Jei nesiseka numesti svorio, susirūpinkite savo žarnyno mikrobais. Pakeitus mikrobiomą užduotis sulieknėti gali tapti lengvesnė.
Naujos galimybės
Naujausi tyrimai rodo, kad žarnyno mikrobai daro įtaką gebėjimui numesti svorio. Šios išvados praeitą mėnesį paskelbtos Amerikos mikrobiologijos draugijos atviros prieigos žurnale „mSystems“.
Tyrimą atlikusio Sistemų biologijos instituto Sietle (JAV) specialistai padarė prielaidą, kad žarnyno mikrobiomas gali padėti arba trukdyti numesti svorio. Todėl jį pakeitus atsiveria galimybė pasiekti norimą rezultatą nepriklausomai nuo turimo masės kūno indekso (KMI).
Šie nauji moksliniai duomenys plačiau atveria duris diagnostiniams tyrimams, kurie padės atskirti, ar norint sulieknėti žmogui pakaks tik pakeisti gyvenimo būdą, ar reikės daugiau pastangų ir tikslinių priemonių. Dėl to bus galima sukurti prebiotinio ir probiotinio poveikio metodiką. Ankstesni tyrimai parodė, kad pakeitus mitybą galima pakeisti ir žarnyno mikrobiomą.
Žmogaus žarnyne gyvena trilijonai mikrobų. Daugelis jų yra mums naudingi. Daugėja įrodymų, kad tai – mūsų sveikatos skydas. Tokia žmogaus mikrobų bendrija vadinama mikrobiota, o jos visi genai – mikrobiomu. Abu terminai dar dažnai vartojami kaip sinonimai, tačiau mikrobiotos ir mikrobiomo ištyrimo metodika ir rezultatai skiriasi.
Analizavo genetinę medžiagą
Atlikdami tyrimą JAV mokslininkai stebėjo apie 5000 žmonių, dalyvavusių komercinėje mokslinėje sveikatingumo programoje. Jos dalyviams nebuvo skirtos konkrečios dietos ar mankštos, bet organizuotas sveiko gyvenimo būdo koučingas, suderintas su dietologo ir slaugytojų trenerio patarimais.
Tyrėjai sutelkė dėmesį į 48 asmenis, kurie per pusmetį ar metus sugebėjo numesti bent 10 proc. kūno svorio ir pastebėjo reikšmingą medžiagų apykaitos žymenų pagerėjimą. Taip pat buvo išskirti 57 tyrimo dalyviai, kuriems nepavyko sulieknėti.
Mokslininkai rėmėsi metagenomika – iš kraujo ir išmatų mėginių gautos genetinės medžiagos tyrimu. Buvo išanalizuoti kraujo baltymai, žarnyno bakterijos, mitybos klausimynai ir kt.
Įvertinę amžių, lytį ir pradinį KMI tyrėjai nustatė, kad kai kurios žarnyno bakterijos atsparios svorio metimui, o kitos padėjo jo numesti. Nustatyta, kad svorio numetimo atsakas priklauso nuo sudėtingų polisacharidų, baltymų skaidymo, atsako į stresą, su kvėpavimu susijusių genų, žarnyno bakterijų replikacijos greičio ir kt.
Sėkmę lemia mikrobiomas
JAV tyrėjai padarė prielaidą, kad tiems asmenims, kuriems pavyko sulieknėti, žarnyno mikrobiomas turėjo daugiau genų, padedančių bakterijoms greičiau augti, daugintis, replikuotis ir kt. Tai reiškia, kad bakterijos suvalgė daugiau cukraus, kol organizmas nespėjo jo pasisavinti. O svorio nenumetusiems žmonėms žarnyno mikrobiomas gebėjo greičiau skaidyti krakmolą į gliukozę. Kaip žinoma, jos perteklius organizme kaupiamas riebalų pavidalu.
Kaip pabrėžiama, prieš atliekant naują tyrimą mokslininkai žinojo, kad nutukusių ir normalaus svorio žmonių žarnyno bakterijų sudėtis skiriasi. Tačiau dabar jie gali daryti prielaidą, kad mūsų žarnyno bakterijos turi skirtingą genų rinkinį, kuris reaguoja į svorio mažinimo bandymus. Jų sėkmę lemia žarnyno mikrobiomas – svarbus filtras tarp vartojamo maisto ir kraujotakos.
Svorį gali būti labai sunku numesti, kai žarnyno bakterijos sulėtina savo augimą, o taip pat greitai skaido maistines skaidulas į daug energijos turinčius cukrus.
MEDICINA PRACTICA medicininių tyrimų laboratorijų tinklo informacija
Pixabay.com/Alicia Harper nuotr.