• Pagrindinis
  • Sveikata
    • Ligos ir gydymo patirtis
    • Natūralūs vaistai
    • Saugok sveikatą!
    • Sveikatos politika ir naujovės
  • Arčiau gamtos
  • Grožio formulė
  • Harmoninga pora
  • Ekologiška aplinka
  • Minčių terapija
  • Mokslo atradimai
  • Pirmoji pagalba
  • Sveika mityba
  • Tėvai ir vaikas
  • Vaizdo reportažai
Sveikatos sodas
Sveikatos sodas
  • Titulinis
  • Sveikata
    • Saugok sveikatą!
    • Ligos ir gydymo patirtis
    • Sveikatos politika ir naujovės
    • Natūralūs vaistai
    • Sveika mityba
    • Grožio formulė
    • Mokslo atradimai
    • Pirmoji pagalba
  • Santykiai
    • Minčių terapija
    • Harmoninga pora
    • Tėvai ir vaikas
  • Ekologiška aplinka
  • Arčiau gamtos
  • Vaizdo reportažai
Pagrindinis
Natūralūs vaistai

Gamtos vaistinėlė ant medžių

2016 5 balandžio
Gamtos vaistinėlė ant medžių

Visa energija – pumpuruose

Kai ima judėti medžių syvai, išbrinksta ir skleistis pasiruošia jų pumpurai. Pumpurų brinkimas – tai trumpiausia augalų vystymosi fazė. Išbrinkę, bet neišsiskleidę pumpurai turi daugiausiai aktyviųjų medžiagų. Kol kas jokie sintetiniai vitaminai neprilygsta šviežiems pumpurams.

„Ruošdamiesi pumpurų sezonui, nepraleiskite progos ir prisirinkite lazdynų žirginių, kurių jau yra. Greitai sužydės alksniai, beržai. Padžiovinkite juos namuose ant popieriaus, kad išbyrėtų žiedadulkės, ir valgykite kasdien, užsiberdami žiupsnelį ant maisto. Tai natūralūs mikroelementai, kurie ypač pravartūs, kai organizmas, atlaikęs žiemos išbandymus, yra nusilpęs“, – sako valgomų augalų žinovė Kristina Domeikienė.

Skinti ir valgyti visus pumpurus būtų kvaila, nors tikimybė, kad apsinuodysite labai maža. Pumpurai nėra labai skanūs, tačiau pagerti kai kurių pumpurų arbatų pavasarį tikrai pravartu.

Pavasarį vertingos įvairiausių pumpurų arbatos – beržų, lazdynų, pušų, tuopų, juodųjų serbentų, liepų, aviečių. Stiklinei vandens reikia 5–10 pumpurų. Juos galima vartoti tiek džiovintus, tiek žalius. Vartojant žalius pumpurus, vanduo pabąla nuo išsiskiriančių dervingų medžiagų.

Vido Venslaviškio nuotr.

„Sveika pavalgyti liepų, juodųjų serbentų krūmų pumpurų. Itin vertingi serbentų pumpurai, nes juose gausu vitamino C. Jų galima drąsiai suvalgyti po saują per dieną“, – pataria specialistė.

Beržų šluotelėse – vitaminų bomba

Vaistinei žaliavai beržų kaip ir tuopų pumpurai pjaunami kartu su šakelėmis, kurios surišamos į šluoteles ir džiovinamos vėsioje, gerai vėdinamoje patalpoje. Sudžiūvusios šluotelės nukuliamos, pumpurai išvalomi. Beržo pumpurų žaliava yra aštraus skonio, malonaus kvapo. Paruoštą žaliavą, gerai įpakuotą, galima laikyti 2 metus.

 Beržo pumpurai turi eterinio aliejaus, tanidų, dervų, cukraus, vitamino E, organinių rūgščių. Beržo pumpurais gydomos kvėpavimo organų ligos: laringitas, bronchitas, tracheitas. Taip pat jie vartojami kaip antiseptinė, atsikosėjimą lengvinanti ir prakaitavimą skatinanti priemonė. Beržų pumpurų nuoviras gerina medžiagų apykaitą, skatina tulžies išsiskyrimą, šalina iš organizmo toksines medžiagas, išvaro iš žarnyno kirmėles – spalines ir askarides. Beržų pumpurų nuoviro kompresai veiksmingai gydo šviežias, netgi gilias žaizdas. Jais patariama gydyti ir ligonių pragulas. Beržo pumpurų nuoviru plaunami plaukai. Jame esančios veikliosios medžiagos dezinfekuoja odą, gydo nuo pleiskanų, tad plaukai mažiau slenka, stiprėja jų šaknys.

Ruošiant beržų pumpurų užpilą, tereikia 100 g beržo pumpurų užpilti 200 ml karšto virinto vandens, indą įstatyti į verdančio vandens vonelę ir kaitinti 15 min., aušinama kambario temperatūroje 45 min. Nukošiama ir nuspaudžiama, į gautą užpilą įpilama šiek tiek virinto vandens, kad būtų 200 ml.

Liaudies medicinoje, siekiant išsaugoti visas gyvybingas medžiagas, beržų pumpurai užpilami degtine. Spiritiniu beržų pumpurų antpilu, kuriam pagaminti reikia 50 g beržų pumpurų, užpilant juos puse litro degtinės, palaikyti 10 dienų, tada nukošti, o pumpurus nuspausti; gydoma skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligė, vandenligė, atsiradusi dėl inkstų uždegimo, inkstų ir šlapimo pūslės ligos, kepenų uždegimas, gimdymo karštinė. Vatos tamponą, sumirkytą šiuo antpilu, patariama dėti ant skaudamo danties. Antpilu patariama įtrinti gydomas vietas sergant odos ligomis, reumatu.

Vido Venslaviškio nuotr.

Nespėjus prisirinkti beržo pumpurų – galite rinkti jų lapus, bet svarbu juos skinti, kol dar yra jauni ir kvapūs. Beržo lapai džiovinami nuo saulės spindulių apsaugotoje patalpoje. Lapuose yra askorbo ir nikotino rūgščių, inozito, saponinų, eterinio aliejaus, tanidų, karotino, kumarinų, flavonoidų, antocianų, fitoncidų, mineralinių medžiagų, kartumynų. Beržų lapų arbata naudinga ir sergant inkstų bei šlapimo pūslės uždegimais, padeda nuo burnos opų, reumato skausmų.

Rinkti galima ir beržo žievę. Žievė renkama anksti pavasarį, pradėjus judėti sultims. Tuomet ji gerai atsiskiria nuo medienos. Lupant žievę, reikia kas 20–30 cm daryti skersinius pjūvius ir kas 2–3 cm – išilginius. Beržo žievė veiksminga esant egzemai, bėrimams, šlapiuojančioms žaizdoms.

„Sukiodamiesi beržynėlyje, nepamirškite pasirūpinti ir lipniais topolio pumpurais. Iš išdžiovintų pumpurų padarytomis vandeninėmis ištraukomis ir tepalais gydomos žaizdos, nudegimai, podagra, hemorojus, reumatas“, – pataria specialistė.

Pušis padeda apsiginti nuo daugelio ligų

Pušų pumpurai skinami gerai išbrinkę, pjaunant juos aštriu peiliu kartu su stiebo viršūne. Geriausia skinti saulėtą, nelietingą dieną. Jie renkami nuo medžių, ne jaunesnių kaip 10 metų, tik nuo šoninių ir apatinių šakų. Pjaunami su ne ilgesne kaip 3 mm stiebo dalimi – turi būti sulipę 5–6 pumpurai. Džiovinami pavėsyje, gerai vėdinamoje patalpoje, tačiau galima džiovinti ir saulėje. Išdžiūvę pumpurai turi būti rožiškai rudi, rudi, rusvai žali arba tamsiai rudi, kartoki, dervos kvapo.

Iš pušų pumpurų galite pasigaminti nuoviro, kuris padeda atsikosėti, dezinfekuoja kvėpavimo takus. Paimkite 10 g susmulkintų pumpurų, užpilkite stikline verdančio vandens, uždenkite ir kaitinkite įstatę į verdančio vandens vonelę 30 min., paskui aušinkite kambario temperatūroje 10 min., perkoškite. Gerkite po pusę stiklinės 3 kartus per dieną po valgio.

Pixabay.com/Daniel Wanke  nuotr.

Nepatingėkite pasigaminti pušų pumpurų aliejaus, kuris veiksmingai malšina skausmą. Prisirinkite mažų sakuotų pušų pumpurų, suberkite į butelį, užpilkite alyvų aliejumi ir pakaitinkite 8–10 valandų karšto vandens vonelėje. Pušų pumpurų aliejumi patariama tepti skaudamas vietas sergant reumatu, radikulitu, podagra.

Pušų pumpurus galima naudoti ir inhaliacijoms, tonizuojančioms vonioms, kurioms tinka ir pušų spygliai. Pušų spyglius reikia susmulkinti, padaužyti, užpilti verdančiu vandeniu, šiek tiek pavirti ir palaikyti uždengus. Tuomet nuovirą supilti į šiltą vonią ir kartą per savaitę pagulėti joje apie 15 minučių.

Juodieji serbentai ne tik uogienei virti

Pats metas pasirūpinti juodųjų serbentų pumpurais, kuriuos reikia džiovinti pavėsyje, pabėrus plonu sluoksniu ant balto popieriaus arba paklodės. Geriausia laikyti popieriniuose maišeliuose sausoje vietoje. Serbentų pumpuruose gausu ne tik vitamino C, bet ir vitamino P, karoteno, B grupės vitaminų, žmogaus organizmui reikalingo eterinio aliejaus, įvairių rūgščių ir pektinų.

Juose esančios medžiagos šalina pavasarinį nuovargį, stiprina organizmo imuninę sistemą, reguliuoja centrinės ir endokrininės sistemų veiklą. Juodųjų serbentų pumpurai tonizuoja širdies ir kraujagyslių sistemą, jais gydomas hemorojus, gastritas, skrandžio opaligė, reumatas, podagra, jie skatina prakaito ir šlapimo išsiskyrimą, šalina iš organizmo šlakus ir toksines medžiagas.

Vido Venslaviškio nuotr.

Juodųjų serbentų pumpurų arbata: 1 šaukštelį šviežių arba džiovintų juodųjų serbentų pumpurų užpilkite 1 stikline verdančio vandens, uždenkite ir palikite 20 min. nusistovėti, tuomet nukoškite. Gerkite po 1 stiklinę 2–3 kartus per dieną. Gerdami šią arbatą, veiksmingai išvalysite toksines ir sunkiųjų metalų druskas bei visą virškinamąjį traktą.

„Norėdami iš pumpurų gauti maksimalios naudos, rinkdami pumpurus, pasinaudokite augalų įvairove. Dažnam pažįstamos drebulės pumpurai, kurie turi ir aspirino grupės medžiagų, todėl slopina uždegimą, malšina skausmą, mažina karščiavimą. Juos galima vartoti ir profilaktiškai nuo peršalimo ligų. Tik rinkti reikėtų lapinius pumpurus. Pastarieji viršūnėlėje tarp žiedinių augalų – perlaužus matyti lapeliai. Arbatai vieną arbatinį šaukštelį pumpurų reikia užpilti stikline verdančio vandens, šiek tiek palaikyti, nukošti ir gerti po 1–2 valgomuosius šaukštus 5–6 kartus per dieną.

Siekiant pasijusti geriau, anot valgomų augalų žinovės, nepakanka pasirūpinti medžių ar krūmų pumpurais, reikia sutelkti valią ir atrasti savyje daugiau meilės ne tik sau, bet ir šalia esantiems. Užuot sėdėję prie kompiuterio ar televizoriaus, daugiau judėkite, džiaukitės atbundančia gamta ir pasinaudokite jos teikiamomis dovanomis sveikatai gerinti.

Miglė REMEŠKEVIČIŪTĖ

Vido Venslaviškio nuotr.

Facebook Twitter Google+ LinkedIn
Panašūs straipsniai
Žolelių sezonas: kaip jas teisingai rinkti ir džiovinti?

Žolelių sezonas: kaip jas teisingai rinkti ir džiovinti?

2022 13 liepos
Auksinis imuniteto pagalbininkas: kuo skiriasi medaus rūšys ir kaip jį panaudoti ne tik maistui

Auksinis imuniteto pagalbininkas: kuo skiriasi medaus rūšys ir kaip jį panaudoti ne tik maistui

2022 4 vasario
Gyvenimas po vėžio diagnozės. Ką onkologiniai pacientai turėtų žinoti apie fitoterapiją?

Gyvenimas po vėžio diagnozės. Ką onkologiniai pacientai turėtų žinoti apie fitoterapiją?

2021 29 spalio
Apsaugai nuo peršalimo: natūralūs preparatai, kuriuos lengvai paruošite namuose

Apsaugai nuo peršalimo: natūralūs preparatai, kuriuos lengvai paruošite namuose

2021 24 spalio
Vasaros džiaugsmus lydi nubrozdinimai ir įkandimai – efektyviai padėti gali geltonžiedžiai augalai

Vasaros džiaugsmus lydi nubrozdinimai ir įkandimai – efektyviai padėti gali geltonžiedžiai augalai

2021 23 liepos
Nemalonūs pojūčiai akyse? Vaistų galite rasti ir pievose

Nemalonūs pojūčiai akyse? Vaistų galite rasti ir pievose

2021 15 liepos
Apie mus

„Kuo arčiau Gamtos, tuo daugiau sveikatos!“, – taip žvelgia sveiko gyvenimo būdo ir medicinos portalas „Sveikatos sodas“, savo veiklą pradėjęs 2006 metais.

Naujausi įrašai
  • Dylantys dantys – odontologas pataria, kaip to išvengti
  • Rankos nykštį atkūrė iš kojos piršto
  • Gurkštelti tikrumo: pabandykite arbatos puodelyje atrasti ypatingą Kretos dvasią
  • Rauginti daržoves galima net miesto namų virtuvėje – svarbiausia žinoti vieną principą
  • Vynuogių sezonas: kai kurie šias uogas gali valgyti net su kauliukais
Informacija
  • Apie mus
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Privatumas
© UAB "Informacijos linija"
Interneto svetainių kūrimas Interneto svetainių kūrimas