvietimui jie būtų matinės žalsvos spalvos.
Pirmąją odontologinę konstrukciją padarė Pjeras Fošaras 1728 metais. Tai buvo plokščia metalo juostelė, tvirtinama prie dantų siūlu.
Džordžas Vašingtonas, beveik neturėjęs dantų, kruopščiai stebėjo savo šešių žirgų dantų būklę, kasdien įsakydavo juos apžiūrėti ir išvalyti.
Dantų pastą maždaug prieš 5000 metų išrado egiptiečiai. Tai buvo vyno ir pemzos mišinys. Nuo Romos imperijos laikų iki XVIII amžiaus šlapimas buvo viena pagrindinių dantų pastos sudedamųjų dalių, nes jame esantis amoniakas pasižymi puikiomis valomosiomis savybėmis. Dar dabar daugelyje dantų pastų yra amoniako.
JAV Providenso miestelyje, Rod Ailendo valstijoje, įstatymu uždrausta dantų šepetėlius pardavinėti sekmadieniais.
Brangiausiaas pasaulyje dantis priklausė Izaokui Niutonui ir 1816 metais buvo parduotas už 730 svarų sterlingų – maždaug 3214 dolerių. Jį nusipirkęs aristokratas įsakė įliedinti į žiedą.
Kinijos Kulango mieste yra 7 naudotų dantų šepetėlių surinkimo centrai. Už kiekvieną svarą, maždaug 454 gramus, šepetėlių centras moka 35 centus.
“Panevėžio balsas”