Skirtingo veikimo priežastys priklauso nuo vieno vienintelio geno. Beje, tai dar kartą įrodo, jog net nedideli genetiniai pakitimai gali būti kalti, kad organizmas neadekvačiai reaguoja į vaistų dozę. Mokslininkai siūlo, kad prieš skiriant rimtų medikamentų pacientai būtų genetiškai testuojami. Tokia atranka leistų išsiaiškinti, kurie pacientai jautresni, ir iš anksto nustatyti, kokią atitinkamo vaisto dozę skirti.
Daugumai medikamentų vis vien, kas juos vartoja, vyras ar moteris. Tik kelios vaistų rūšys skirtingai veikia vyrus ir moteris. Taip vyksta dėl skirtingo skaidymosi greičio kepenyse. Pasirodo, kad vyrų ir moterų kepenyse esančių fermentų rinkinys nedaug, bet skiriasi. Moterų organizme vaistai užsilaiko ilgiau dar ir dėl to, kad jos turi daugiau riebalinio audinio. Jame kai kurie vaistai gali kauptis. Reikšmės turi ir kintantis hormonų lygis. Moteriški lytiniai hormonai gali paveikti vaistų skaidymosi kepenyse procesą.
Tačiau pulti į paniką nereikia. jei gydytojas jums skyrė vaistų, vartokite juos tiksliai pagal receptą. Terapinio preparato dozės skiriamos tokios, kad net dešimt kartų jas viršijus nebus didesnio šalutinio poveikio. Jai tik įmanoma, nevartokite kelių vaistų vienu metu. Būtent tokiais atvejais pasireiškia nevienodas moterų ir vyrų jautrumas vienam ar kitam medikamentui. Atidžiai vartokite ir vaistažoles – kai kurios jų gali pakeisti vaistų poveikį.
Parengė Eglė LIPSKIENĖ
“Panevėžio balsas”