Prancūzų mokslininkai išsiaiškino, jog sultys turi kur kas daugiau antioksidantų, nei patys vaisiai. Monpelje universiteto mokslininkai atliko bandymus su žiurkėnais. Juos maitino maistu, kuris gyvūnams galėjo sukelti aterosklerozę (labiausiai paplitusi arterijų liga).
Tuo pat metu gyvūnams buvo duodama vynuogių, jų sulčių bei obuolių ir obuolių sulčių. Po kurio laiko paaiškėjo, kad sultys žymiai efektyviau veikia ligą, nei vaisiai, iš kurių jos pagamintos. Mat sultys saugo organizmą nuo širdies kraujagyslių ligų vystymosi.
Beje, sultys padeda greičiau ligoniams atsigauti ir po operacijų, stiprina imunitetą.
Išmetamosios dujos sukelia trombozę
Dėl gatvėse nuolat susidarančių automobilių kamščių žmonės ne tik vėluoja į darbą, bet ir suserga. Anglų mokslininkai išsiaiškino priklausomybę tarp automobilių išmetamųjų dujų koncentracijos ir trombų formavimosi.
Ilgą laiką tyrėjai stebėjo Italijos gyventojus — eksperimente dalyvavo 2000 žmonių. Pas tuos, kurie gyveno miesto centre ir kituose smarkiai automobiliais teršiamuose rajonuose, buvo nustatyta, kad trombai atsirado kojų venose.
Trombas, užkimšęs kokią nors kraujagyslę, gali sutrikdyti kraujotakos sistemos veiklą. Todėl mokslininkai pataria stengtis, kuo daugiau laisvo laiko praleisti užmiestyje, ilsėtis gamtos prieglobstyje ir daryti atpalaiduojantį kojų masažą.
Pomidorai prieš raukšles
Britų mokslininkai atliko tyrimą, kurio rezultatai parodė, kad pomidorai neleidžia odai senėti.
Mančesterio ir Niukaslio universitetų tyrėjai eksperimente dalyvauti pakvietė 20 žmonių. Juos padalijo į dvi grupes. Pirmosios grupės žmonėms tris mėnesius davė po 55 gramus pomidorų tyrės ir po 10 g alyvuogių aliejaus. Antrai grupei — tik aliejų.
Po eksperimento buvo nustatyta, kad pirmosios grupės žmonių odoje buvo 33 procentais daugiau prokolageno (medžiaga, kuri saugo odą nuo ultravioletinių spindulių ir saulės nudegimų), nei antrosios grupės.
„Pomidorų dieta žymiai padidino prokolageno kiekį. Tai byloja apie galimybę sulėtinti odos senėjimą. O juk ne tiek jau daug pomidorų mes ir davėme savanorių grupei. Tokį kiekį prokolageno, valgant daug įvairių patiekalų iš pomidorų, galime lengvai sukaupti organizme“, — sako Leslis Rodsas, Mančesterio universiteto dermatologas.
Gana tingėti!
Didžiosios Britanijos Karališkajame koledže buvo atlikti tyrimai, kuriuose dalyvavo 2400 porų dvynių. Dalyviams reikėjo užpildyti specialias anketas, nurodant: kaip dažnai jie užsiima sportu, kokius atstumus nueina pėsčiomis ir kiek laiko praleidžia prie televizoriaus ar gulėdami ant sofos? Be to, iš apklaustųjų tyrimams buvo paimta kraujo.
Kodė buvo tirtas jų kraujas? Mokslininkų tikslas buvo nustatyti žiedinių chromosomų ilgį, kuris sutrumpėja nykstant ląstelėms. Ir, svarbiausia, — atsako už organizmo senėjimą.
Tyrėjai padarė išvadą, kad tų eksperimento dalyvių, kurie sportu užsiiminėjo mažiau nei 16 minučių per savaitę, chromosomų ilgis buvo trumpesnis nei tų, kurie gyveno aktyvų gyvenimą, sportui skirdami apie 199 minutes per savaitę.
Mažai judantiems žmonėms dešimčia metų anksčiau pasireiškia pirmieji senėjimo požymiai. Tad mokslininkai dar kartą patvirtino, kad fizinio aktyvumo lygis tiesiogiai turi įtakos organizmo būklei ir jo vytimui.
Pasninkauti žalinga
Mokslininkai išsiaiškino, kad pasninko metu paūmėja įvairios ligos. Baisiausia, jog susilaikymas gresia retu insulto tipu. Jis ypač pavojingas musulmonų kraštuose, kur tikintiesiems atitinkamu metu negalima gerti vandens ir vartoti vaistų.
Amerikos neurologų bendruomenės duomenimis, pasninko metu į rizikos grupę patenka žmonės, absoliučiai nesantys insulto rizikos grupėje — tai kūdikiai, paaugliai ir žmonės, kurie dėl amžiaus ypatumų privalo stabiliai maitintis.
Neurologai ėmėsi studijuoti vienos Irano ligoninės ataskaitas ir išsiaiškino, kad 162 ligonių, kurie kreipėsi dėl pablogėjusios sveikatos, 33 žmonės pasninkavo. O Ramadano metu jų skaičius padidėjo beveik trigubai.
Pasak Muchamedo Saadatnijos, vienos iš tyrimo autorių, duomenis būtina dar kartą krupščiai patikrinti. Gal apopleksijos priepuolius vis dėlto sukėlė kiti faktoriai.