Rūkoma ne visur
Jau dabar kavinėse rūkyti leidžiama tik tam skirtose vietose ir laikantis griežtų higienos normų.
Klaipėdos visuomenės sveikatos centro gydytoja higienistė Liuda Potapovienė pasakojo, kad išduodant leidimus kavinėse įrengti rūkymo vietas tikrinamas oro užterštumas, įvertinama, kaip veikia ventiliacijos sistema, ir kiti rodikliai.
Kiek įrengti rūkymo vietų, sprendžiama pagal bendro ploto, darbuotojų ir sėdimų vietų skaičių.
Kadangi higienos normas atitinkančių rūkymo vietų įrengimas kainuoja nepigiai, kai kuriose kavinėse, kuriose anksčiau leista rūkyti, dabar traukti dūmą uždrausta.
Uostamiestyje rūkyti nebeleidžiama „Klaipėdos“ viešbučio maitinimo įstaigose, kai kuriose bendrovės „Čilija“ kavinėse ir picerijose, restorane „Flamingas“, neseniai mieste atsidariusiose picerijoje ir pirkioje „Katpėdėlė“.
Pasiūlė kavos
Bendrovės „Čilija“ rinkodaros vadovas Mindaugas Gumauskas sakė, kad rūkyti uždrausta tik tose picerijose ir kavinėse, kur dėl vientiso interjero nėra kaip atskirti rūkančiųjų zonos nuo nerūkančiųjų.
Nors pradžioje dėl draudimo rūkyti kai kurie lankytojai pyko, tačiau, kaip parodė apyvarta, tose picerijose, kur nerūkoma, klientų labai nesumažėjo.
Kad ir rūkantys klientai nesijaustų nuskriausti, bendrovė „Čilija“ pradėjo teikti naują paslaugą – pardavinėti išsinešamą kavą.
„Suprantame, kad kai kuriems rūkaliams rūkymas ir kavos gėrimas – neatsiejami dalykai. Todėl žmonės labai apsidžiaugė, kai suteikėme galimybę kavą vienkartiniuose puodeliuose išsinešti ir išgerti ją ten, kur gali rūkyti. Tokia paslauga labai pasiteisino“, – džiaugėsi M.Gumauskas.
Tinklo „Katpėdėlė“ Klaipėdos regiono vadovo pavaduotoja Klaipėdos miestui Inga Paulikienė neslėpė, kad draudimas rūkyti prekybos centre „Studlendas“ įsteigtose naujose tinklo „Katpėdėlė“ maitinimo įstaigose atbaidė daugelį lankytojų.
„Dalis lankytojų, sužinoję, kad negalės užsirūkyti, net ir užsisakę patiekalus atsistoja ir išeina. Kad neprarastume klientų, leidžiame jiems parūkyti atvirose terasose“, – pasakojo I.Paulikienė.
Bauda – iki 5 tūkst. litų
Tačiau rūkyti uždraudė dar ne visos kavinės, barai ir restoranai.
Kai kurios viešojo maitinimo įstaigos, pataikaudamos rūkaliams, net pažeidžia įstatymus.
Pranešti apie pastebėtus pažeidimus galima Valstybinei tabako ir alkoholio kontrolės tarnybai.
šios tarnybos direktorius Česlovas Balsys sakė, kad juridiniai asmenys, nepaisantys draudimų dėl rūkymo, gali būti nubausti 1 – 5 tūkst. litų bauda.
Privatiems asmenims už rūkymą neleistinose vietose gresia bauda nuo 20 iki 50 litų.
Nuo gegužės 1 dienos apribojus rūkymą viešojo maitinimo ir pasilinksminimo įstaigose, tarnyba nubaudė 15 juridinių asmenų. Daugiausiai bausta už per didelį vietų skaičių rūkaliams.
Pasak Č.Balsio, kai viešojo maitinimo ir pasilinksminimo įstaigose buvo apribota teisė rūkyti, vis dažniau skundžiamasi nerūkančiųjų teisių pažeidimais.
Rūko net dešimtmečiai
Kol kas Lietuvoje rūkyti draudžiama švietimo, sveikatos priežiūros, sporto įstaigose, darbo vietose internetinėse kavinėse, visų rūšių viešajame transporte ir bendrosiose gyvenamosiose patalpose.
Uždraudę rūkyti ir viešojo maitinimo bei pasilinksminimo įstaigose, mes prisijungsime prie Norvegijos, Airijos ir Italijos, kur toks draudimas jau yra.
Sveikatos apsaugos ministerijos visuomenės sveikatos apsaugos vyriausioji specialistė Gelena Krivelienė sakė, kad ateity Europos Sąjungos šalys rūkymą sieks apriboti dar labiau.
Taip bus siekiama sumažinti mirtingumą nuo rūkymo sukeltų ligų.
Vien Lietuvoje dėl šios priežasties kasmet miršta po 5-7 tūkst. žmonių.
Pasak G.Krivelienės, medikus jaudina ir tai, kad dažniausiai žmonės rūko būdami 25-34 metų – tada, kai paprastai nusprendžiama pagausinti šeimą.
Nors Lietuvoje rūkančių jaunuolių nėra daugiau, negu kitose šalyse, mūsų vaikai pirmąją cigaretę neretai surūko anksčiausiai Europoje – būdami vos 10-11 metų.
O kaip kontroliuoti?
G.Krivelienė sakė, kad dar labiau apriboti rūkymą gali ne tik aukščiausioji šalies valdžia, bet ir savivaldybės.
Kaune jau buvo uždrausta rūkyti Laisvės alėjoje. Vilniuje norėta uždrausti rūkyti autobusų stotelėse.
Minčių sumažinti rūkymo vietų skaičių turi ir Klaipėdos politikai.
Klaipėdos savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Janina Asadauskienė sakė, kad norėta uždrausti rūkyti Skulptūrų parke, Lietuvininkų aikštėje, M.Mažvydo alėjoje ir net autobusų stotelėse.
„Idėjos kol kas neįgyvendinome, nes, neslėpsiu, nesugalvojome, kaip kontroliuoti, kad draudimo būtų paisoma. Bet gal naujos kadencijos politikai tas idėjas atgaivins ir įgyvendins,“ – vylėsi J.Asadauskienė.
Dienraščio „Klaipėda“ internetinėje svetainėje klausėme, ar reikėtų uždrausti rūkyti autobusų stotelėse. Daugiau kaip pusė balsuotojų tokiam draudimui pritartų.
Giedrė BALČIŪTĖ
“Klaipėda”