Jį įveikti ne taip lengva, nes pagrindiniai preparatai – kalcio chloridas, gipsas ir kreida – sunkiai organizmo pasisavinami. O vištų kiaušinių lukštus sudaro 90 procentų kalcio karbonato – jis puikiai papildo organizmą kalciu. Be to, kiaušinių lukštuose yra dar 27 žmogui būtini mikroelementai. Kai kurių iš jų, pvz., prolibdeno, su įprastu maistu gauname per mažai ir dėl to sutrinka organizmo biocheminės reakcijos.
Kiaušinių lukštų sudėtis beveik tokia pati kaip kaulų ir dantų, be to, juose esančios medžiagos skatina kraujodaros funkcijas. Vartojantiesiems vištų kiaušinių lukštus šalutinio poveikio nenustatyta. Ančių kiaušinių lukštų vartoti nepatartina dėl galimos infekcijos. O vištų kiaušinių lukštų galima duoti net mažiems, bet vyresniems nei metų vaikams – tai puikus vaistas nuo mažakraujystės ir rachito. Labai naudinga „lukštų profilaktika“ ir nėščiosioms. Visiems suaugusiesiems, norintiems išvengti osteoporozės ir stuburo ligų, jos griebtis patartina dukart per metus.
Kaip paruošti kiaušinių lukštus vartoti?
Pirmiausia vištų kiaušinius reikia gerai nuplauti šiltu vandeniu su muilu ir perplauti švariu vandeniu. Lukštus geriausia laikyti uždaromame stikliniame inde (bet ne polietileno maišelyje). Papildomai sterilizuoti nebūtina, bet prieš duodant vaikams lukštus reikia 5 min. palaikyti verdančiame vandenyje. Beje, kiaušinių, išvirtų kietai, lukštai nebe tokie naudingi, bet verdant puikiai sterilizuojami. Vartojama nuo 1,5 iki 3 gramų lukštų kasdien – tai lemia, kokio amžiaus yra žmogus.
Smulkinti lukštus geriausia grūstuvėlyje. Nustatyta, kad malami kavamale kiaušinių lukštai netenka dalies vertingų savybių. Į miltelius sutrintus lukštus rekomenduojama vartoti rytais su varške arba koše arba tiesiog sumaišius su keletu lašų citrinų sulčių.
Parengė A.Gotautaitė
"Sekundė"