Neretai net mūsų virtuvėje slypi ištisa paletė vaistų, kuriuos žmonės jau žino 12000 metų ir kurie per paskutinius 100 metų buvo negailestingai atmesti. Šie vaistai – tai mūsų prieskoniai. Siūlome pirmiausia prisiminti tuos prieskonius, kurie šiuo metu plačiai taikomi išsivysčiusių šalių klinikinėje medicinoje (gaila, jog tai aplenkia Lietuvą):
Bazilikas. Jis veikia kaip antibakterinė ir atsikosėjimą skatinanti priemonė, padeda įveikti slogą. Mediciniškai naudojamas nuo peršalimo, kosulio, galvos skausmo, pakilusios temperatūros, pilvo pūtimo. Jis padeda organizme palaikyti normalią vandens ir druskų apytaką, nuo kurios priklauso ne tik mūsų figūra, bet ir bendra savijauta.
Alsuojant baziliko nuoviro garais galima palengvinti karščiuojančio ligonio būklę. Baziliko nuoviru galima skalauti perštinčią gerklę, o jo arbata su imbiero sultimis ir šaukšteliu medaus – puiki priemonė sergant sloga, karščiuojant, kenčiant nuo astmos ar bronchito. Bazilikas reguliuoja cukraus kiekį kraujyje, mažina cholesterolio lygį, jo aromatas gerina atmintį, padeda įveikti nemigą.
Gvazdikėliai – tai ne tik puikus prieskonis obuolių pyragui. Hipokratas buvo vienas pirmųjų gydytojų, panaudojusių gvazdikus gydymui. Jais gydoma dar ir šiandien. Medicinoje naudojamas nuo peršalimo, kosulio, astmos, nevirškinimo, laringito, sumažėjusio kraujospūdžio, impotencijos. Gvazdikėliai pasižymi skausmus mažinančiomis ir uždegimus slopinančiomis savybėmis.
Kosint rekomenduojama gerti vandenyje ar piene trumpai pavirintų 0,50 g gvazdikėlių miltelių nuovirą. Greičiau išsivaduoti nuo peršalimo padeda keli lašai gvazdikėlių aliejaus, įpilti į karštą vonią. Gvazdikėliais paskaninta arbata – puikus vaistas persišaldžius ar užsikrėtus infekcija.
Imbieras – tai vienas iš augalų, kurio poveikis žmogaus sveikatai yra toks platus, jog trumpai aprašyti yra išties sunku. Indų medicinoje šis prieskonis vadinamas „pasaulio vaistu“. Medicinoje naudojamas nuo gripo, peršalimo, nevirškinimo, galvos svaigimo, pykinimo, vidurių pūtimo, skausmų pilve, artrito, hemorojaus, galvos skausmo, širdies ligų. Šis šakninis augalas stimuliuoja visas organizmo funkcijas ir padeda kūnui greičiau pašalinti nuodingąsias medžiagas.
Kas kasdien geria arbatą su imbieru, to medžiagų apykaita smarkiai pagreitėja. Žmogus greitai pasijunta atsigavęs ir žvalesnis. Nuo visų peršalimo ligų ir šių ligų profilaktikai veiksmingiausi vaistai yra imbiero šaknis, medus ir citrina. Tačiau, jeigu vartojate stiprius vaistus, su imbieru reikėtų elgtis atsargiai, nes jis turi savybę didinti, arba atvirkščiai, mažinti kai kurių vaistų poveikį.
Kardamonas – tai viena iš geriausių priemonių virškinimui gerinti. Šis trečias pagal brangumą pasaulio prieskonis Viduramžiais Europoje buvo pardavinėjamas tik vaistinėse kaip be galo brangus vaistas. Medicinoje naudojamas esant virškinamojo trakto susirgimams, peršalimui, kosuliui, bronchitui, astmai. Kardamonas gerina kraujo apytaką, virškinimą, mažina vidurių pūtimą, padeda išvengti žarnyno negalavimų, skatina medžiagų ir hormonų apykaitą, širdies veiklą.
Kardamonas rekomenduojamas kaip atminties gerinimo priemonė. Šį prieskonį patariama naudoti maisto ruošoje, nes jis pašalina iš organizmo nuodingas medžiagas, valo organizmą, be to, veikia kaip stiprus afrodiziakas, gerina nuotaiką, mažina stresą, nervingumą. Kardamonas šalina iš organizmo gleives, dėl to yra vartojamas gydant astmą, bronchitą, peršalus ir kosint. Prieš miegą kas vakarą išgeriama stiklinė šilto pieno su kardamonu ir pankoliu ramina, gerina miego kokybę, atpalaiduoja įtampą, šalina nervinių stresų pasekmes.
Cinamonas – tai puiki prakaitavimą skatinanti ir atsikosėjimą lengvinanti priemonė, naudojama esant peršalimui ir gripui. Medicinoje, ypač pastaruoju metu, plačiai naudojamas, nuo pykinimo, vidurių pūtimo, žarnyno infekcijų, gerklės uždegimo, užkimimo, be to, spaudimui mažinti bei cukraus kiekiui kraujyje mažinti gydant diabetą. Vartojant pusę šaukštelio cinamono, veiksmingiau pasisavinamas cukrus. Dėl šių savybių cinamonas nepakeičiamas pagalbininkas tiems, kurie yra priversti laikytis dietos.
Cinamonas – šildantis prieskonis, dėl to jo savybės gerinti kraujotaką, kelti spaudimą, sušildyti kūną, spartinti sveikimą po bet kokios ligos yra ypač vertinamos. Cinamonas varo šlapimą, valo nuodus, ramina nervų sistemą, slopina kosulį, gydo peršalimo ligas, sušildo šąlančias galūnes. Norintiems išsigydyti peršalimo ligas 3 dienas patariama vartoti 1 valgomąjį šaukštą šilto medaus su ketvirtadaliu arbatinio šaukštelio cinamono miltelių.
štai tik keletas puikiausių prieskonių – vaistų, kuriuos galima rasti čia pat, mūsų virtuvių spintelėse. Gamta yra unikali, tad ne tik indiški prieskoniai, bet ir krapai, petražolės, kmynai – tai taip pat puikios gydomosios priemonės. Taigi – apsidairykime aplink! Mūsų sveikata yra visai šalia, tereikia tik žinių ir galėsime būti sveikesni be vaistų, arba bent jau sumažinti jų naudojimą.
Nepamirškite – visada lengviau išvengti ligos nei ją gydyti.
Būkite sveiki!
Vido Venslaviškio nuotr.