Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT), tikrinusi, kaip laikomasi nuo balandžio 1 d. įsigaliojusių teisės aktų, kurie įpareigoja riboti vaistų prekybos antkainius, nustatė, kad dauguma tikrintų vaistinių kai kurių vaistų kainų ne sumažino, o net padidino. Sveikatos apsaugos ministras Raimondas šukys įtaria, kad vaistų gamintojai Lietuvai galėjo dirbtinai padidinti kainas.
Grasina atimti licencijas
Dar prieš patvirtinant vaistų prekybos antkainių ribojimą buvo nuogąstaujama, kad vaistai žmonėms ne atpigs, kaip buvo siekta įgyvendinant Vaistų kainų mažinimo ir prieinamumo gerinimo priemonių planą, o priešingai – pabrangs.
Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba, patikrinusi 36 vaistines Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, nustatė, kad balandį taip ir atsitiko. „Dauguma tik rintų vaistinių kol kas nepaiso Vyriausybės nustatytų antkainių ribų ir jas viršija. Vaistinėms duotas laikas pašalinti pastebėtus trūkumus per 5 dienas. Jei to nepadarys, stabdysime licencijų galiojimą“, – „Valstiečių laik raščiui“ tvirtino Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos viršininkas Gintautas Barcys.
VVKT taip pat įvardijo kitą problemą – ketvirtadalis naujas vaistų kainas deklaravusių vaistų gamintojų kainas vidutiniškai padidino maždaug 9 proc. Įtariama, kad vaistų gamintojai, padidinę kainas, galėjo vėliau nuolaidomis didmenininkams kompensuoti vaistų antkainio reguliavimą.
Pasak sveikatos apsaugos ministro R.šukio, jei bus nustatyta, kad vaistų pabrangimas nebuvo motyvuotas, apie tokį neetišką vaistų gamintojų elgesį bus informuotos Europos Sąjungos priežiūros institucijos.
Užuot pigę, vaistai brango
VVKT atliko palyginamuosius tyrimus sausio ir balandžio mėnesį. Paaiškėjo, kad 22 vaistinių preparatų (iš tikrintų 30 vaistų, parinktų iš 100 populiariausių nekompensuojamųjų vaistinių preparatų sąrašo) vidutinės kainos sumažėjo, o 7 – padidėjo. VVKT tyrimo duomenimis, balandį vaistai vaistinėse vidutiniškai atpigo tik 2,84 proc., nors tikėtasi, kad vaistų kainos mažės ne mažiau kaip 10 proc. Labiausiai padidinti prekybos antkainiai buvo nustatyti šeimos vaistinių tinklo vaistinėje. Joje net 97 procentams tikrintų vaistinių preparatų buvo taikyti didesni mažmeninės prekybos antkainiai, nei leidžia Vyriausybės nutarimas. Pažeidimų rasta ir UAB „Skalvė ir Co“, esančioje Kaune, K. Donelaičio gatvėje (71 proc.), UAB „Rovifarma“ vaistinėje Klaipėdoje, Liepojos gatvėje (46 proc.), „Eurovaistinė“ Vilniuje, Savanorių pr. (38 proc.).
VVKT viršininkas G.Barcys sakė, kad bus tikrinamos ir kitos vaistinės, taip pat didmenininkai.
„Gal vaistinės, perkainodamos vaistus pagal ankstesnes sąskaitas, kur nors ir suklydo. Bet, manau, kad vaistinės neignoruoja teisės aktų ir laikosi nustatytų antkainių. O vaistai neatpigo tiek, kiek tikėtasi, dėl to, kad vaistų gamintojai padidino kainas apie 10 procentų“, – VL pareiškė Nepriklausomų farmacijos įmonių asociacijos vadovė Elena Kvedarienė.
Pasak vaistinių atstovų, vaistinėse prekybos antkainiai yra gana maži ir pagrindinės įtakos perkančiojo kišenei neturi. Anot vaistininkų, duomenys rodo, kad nuo 72 iki net 93 proc. galutinės vaisto kainos sudaro užsienio vaistų gamintojų ir jų atstovybių Lietuvoje pateikiama kaina. Tad ir rezervai vaistų kainoms mažinti turėtų būti šioje srityje.
Pagal pakeistą Farmacijos įstatymą nuo balandžio 1 d. didmeninės ir mažmeninės vaistų platinimo įmonės privalo nekompensuojamiesiems vaistiniams preparatams taikyti prekybinius antkainius, kurie neturi viršyti nustatytų Vyriausybės. O vaistų gamintojai įpareigoti deklaruoti kainas.
Tačiau vaistinių atstovai pabrėžia, kad vaistų gamintojų kainų deklaravimas – nėra pakankama reguliavimo priemonė, dėl kurios galėtų mažėti vaistų kaina.
Praėjusiais metais vaistų prekybos įmonėms atstovaujančios asociacijos išsakė rūpestį, kad toks įstatymo pakeitimas gins tik užsienio vaistų gamintojų, kurių importuojami vaistai sudaro 95 proc. Šalyje parduodamų vaistų, interesus Lietuvoje. Mažųjų vaistinių atstovai, kurių gretos tirpsta, sako, kad vaistų antkainių reguliavimas turėtų suvienodinti konkurencijos sąlygas mažiesiems ir didiesiems vaistų pardavėjams. Tačiau jie pabrėžia, kad vaistų rinkoje yra ir kitų aspektų, kurie turi įtakos ir vaistų kainai, ir konkurencijai. Vaistininkams abejonių kelia vaistų gamintojų atstovybių rinkodaros veikla.
Mažųjų vaistinių savininkai sako, kad rinką iškraipo ydinga nuolaidų sistema. Rinkoje esą vyksta įvairūs žaidimai, pvz., iš pradžių vaistų kainos užkeliamos, o paskui daroma nuolaida ir kt.
„Deja, mūsų valstybėje atsitinka taip, kad palankūs įstatymai ar spragos juose kuriamos didiesiems. Mažesniesiems tenka tik taikytis prie didžiųjų diktuojamų taisyklių“, – VL yra sakęs vienos privačios vaistinės savininkas.
Kainas iškraipė nuolaidos?
Vaistų gamintojų asociacijos direktorius Albertas Bertulis VL tvirtino, kad Vyriausybės nutarimas dėl nekompensuojamųjų vaistinių preparatų didžiausių didmeninės ir mažmeninės prekybos antkainių patvirtinimo turi spragų, nes neįvertinti kai kurie verslo niuansai. Dėl to esą ir pasirodė, kad vaistų gamintojai pakėlė kainas.
„Vaistų gamintojai didmenininkams, atstovybėms taiko įvairias nuolaidas – už išankstinį apmokėjimą, įsipareigojimą per tam tikrą laiką nupirkti atitinkamą kiekį vaistų, būna natūrinės nuolaidos. Šie dalykai nutarime neatsispindi. Todėl išėjo taip, kad VVKT tikrinimo metu įvertinus nuolaidas kaina buvo šiek tiek mažesnė nei dabar gamintojo nustatyta tvarka deklaruota kaina. Buvo lyginama deklaruota kaina ir vasarį tikrinta pirkimo kaina“, – gamintojus gynė A.Bertulis.
SAM pripažįsta, kad neseniai priimtą Vyriausybės nutarimą reikia taisyti.
Mažai rinkai – didelės kainos
Pasak A.Bertulio, SAM noras, kad gamintojai mažintų kainas, ne visada gali būti realus. „Reikia nepamiršti, kad Lietuva yra referencinė šalis kitoms ES valstybėms. Todėl jei gamintojas sumažintų kainas Lietuvai, jis įsipareigotų jas sumažinti ir kitose referencinėse šalyse. O gamintojas ne visada tam turi galimybių ir yra suinteresuotas tą daryti. Kainos priklauso nuo rinkos dydžio, vartojimo, išplėtoto tinklo“, – tvirtino Vaistų gamintojų asociacijos vadovas.
Atsižvelgę į šiuos aspektus, pasak A.Bertulio, vaistų gamintojai taiko regioninę kainų politiką. „Jei rinka nedidelė, sąnaudos didesnės. Nepalyginsi Lietuvos ir Lenkijos. 3 mln. gyventojų rinka ne ta, kuriai didžiulės vaistų kompanijos taikytų nuolaidas“, – aiškino Vaistų gamintojų asociacijos direktorius.
A.Bertulis pabrėžė, kad mūsų šalyje nekompensuojamųjų vaistų kainoms įtakos turi ir didelis pridėtinės vertės mokestis, kuris kitose šalyse yra mažesnis. Vaistų gamintojų ir prekybininkų atstovai tikino, kad balandis buvo pereinamasis mėnuo, o realus vaistų kainų vaizdas matysis gegužę.
Prie pabrangimo privedė reguliavimas
Dangutė Mikutienė, Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė :
Vaistų pabrangimo buvo galima tikėtis. Toks reguliavimas, koks yra dabar, prie to ir privedė. Taip atsitiko dėl daugelio dalykų. Pirmiausia vaistų gamintojai įpareigoti tik deklaruoti kainas. Tai koks čia reguliavimas? Kitas dalykas – pasirinktos netinkamos referencinės šalys. Trūkumų šioje srityje yra ir daugiau. Reikia nepamiršti, kad vaistų kainas didina ir išaugęs PVM.
Pažeidėjai turės pasitaisyti
Jūratė Kulberkienė, Nacionalinės vaistų prekybos asociacijos direktorė :
VVKT nustatė, kad vaistų kainos vis dėlto vidutiniškai sumažėjo apie 3 proc. Gali būti, kad kai kurios vaistinės tiesiog nespėjo susitvarkyti. Bet nusižengti teisės aktų reikalavimams negalima. Jei tokių nusižengimų būta, vaistinės turės pasitaisyti.
Vida TAVORIENĖ
SXC.hu nuotr.