Kitados obuoliai buvo laikomi stebuklingais vaisiais, suteikiančiais jėgų ir pailginančiais jaunystę.
Ne taip seniai įrodyta, kad obuoliai padeda išvengti daugelio ligų. Jie reguliuoja medžiagų apykaitą, gydo diabetą ir nutukimą. Saldūs vaisiai rekomenduojami sergant podagra, inkstų ir tulžies pūslės akmenlige. Obuoliai gydo virškinimo traktą, gerina apetitą ir lengvina maisto pasisavinimą. Jie gali ir laisvinti vidurius, ir išgydyti vidurių užkietėjimą.
Jei kasdien suvalgoma po 2–3 vidutinio dydžio obuolius, gaunama visa vitamino E paros norma. Pavargusiam organizmui naudingiausi obuoliai, kuriuose daug vitamino P (toks obuolys perpjautas labai greitai įgauna rausvai rusvą atspalvį). 1–2 tokiuose obuoliuose yra visa vitamino P paros dozė. Jie ne tik suteikia žmogui jėgų, bet ir pagerina miegą. Kad organizmas greičiau pasisavintų obuolių naudingąsias medžiagas, juos geriausia valgyti trintus.
Obuoliai – ne tik sveikatos, bet ir grožio šaltinis. Juose gausu organizmui būtinų mineralinių medžiagų (kalio, fosforo, kalcio, magnio, natrio, geležies) ir vitaminų (C, E, karotino, B1, B2, B6, PP, folio rūgšties), taigi gražėja plaukai ir oda. Lietuvoje patiekalai su obuoliais labai populiarūs. Dažniausiai kepame įvairius obuolių pyragus, tačiau reikėtų išbandyti ir kitokius receptus.
Džiovinti obuoliai
Obuolius nuplaukite, išimkite sėklas ir supjaustykite skiltelėmis. Jas suverkite ant siūlų arba vienu sluoksniu sudėkite ant pergamentinio popieriaus (kad nepriliptų) ir džiovinkite šiltoje orkaitėje. Kas keletą valandų skilteles pavartykite. Geriausia obuolius pradėti džiovinti 80–85 °C, o baigti – 50–55 °C temperatūroje. Išdžiūvusius obuolius laikykite medžiaginiuose maišeliuose arba sandariuose induose.
Obuolių pyragas su manų kruopomis
7 obuolių, 200 g miltų, 200 g cukraus, 200 g manų kruopų, 200 g sviesto, cinamono.
Obuolius nulupkite ir supjaustykite skiltelėmis. Sumaišykite su cinamonu. Miltus, cukrų ir manų kruopas suberkite į bendrą indą ir išmaišykite. Kepimo skardą ištepkite gabalėliu sviesto ir ant dugno paberkite apie 200 g birios sausos masės. Tada suberkite obuolius, o ant jų viršaus – likusią birią masę. Pyrago viršų padenkite plonai pjaustytu arba stambia tarka tarkuotu sviestu. Kepant jis ištirps ir susimaišys su išsiskyrusiomis obuolių sultimis, todėl pyragas tikrai nebus sausas. Kiaušinių šiam receptui tikrai nereikia. Pyragą kepkite iki 200 °C temperatūros įkaitintoje orkaitėje apie 40 minučių.
Vido Venslavišklo nuotr.