Veikia nervų sistemą
Kodėl pauosčius malonaus kvapo pagerėja savijauta? Taip yra dėl to, kad kvapas paveikia centrinę nervų sistemą. Kvapų terapija, arba aromaterapija, – senas kaip žmonija mokymas apie gydymą aromatais. Iš visų mūsų pojūčių uoslė yra jautriausia. Po lietaus vaikščiodami pušyne ar sode grožėdamiesi gėlėmis instinktyviai giliai į plaučius traukiame orą. Įvairūs kvapai teigiamai veikia fiziškai ir emociškai.
Moksliniais tyrimais nustatyta, kad aromaterapinės priemonės (smilkalai, aromatinės vonios, masažai su eteriniais aliejais) padeda normalizuoti psichinę žmogaus būseną, teigiamai veikia nervų sistemą, gerina kraujo ir limfos apytaką, gaivina organizmo funkcijas ir stiprina atsparumą aplinkos poveikiui.
Eteriniai aliejai į organizmą gali patekti ir per odą. Svarbu, kad kvapas būtų malonus, nes tik tada jis bus veiksmingas. Tokie aliejai labai lakūs, todėl palikti atvirame inde greitai išgaruoja.
Nuostabi gamtos dovana
Eterinius aliejus galima vadinti gamtos dovanomis, nes jie gaunami iš įvairių augalo dalių: lapų, vaisių, žievelių, žiedų, šaknų. Kvapiuosius aliejus persai pavadino stebuklinguoju vandeniu, o smilkalus jie vertino kaip auksą ar sidabrą. Bėgant amžiams eterinės medžiagos nebuvo pamirštos – jos vartojamos gydymo tikslams.
Su smilkalais ar per inhaliacijas eteriniai aliejai patenka į organizmą. Smilkalai naudojami ir namuose, tačiau reikia žinoti, kas tinka, ko atsisakyti.
Eterinių aliejų dabar lengva įsigyti, tačiau pirkite juos vaistinėse ar patikimose parduotuvėse. Aliejai, pigiai parduodami turguose, dažniausia yra nekokybiški, pagaminti iš sintetinių medžiagų, neturintys jokių gydomųjų savybių, netgi galintys sukelti alergiją.
Namuose užtenka keraminio dubenėlio su stoveliu, po juo uždegama nedidelė žvakutė. Jos liepsna šildo dubenėlyje su vandeniu sumaišytą aliejų, o išsiskyrę garai skleidžia į aplinką gydomuosius kvapus. Neturint specialaus dubenėlio galima ant audinio skiautės užlašinti keletą lašų eterinio aliejaus ir priglaudus prie nosies pakvėpuoti.
Geras ir toks būdas: vieną ar du lašus eterinio aliejaus įlašinti į karšto vandens dubenį, galvą apsigaubti rankšluosčiu ir ne ilgiau kaip 5 min. kvėpuoti kylančiais garais. Tai ypač padeda peršalus, sloguojant.
Jazminų eterinis aliejus
Viduržemio jūros pakrančių šalyse jazminų kvapas laikomas aromato karaliumi. Turi raminamųjų savybių, todėl pirmiausia naudojamas kaip oro gaiviklis. Jazminų kvapas – būtinas brangiausių prancūziškų kvepalų komponentas.
Įrodyta, kad net 10 proc. koncentracijos jazminų aliejus palankiai veikia nervų sistemą. Šis aliejus stimuliuoja galvos smegenų veiklą, šalina depresijos simptomus, apatiją, sustiprina pasitikėjimą savimi ir optimizmą.
Jazminų aliejus teigiamai veikia ir žmogaus endokrininę sistemą, stimuliuoja hormonų insulino, tiroksino, trijodtironino gamybą. Be to, stip-rina imunitetą, pagerina kraujotaką, slopina traukulius, yra efektyvus sergant kvėpavimo sistemos ligomis.
Odai jazminų aliejus taip pat labai naudingas. Juo palepinta ji taps elastingesnė, pamažu išnyks mažos raukšlelės. Naudojimo būdai: aromatinei lempai – 2-3 lašai, masažui – 3-4 lašai jazminų aliejaus.
Gydo peršalimo ligas
Aromaterapijoje sakoma, kad verbena kvepia sėkme ir laime. Aktyviosios verbenos medžiagos padidina darbingumą, šalina apatiją ir dirglumą, pagerina savijautą, esant kraujagyslių vegetatyvinei distonijai. Be to, eterinis verbenų aliejus teigiamai veikia odą – daro ją tampresnę.
Kiti eteriniai aliejai taip pat verti dėmesio.
Išbandykite tokią peršalimo ligas gydančią, atpalaiduojančią, uoslę ir kūną pamaloninančią procedūrą.
Uždarykite kambario duris. Į puodelį įpilkite šilto vandens ir įlašinkite ten 3-5 lašus anyžių arba čiobrelių aliejaus ir po puodeliu uždekite žvakę. Įkaisdamas vanduo pripildys orą aromato. Pradėkite seansą nuo 20 minučių, po kelių dienų jis gali trukti iki valandos.
Peršalus puikiai tinka citrinų, cinamono, rozmarinų, levandų, šalavijų, gvazdikų, kadagių, pušų ir eukaliptų ekstraktai. O nuo verksmingumo padės anyžių, levandų ir apelsinų kvapai. Pavyzdžiui, Senovės Graikijoje buvo manoma, kad deginant levandos vyteles, atbaidomos blogos dvasios ir vabzdžiai. Romėnai maudydavosi levandų voniose, tikėdami, kad toks vanduo apsaugo juos nuo infekcinių ligų. Vienas iš paprasčiausių, bet labai efektyvus būdas, kaip kovoti su nemiga – sudrėkinti levandų aliejumi pagalvės kraštelį.
Populiariausias pasaulyje
Apelsinų aliejus dabar pats populiariausias eterinis aliejus pasaulyje. Jam, kaip ir kitiems citrusinių vaisių aliejams, būdingas antiseptinis poveikis, be to, turi ir stiprią raminamąją galią. Todėl jis rekomenduojamas, kai vargina depresija, įvairios baimės ir nervinė įtampa.
Apelsinų aliejus malšina spazmus, mažina kraujospūdį.
Melisų, šalavijų, kadagių, ramunėlių ir levandų aliejus padės atsiradus apatijai, pervargus, esant nervinei įtampai, negalint sutelkti dėmesio.
Rožių aliejus turi labai daug gerų savybių, ramina ir stabilizuoja nervų sistemą. Pušų aliejaus kvapas malšina skausmą, tinka sergant plaučių ligomis, patyrus stresą.
Citrusiniai vaisiai dezinfekuoja kvėpavimo takus ir švelniai atgaivina.
Jei trokštate energijos antplūdžio, džiaugsmingos nuotaikos, pagelbės citrusinių vaisių aliejai. Jei jaučiatės pavargę, nuovargį išsklaidys bergamočių, pelargonijų, levandų, mandarinų, citrinų, greipfrutų, čiobrelių, jazminų, pušų eteriniai aliejai.
Kvapų dieta
Specialistai ilgai tyrinėjo žmogaus jutimo receptorius ir sukūrė kvapų dietą. Pasirodo, apetitą įmanoma „apgauti“. Valgant lėtai ir mėgaujantis patiekalo aromatu, greičiau pasisotinama. Pasak mokslininkų, jei yra kvapų, žadinančių apetitą, vadinasi, turi būti ir jį slopinančiųjų. Aromatų dietai tinka kvapieji aliejai, kvapiosios žvakės, aromatingos žolelės ir prieskoniai.
Jei norite pažaboti apetitą, o jis padidėja žiemą, virtuvėje ant palangės laikykite mėtų vazonėlį. Ketindami valgyti, pirmiausia tarp delnų patrinkite mėtos lapelį ir pauostykite. Arba prieš valgydami uždekite aromatinę lempą. Labiausiai apetitą slopina bananų, obuolių, agurkų, levandų kvapas. Tačiau jei kambaryje tvyros tabako ar alkoholio kvapas, gerų rezultatų neverta tikėtis.
Nustatyta, kad jautriausiai į kvapus reaguoja moterys. Apie 70 procentų dailiosios lyties atstovių ši terapija veiksminga ir gana greitai padeda atsikratyti nereikalingų kilogramų.
PARENGĖ L.ŽUKAITĖ
Nuotr. Savo uoslę, kūną ir dvasią dabar ypač naudinga palepinti eteriniais aliejais.
"Sekundė"