Auksas lėtina senėjimą
Pasak specialistų, auksas tonizuoja organizmą ir lėtina jo senėjimo procesus. Ant kaklo pakabinta auksinė grandinėlė palankiai veikia širdį, padeda normalizuoti jos ritmą.
Auksas inertiškas, todėl beveik nereaguoja su odos išskyromis, pasižymi gydomuoju poveikiu. Auksu puoštis rekomenduojama esant įvairiems nepakankamumams – hipofunkcijoms. Negalima jo derinti su sidabru, kuris pasižymi priešingu poveikiu ir gali susilpninti gydymo poveikį.
Paprastai papuošalai gaminami ne iš gryno aukso, o iš jo lydinių su kitais metalais. Todėl perkant papuošalą, būtina pasidomėti, kaip tie metalai veikia organizmą.
Pavyzdžiui, raudonasis auksas yra aukso ir vario lydinys, geltonasis – aukso ir sidabro lydinys. Visi šie lydiniai yra chemiškai aktyvūs (reaguoja su odos išskyromis). O štai baltasis auksas – aukso, platinos ir paladžio lydinys, padengtas rodžiu, yra chemiškai inertiškas (nereaguoja su odos išskyromis).
Grynas auksas nesukelia alerginių reakcijų. Jas gali sukelti tik įvairūs lydiniai.
Sidabras perspėja apie ligą
Seniai žinoma, kad sidabras pasižymi baktericidinėmis savybėmis. Būtent dėl to chirurgijoje dezinfekcijai būdavo naudojamas sidabro prisotintas vanduo.
Jei sidabrinis papuošalas nešiojamas ant kūno patamsėja, veikiausiai vystosi kokia nors liga. Šis metalas reaguoja su jodo ir sieros junginiais, kurie išsiskiria su prakaitu sergant skydliaukės ligomis, vartojant alkoholį, valgant daug svogūnų ir česnakų. Jeigu nešiojami sidabriniai papuošalai visada patamsėja, derėtų pasitikrinti sveikatą.
Sidabru rekomenduojama puoštis esant pertekliams – hiperfunkcijoms. Jis palankiai veikia nervų sistemą, mažina dirglumą. Sakoma, kad sidabrinis žiedas, užmautas ant mažojo kairės rankos pirštelio, stiprina širdį; stora grandinėlė, pakabinta ant kaklo, padeda sumažinti spaudimą; žiedas, užmautas ant smiliaus, normalizuoja žarnyno veiklą ir lygina odos raukšleles.
Varis – aktyvus metalas
Varinio papuošalo liečiamos odos vietos patamsėja, nes šis metalas labai aktyviai reaguoja su jos išskyromis. Nors jis gali sukelti net alergines reakcijas, bet apskritai laikomas organizmui naudingu todėl, kad yra vienintelis iš metalų, kurio elektrinis potencialas artimas žmogaus kūno elektriniam potencialui. Liečiantis variui su oda, srovė teka į kūną, todėl šis metalas rekomenduojamas esant organų hipofunkcijoms, karščiuojant, sutrikus kraujotakai arba medžiagų apykaitai.
Jei nuo varinio papuošalo oda nuolatos patamsėja, būtina pasitikrinti sveikatą. Kartais apie organų sutrikimus galima spręsti dar nesikreipus į gydytoją. Pavyzdžiui, jei varis ant odos palieka ryškiai mėlynų dėmių, tikriausiai prakaite susikaupę per daug azoto. O tai būdinga inkstų ligoms.
Nikelis ir cirkonis
Nikeliu paveikti bižuterijos gaminiai atrodo tarsi paauksuoti. Bet atidžiau pažiūrėjus galima pastebėti „apgaulę“: paauksuoti papuošalai būna švelnesnių atspalvių, be to, brangiau kainuoja. Nikelis nelabai patvarus, todėl aktyviai reaguoja su odos išskyromis: ir pats patamsėja, ir ant odos palieka tamsių dėmių. Nikeliuotus papuošalus geriausia nešioti ant drabužių.
Cirkonis naudojamas vamzdžių, atominių reaktorių armatūros ir sąnarių protezų gamybai. Jis yra inertiškas, todėl organizmui įtakos nedaro.
Svarbu žinoti
Jei papuošalas sukelia odos niežulį, peršėjimą ar paraudimą, reikia jo atsisakyti, nes šie požymiai byloja apie organizmo įsijautrinimą tam tikram lydinio komponentui.
Jei organizmas jautrus sidabro jonams, gali pasireikšti alergijos simptomai, organizmo gleivinės įgauti pilkšvai žalsvą arba melsvą atspalvį. Taip pat gali kamuoti galvos skausmai, sunkumo pojūtis dešiniame šone, nervingumas. Tokiu atveju sidabro papuošalų reikia atsisakyti.
Perkant bižuteriją, reikėtų pasidomėti, kuo ji padengta. Jei dangoje nėra alergiją sukeliančių komponentų, galima papuošalą pirkti, bet vis tiek geriausia jį nešioti ant drabužių.
Metalo gydomasis poveikis pasireiškia tik jam liečiantis su oda.
Parengė L.ŽUKAITĖ
“Sekundė”