Pušų spygliuose gausu raugų, flavonoidų, alkaloidų, fitoncidų, todėl pušų preparatai ramina nervus, malšina skausmą, turi antivirusinį poveikį. Spygliuose yra ir vitaminų K, P, E, PP, B1 , B2 , B3 , B6 .
Žiemą pušų spygliuose vitamino C būna dvigubai daugiau nei vasarą. Pušų spyglių ištraukomis galima gydyti avitaminozę. Jie didina organizmo atsparumą, lėtina senėjimą, lengvina atsikosėjimą ir varo šlapimą, prakaitą bei tulžį. Spyglių arbatos padeda atsigauti nuvargus, sergant bronchitu, plaučių uždegimu ir net tuberkulioze. Spygliais galima gydyti ir burnos ertmės bei dantenų ligas.
Iš pušų spyglių vitaminingą gėrimą galite pasidaryti taip: didelę saują žalių spyglių su trupučiu šalto vandens sutrinkite grūstuvėje. Užpilkite 3 stiklinėmis vandens, užvirkite ir uždengę palikite pastovėti. Prieš gerdami, paskaninkinte svarainių skiltele ar jų sultimis.
Galima padaryti ir kitaip: 4–5 šaukštus pjaustytų pušų spyglių užpilkite termose litru verdančio vandens ir palikite pusei paros. Tada nukoškite ir gerkite. Skanu su medumi.
Labai naudinga ir pušų spyglių aliejinė ištrauka – fitolis. Juo galima tepti rankas, norint suminkštinti jų odą. Taip pat galima naudoti suskeldėjusiems kulnams gydyti ir stiprinti nagus. Tinka atpalaiduojančiam pėdų masažui, pamaitinti odą po pirties. Jei pušų aliejumi įtrinsite krūtinę, jis palengvins bronchito simptomus. Be to, fitolis malšina sąnarių skausmus ir raumenų nuovargį. Vyrai juo gali nuraminti ir pamaitinti odą po skutimosi. Tai puiki priemonė žiemos vonioms – porą šaukštelių fitolio išmaišykite šiltame piene ir pilkite į vonią.
Pušų aliejinę ištrauką galima naudoti natūraliems eteriniams aliejams skiesti ir kremams, kaukėms, šampūnams, balzamams praturtinti bei aplikacijoms, tvarsčiams gaminti. Fitolio galima įsigyti pas žolininkus arba ekologiškų produktų parduotuvėse.
Pušų preparatų negalima vartoti žmonėms, kurių aukštas kraujospūdis arba jie yra alergiški pušims.
Rasa Subačienė ,
žolininkė
Vido Venslaviškio nuotr.