Jeigu visi vyresni nei 50 metų amžiaus vokiečiai gautų pakankamai vitamino D, per metus būtų galima išvengti iki 30 000 mirčių nuo vėžio – taip tvirtina Vokietijos vėžio tyrimų centro (DKFZ) mokslininkai. Ir tai dar ne viskas.
Tyrimų rezultatai įkvepia
Trys naujausios didelių klinikinių tyrimų metaanalizės leidžia daryti išvadą, kad vitamino D vartojimas apie 13 proc. gali sumažinti mirtingumą nuo visų rūšių vėžio. DKFZ mokslininkai apskaičiavo, kad tokiu atveju per metus Vokietijoje būtų galima išvengti net iki 30 000 mirčių nuo vėžio ir išsaugoti 332 000 gyvenimo metų, jei visi vyresni nei 50 metų amžiaus vokiečiai vartotų vitamino D papildus.
Be to, būtų galima daug sutaupyti sveikatos priežiūrai skiriamų lėšų, nes vitaminas D kainuoja gerokai pigiau už vaistus nuo vėžio.
Šių metų vasarį paskelbtame pranešime pastebima, kad į minėtas metaanalizes buvo įtraukti tik metodiškai kokybiški atsitiktinių imčių tyrimai, atlikti įvairiose pasaulio vietose. Vokiečių specialistai savo išvadas grindžia 2016 metų nacionaliniais mirtingumo nuo vėžio duomenimis. Tuomet Vokietijoje gyveno maždaug 36 milijonai vyresnių nei 50 metų amžiaus žmonių.
Vitamino D trūkumas būdingas vyresnio amžiaus žmonėms – ypač tarp vėžiu sergančiųjų. DKFZ epidemiologas Hermanas Breneris pabrėžia, kad kai kuriose šalyse maisto produktai jau daugelį metų praturtinami vitaminu D – pavyzdžiui, Suomijoje, kur mirtingumas nuo vėžio yra apie 20 proc. mažesnis nei Vokietijoje. Vis tik iki šiol nėra aišku, kokie biologiniai mechanizmai tai lemia.
Kokios vitamino D stygiaus pasekmės?
Įvairių šalių mokslininkai jau daug metų tiria vitamino D įtaką įvairių ligų – ypač uždegiminių, kvėpavimo, vėžio, diabeto – prevencijai ir gydymui. Gaunama daug teigiamų duomenų apie saulės vitamino naudą sveikatai, tačiau yra ir kritikų. Dabar skubama rasti atsakymą į klausimą, ar saulės vitaminas gali padėti kovoti ir su COVID-19.
Pagrindinis vitamino D šaltinis – saulė. Tam, kad susidarytų pakankamas jo kiekis, saulėje be apsauginių kremų atidengus bent ketvirtadalį kūno paviršiaus rekomenduojama pabūti 10–15 minučių per dieną.
Pritrūkus šio gyvybiškai svarbaus vitamino kurį laiką organizmas jį pasiima iš riebalų ir kaulų. Todėl greičiau genda dantys, pradeda skaudėti sąnariai ir raumenys, susergama osteoporoze, lydi nuovargis, dažniau peršąlama ar gripuojama.
Daugybė žmonių, kuriems trūksta vitamino D, iš pradžių nejaučia jokių blogų požymių. Jie išryškėja gerokai vėliau – kartais net ir po dešimtmečio. Tiksliai nustatyti saulės vitamino kiekį organizme galima tik paėmus kraujo ir atlikus vitamino D tyrimą.
Atlikti vitamino D tyrimą ypač rekomenduojama mažai gaunantiesiems saulės, nėščiosioms, kūdikiams ir paaugliams, vyresniems nei 65 m. amžiaus asmenims, nutukusiems, sergantiems cukriniu diabetu, navikinėmis, širdies ir kraujagyslių, inkstų, lėtinėmis autoimuninėmis ligomis, turintiems aukštą arterinį kraujospūdį žmonėms.
Nuotr. Designed by Freepik