Kūnui – energija, sielai – ramybė
Laukiniai augalai – nepamainomas, puikus maistas ir vaistas, ypač pavasarį. Jie auga trąšų ir herbicidų nepakenktame dirvožemyje, yra turtingi mikroelementais, vitaminais, fermentais ir kitomis biologiškai aktyviomis medžiagomis. Visiems gerai pažįstama pušis – nuolat žaliuojantis spygliuotis, galintis užaugti iki 40 m aukščio.
Apie pušį sukurta daug legendų bei pasakojimų. Jos sakai, milijonus metų išgulėję Žemės gelmėse, virto gintaru, kuris šiandien yra mūsų pasididžiavimas. Lietuvoje pušys sudaro daugiau kaip 41 proc. visų miškų bendro ploto.
šie spygliuočiai išskiria į orą baktericidinių savybių turinčius fitoncidus, t. y. lakias medžiagas, kurios šalina iš oro mikrobus ir dulkes, todėl pušyne lengva kvėpuoti, jame ypač gerai jaučiasi sergantys plaučių ligomis. Pušynuose visada būna ir fitoorganinių medžiagų, kurių pagausėja birželio-liepos mėnesiais, biologinio augalų aktyvumo metu. Tuomet nuo spygliuočių miško oro gali padidėti kraujospūdis, padažnėti širdies plakimas, pradėti svaigti galva, pasunkėti kvėpavimas pro nosį ir pan. Dėl minėtų priežasčių vasarą pušyne gali blogiau jaustis sergantys hipertonija, širdies išemine liga.
Pušyne verta apsilankyti ieškant ne tik fizinės, bet ir dvasinės sveikatos. Pušis ypač tinka tiems, kurie jaučia energijos stoką ir apatiją. Ji grąžina į sielą šviesą ir gyvenimo džiaugsmą, išsklaido liūdesį ir širdgėlą, išlaisvina nuo gyvenimą gniuždančios savigraužos. Turėdama sielą sušildančią galią, pušis gali nuritinti akmenį nuo širdies, išvaduoti nuo kaltės jausmo, nesugebėjimo atleisti.
Ligoms gydyti, imunitetui stiprinti
Pušys nuo seno domino žmones savo vaistinėmis savybėmis. Kovo mėnesio pabaiga – pats laikas prisirinkti pušų pumpurų ir spyglių. Žaliava renkama švarioje vietoje, toliau nuo asfaltuotų kelių, nuo ne jaunesnių kaip 10 metų augalų.
Galbūt sunku patikėti, tačiau pušų spygliai – puikus vitaminų šaltinis. Per antrąjį pasaulinį karą jų vandenine ištrauka žmonės sėkmingai gydė skorbutą. Pušų spygliuose gausu vitaminų K, P, E, PP, B1 , B2 , B3 , B6. Pušies ūgliuose su dar nesukietėjusiais spygliais ypač daug vitamino C ir cukrinių medžiagų. Šiais laikais pušų ūgliai – nebe maistas, nors anksčiau žmonės juos gausiai vartodavo. Tuomet buvo šventai tikima, jog pavasarį reikia nors kelis ūglius suvalgyti, kad metai sotūs ir sveiki būtų.
Spyglių arbatos padeda atsigauti nuvargus, sergant bronchitu, plaučių uždegimu ir net tuberkulioze. Spygliais galima gydyti ir burnos ertmės bei dantenų ligas. Iš pušų spyglių verdama ne tik kvapni arbata, bet ir pušų spyglių sirupas, ruošiamos kosmetinės priemonės – pušų spyglių fitolis ir pušų spyglių nuoviras voniai ir pirčiai. Pušų spyglių pavilgai tinkami dėti ant ilgai negyjančių žaizdų ir nudegimų.
Neberagaujame pavasarį ir pušies brazdo, bet dar prieš pusšimtį metų derėjo pavasarį jo suvalgyti nors kiek, vėlgi, kad metai būtų sėkmingesni, kad nuovargis ir dusulys nevargintų. Pušies brazde esama eterinio, dar nesudervėjusio ir turinčio dezinfekcinių savybių aliejaus.
Valgomų laukinių augalų žinovė Kristina šilinskienė siūlo pasiruošti pačios išbandytą, labai skanų pušų spyglių sirupo receptą, kurį žinovė verda kiekvieną pavasarį. Tereikia surinktus pušų spyglius nuplauti, sukarpyti ar sumušti mediniu grūstuvu, užpilti vandeniu tiek, kad apsemtų, virti valandą, palaikyti parą, paskui nuovirą nukošti.
Gautą nuovirą galima dar nugarinti, cukraus dėti pusę nuoviro kiekio: pavyzdžiui, į 1 litrą nuoviro dėti 0,5 kg cukraus. Virti kol sutirštės iki norimos konsistencijos. „Tokiu pušų sirupu skanu pasaldinti arbatą, o įpylus į gazuotą stalo vandenį galėsite mėgautis ypatingo skonio ir aromato pušų limonadu, kurį ypač mėgsta vaikai. Nauda dviguba – ne tik skanu, bet ir sveika. Pušų sirupas stiprina organizmą, papildo vitaminais, stiprina imunitetą“, – sako K. Šilinskienė.
Panašiai verdamas ir pušų spyglių nuoviras, tik į jį dedamas ne cukrus, o jūros druska: 1 litrui nuoviro reikia 1 šaukšto druskos. Tokį pačių pasigamintą nuovirą galima išlaikyti visus metus, jį pilti į vonią, ar atskiestą naudoti garinėje pirtyje. Pušų nuoviras turi teigiamą poveikį nervų sistemai, šalina nuovargį ir stresą, mažina reumato ir raumenų skausmus, atgaivina odą ir plaukus.
SXC.hu – Andrej Eliseev nuotr.
Labai naudinga ir pušų spyglių aliejinė ištrauka – fitolis. Juo galima tepti rankas, norint suminkštinti jų odą. Taip pat galima naudoti suskeldėjusiems kulnams gydyti ir stiprinti nagus. Tinka atpalaiduojančiam pėdų masažui, pamaitinti odą po pirties. Jei pušų aliejumi įtrinsite krūtinę, jis palengvins bronchito simptomus. Be to, fitolis malšina sąnarių skausmus ir raumenų nuovargį. Vyrai juo gali nuraminti ir pamaitinti odą po skutimosi.
K. Šilinskienė sako, kad spyglių fitolį be didelio vargo galima pasigaminti patiems, tereikia švarius spyglius sumušti grūstuvu, užpilti nerafinuotu aliejumi, pavyzdžiui, saulėgrąžų, palaikyti tamsioje vietoje 14 dienų ir nusunkti.
Pušys žydi nuo gegužės pradžios iki birželio antrosios dekados, bet jų žiedadulkių ore gali būti nuo balandžio pradžios iki rugpjūčio pabaigos. Vaistinei žaliavai pumpurai renkami dar nepradėję skleistis, brinkimo metu, sausu oru. Džiovinami gerai vėdinamoje patalpoje.
Džiovinti pumpurai turi būti arba sukibę, arba palaidi, dervos kvapo, kartaus skonio. Stiklainiuose juos galima laikyti 2 metus. Iš 10 kg nedžiovintų pumpurų gaunama 3,8-4 kg sausų. Iš pušų pumpurų paruošti preparatai vartojami inhaliacijoms, atsikosėjimui lengvinti, kvėpavimo takams dezinfekuoti, šlapimui ir tulžiai varyti. Jie slopina uždegimus, veikia antiseptiškai, skystina ant gleivinės esančius uždegimo produktus ir padeda juos pašalinti sergant kvėpavimo takų bei plaučių ligomis.
Valgomų laukinių augalų žinovė siūlo pabandyti iš pušų pumpurų pasigaminti spiritinę ištrauką, puikiai pagelbėsiančią sergant viršutinių kvėpavimo takų ligomis. Užpiltus pumpurus reikia palaikyti 14 dienų tamsioje vietoje, paskui nusunkti ir užpilti pakartotinai.
Iš pušų paruoštą vaistinę žaliavą draudžiama vartoti, jeigu
* esate linkę į alergines reakcijas;
* sergate bronchų astma (nerekomenduojama vartoti į vidų);
* sergate inkstų, kepenų ligomis;
* turite padidintą kraujospūdį (nerekomenduojamos vonios).
Miglė REMEŠKEVIČIŪTĖ
Vido Venslaviškio nuotr.