Daugiau nei ketvirtis žmonių pasaulyje – nuo 7 proc. Jungtinėje Karalystėje iki beveik 70 proc. Brazilijos gyventojų – infekuoti maliariniam plazmodžiui giminingo parazito rūšimi Toxoplasma gondii. Toxoplasma gondii taip pat užsikrečia ir žiurkės. Dėl to jos pajunta trauką katėms, o tai primena savižudybę.
„Kai kurių mūsų smegenyse gyvena parazitas, darantis viską, ką gali, kad pakeistų mūsų asmenybę“, – taip Kalifornijos universiteto Santa Barbaroje daktaras Kevinas Lafertis rašė žurnale „Proceedings of the Royal Society, Biology“.
„Tose gyventojų grupėse, kur šis parazitas plačiai paplitęs, masinį pobūdį įgijusi asmenybės modifikacija gali sukelti kultūrinius pokyčius.“
Jis mano, kad parazitas gali daryti įtaką žmogaus požiūriui į save, pinigus, materialinę gerovę, darbą ir elgesio normas.
Infekuotieji Toxoplasma gondii patiria kaltės jausmą. Įrodyta, kad parazitas bent jau žiurkėms padeda užbaigti gyvenimo ciklą.
Keičiasi infekuotos žiurkės elgesys: ji tampa aktyvesnė, ne tokia atsargi, todėl didėja galimybė žūti katės nasruose.
Daktaras K. Lafertis spėjo, kad Toxoplasma išlikimą lemia klimatas. Ten, kur jis parazitui palankus, vyksta kultūriniai pokyčiai. Parazito lervos ilgiau gyvena drėgnuose, žemupių regionuose, kur retai pasitaiko šalnų ir atodrėkių.
Ankstesni Londono imperinėje kolegijoje atlikti tyrinėjimai parodė, kad šis parazitas gali išprovokuoti šizofreniją. Įrodyta, kad neuroleptikai – preparatai šiai ligai gydyti – užkirsdavo kelią Toxoplasma gondii infekuotų žiurkių elgesio pasikeitimams.
Pagal „Daily Telegraph“
“Klaipėda”