– Kamuojant peršalimo negaliai labai naudingos putino uogos. 1 valgomąjį šaukštą džiovintų uogų reikia užplikyti 1 stikline verdančio vandens ir palikti prisitraukti 2-3 valandoms. Geriamas toks užpilas su medumi skaudant gerklei – nedideliais gurkšneliais.
– Daugeliu naudingų savybių pasižymi mūsų dienomis nepelnytai užmiršti daržo augalai griežčiai – sėliniai. Liaudies medicinoje jie pasitelkiami kaip gleives skystinanti priemonė kosint, taip pat kaip šlapimą varantis ir žaizdų gijimą skatinantis vaistas. Griežčiai daugiau negu kitos daržovės turi mikroelemento kalcio, todėl yra puiki priemonė nuo kaulų ir dantų „suminkštėjimo“. Padeda sergant ūmiu laringitu, bronchine astma ir dėl sutrikusios medžiagų apykaitos išsivysčius poliartritui. Gydantis rekomenduotina 2 kartus per dieną išgerti po ½ stiklinės jų sulčių, išmaišius jose 1 valgomąjį šaukštą medaus.
– Peršalimų nusilpusį organizmą gerai stiprina didele energetine verte pasižyminčios spanguolės. Jos turi daug vitamino C ir kitų naudingų medžiagų, stiprinančių imunitetą ir skatinančių greitesnį sveikimą. Sveikatą stiprinančio spanguolių gėrimo paruošimas: spanguoles sugrūsti mediniu šaukštu, užpilti vandeniu, pavirinti ir perkošti. Į nuovirą įdedame cukraus, citrinos arba apelsino cedros, šiek tiek citrinos rūgšties.
– Peršalus sergant gerklės ligomis padeda svogūnų lukštų užpilas. Lukštai užpilami verdančiu vandeniu, po kelių minučių užpilas perkošiamas. Juo skalaujama gerklė.
– Svarainio sėklų arbata geriama nuo kosulio, sergant ūmiomis kvėpavimo takų ligomis. Šviežiuose svarainių vaisiuose yra iki 30 mg/kg geležies, todėl jų ekstrakto skiriama sergant mažakraujyste ir kitomis geležies deficito sąlygotomis ligomis. Peršalus ir stipriai kosint naudingi ir svarainių žiedai.
1 valgomąjį šaukštą džiovintų žiedelių reikia užplikyti 500 ml verdančio vandens, užpilą palikti 1 valandą prisitraukti. Gerti po ½ stiklinės užpilo 3 kartus per dieną.
Galima gerti ir svarainio lapų nuovirą. Jo paruošimas: 4 gramai lapų užpilami 1 stikline verdančio vandens ir uždengus pavirinama vandens vonelėje 25 minutes. Nuoviras paliekamas 45 minutes kambario temperatūroje atvėsti, perkošiamas, papildomas vandeniu iki pradinio kiekio. Geriama po du valgomuosius šaukštus 3-4 kartus per dieną prieš valgį. Laikyti paruoštą nuovirą šaldytuve ne ilgiau kaip tris paras.
Kenčiant nuo lėtinės slogos, į miltus sugrūsti garstyčių sėklų milteliai dedami prie pėdų, galima suberti jas į kojines ir apauti. Teigiamą poveikį turi ir garstyčių vonios: jos palengvina kvėpavimą, stimuliuoja kraujotaką, turi antiseptinį poveikį. Tokių vonių procedūros turi būti trumpalaikės, jos draudžiamos „širdininkams“.
Viena iš populiariausių priemonių, ypač gydant vaikus, yra garstyčių trauklapiai. Jie yra efektyvi išorinio gydymo priemonė, turinti dirginamąjį ir absorbuojamąjį poveikį. Kaip vidinės priemonės didelėmis dozėmis vartoti garstyčių negalima – šis augalas yra nuodingas. Sergant tuberkulioze ir inkstų uždegimu, garstyčių preparatus vartoti draudžiama.
– Juodajame ridike padaromas įdubimas ir pripildomas medaus. Po kelių valandų medus prisigeria ridiko sulčių. Šis mišinys yra viena geriausių priemonių nuo įsisenėjusio kosulio.
Arba: supjaustyti plonais griežinėliais 6-8 juoduosius ridikus ir šiuos griežinėlius pabarstyti cukrumi. Po kelių valandų taip pat išsiskirs sultys. Jų vartojama po 1 valgomąjį šaukštą kas valandą.
– Kosulį malšina pušies kankorėžių užpilo garų inhaliacijos ir šio užpilo gėrimas.
– Į 1 valgomąjį šaukštą šilto vandens įlašinti 2-3 lašus anyžių aliejaus ir gerti tokio mišinio po kelis kartus per dieną. Anyžių aliejus gali būti vartojamas ir inhaliacijoms.
– 2-3 valgomuosius šaukštus mažais gabalėliais susmulkintos ropės reikia pavirinti 15 minučių 1 stiklinėje vandens. Geriama po ½ stiklinės nuoviro 4 kartus per dieną.
– Stipriai kosint reikia gerti vandenį su jame ištirpintu iki rudumo padegintu cukrumi.
Persišaldžius veiksmingai padeda 1 arbatinio šaukštelio obuolių acto ir 2 arbatinių šaukštelių medaus mišinys. Vartojama po 1-2 arbatinius šaukštelius 3-4 kartus per dieną.
– Alyvų žiedeliai užplikomi kaip arbata. Geriama po ½ stiklinės 3 kartus per dieną.
Kamuojant įsisenėjusiam kosuliui padeda į žirnelius suraičiotų pušies gyvasakių su cukrumi vartojimas.
– Nuo gripo ir peršalimo ligų gydomasi avietės šakelėmis: jų galima prisilaužti ne tik vasarą, bet ir žiemą. 1 valgomąjį šaukštą smulkiai supjaustytų avietės ūglių reikia užpilti 1 stikline verdančio vandens, pavirinti 10-20 minučių ir palikti užpilą 2 valandoms prisitraukti. Geriama po daug kartų per dieną – nedideliais gurkšneliais.
– Arbatai nuo gripo paruošti imama po lygiai gluosnio žievės, ramunėlių žiedelių, liepžiedžių ir erškėčio vaisių. 1 arbatinis šaukštelis mišinio užplikomas 1 stikline verdančio vandens, užpilas paliekamas 10 minučių prisitraukti, perkošiamas. Geriamas užpilas šiltas po 1/3 stiklinės 3 kartus per dieną 30 minučių prieš valgį.
Persišaldžius naudinga burną skalauti burokų sultimis. Kruopščiai nuplautą buroką sutarkuoti ir per marlę išspausti jo sultis. Jų gurkšneliu ilgai skalauti gerklę. Taip gydantis reikia susilaikyti nuo sūraus maisto, rūkytų produktų ir konservų, taip pat negalima rūkyti ir gerti kavos bei alkoholio.
10 smulkintų svogūno galvučių ir 1 česnako virinamos 1 litre pieno tol, kol svogūnai ir česnakai suminkštėja. Tada nuovire išmaišomas 1 valgomasis šaukštas medaus. Vartojama po 1 valgomąjį šaukštą kas valandą.
Parengė Liudvikas RULINSKAS
"šiaulių naujienos"
SXC.hu – R Young nuotr.