Rinkosi vyrai ir moterys
Duoti kraujo prostatos tyrimui prie specialiu projekto ženklu „Išsaugokime vyrus“ pažymėto autobuso Naisiuose nuo ryto būriavosi keliasdešimt vietos gyventojų, vyrų ir moterų.
Vienas kitas žmogus atvyko net iš aplinkinių kaimelių, dar keli – iš Joniškio rajono.
Vieni susirinkusieji sakė iš spaudos ar iš kaimynų sužinoję apie galimybę pasitikrinti. Kiti pro šalį eidami pamatė autobusėlį ir, sustoję pasmalsauti, nusprendė „dėl viso pikto“ duoti kraujo.
Nors profilaktiniam tyrimui kviesti vyrai nuo 45 metų, buvo ir tokių pacientų, kuriems iki 40-ies.
Projektas skirtas vyriškų ligų profilaktikai, tačiau prie mikroautobuso stoviniavo ir moterys – viena atlydėjo sutuoktinį, kita sakė nori pasidomėti ir informacijos parnešti namiškiams.
Kai kurios moterys taip pat pageidavo pasitikrinti prostatą.
„Tik atėjusios prie autobusiuko sužinojo, kad jos prostatos neturi“, – sakė projekto „Išsaugokime vyrus“ iniciatorius, Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos prezidentas Gediminas Žižys.
Tačiau moterys galėjo duoti kraujo kitų ligų profilaktiniam tyrimui.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Po pietų mikroautobusas aplankė ir Meškuičių gyventojus. Šiandien mobilioji laboratorija lankysis Kužiuose, Gilaičiuose bei Smilgiuose.
Iki rugsėjo pabaigos ketinama aplankyti daugumą šiaulių apskrities gyvenviečių.
Rezultatas – nebūtinai vėžys
Projektą vykdančios medicininių tyrimų laboratorijos „Medicina practica“ vadovas Svajūnas Barakauskas ragina pasinaudoti proga ir pasitikrinti: kuo anksčiau “nutveriama” liga, tuo didesnė tikimybė, kad gydymas bus sėkmingas.
„Tyrimas – kraujo paėmimas iš venos – užtrunka tik kelias minutes, – sakė vadovas. – Jau kitą dieną kiekvienas kraujo davęs žmogus individualiai informuojamas apie jo rezultatą“.
Jei tyrimo metu randamas padidėjęs prostatos specifinio antigeno kiekis, pacientui rekomenduojama kreiptis į medikus.
„Tačiau informacija, jog antigenas padidėjęs, nėra vėžio diagnozė, – sakė S. Barakauskas. – Tai tik reiškia, kad organizmas turi problemą, kurią reikia gydyti, ir tai – nebūtinai vėžys.“
Be to, net ir nustačius vėžį, pagal šiandienos medicinos galimybes, jis, anot S. Barakausko, gali būti negydomas, o tik sekamas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr. Projekto rėmėjas Ramūnas Karbauskis (dešinėje) ragina vyrus sekti informaciją ir atvykti pasitikrinti. Iš kairės: medicininių tyrimų laboratorijos „Medicina practica“ vadovas Svajūnas Barakauskas ir Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos prezidentas Gediminas Žižys.
Medicina atkeliavo pas žmones
Projekto „Išsaugokime vyrus“ mecenatas Ramūnas Karbauskis teigia, jog šis projektas parodė, kad kaimo žmonės nėra abejingi savo sveikatai, tačiau dažnai medicina jiems sunkiau prieinama.
„Ministerija sukūrė programą prostatos vėžio prevencijai, tačiau ji vykdoma pasyviai. Paaiškinti paprasta: kuris kaime gyvenantis vyras, jei jis nejaučia jokių sveikatos negalavimų (ankstyvosiose prostatos vėžio stadijose ryškių galimos ligos simptomų nejaučiama) važiuos siuntimo į polikliniką rajono centre, paskui – atlikti tyrimų, galiausiai – sužinoti rezultato?“
Anot R. Karbauskio, prieš kelerius metus išgirdęs prašymą remti prostatos vėžio prevencinę akciją jis paskaičiavo, kad akcijai reikia tiek pinigų, kiek kainuoja mikroautobusas. Tada ir nuspręsta įsigyti transporto priemonę su mobiliąja medicinine įranga ir važiuoti pas kaimų bei miestelių gyventojus.
Vienintelis būdas suteikti vyrui galimybę pasitikrinti, anot R. Karbauskio, atvykti į jo gyvenvietę, o nelaukti, kol kaimo žmogus atvyks į polikliniką, kur įgyvendinama jau minėta valstybinė prostatos vėžio prevencinė programa.
Ateiti prie autobusiuko nereikia siuntimo.
Edita KARKLELIENĖ
“šiaulių kraštas”
“Medicina practica” lab. nuotr.