„Dažnai tėvai skundžiasi, kad jų vaikai hiperaktyvūs, jiems sunku susikaupti. Tokį poveikį gali sukelti dažikliai, esantys vaikų pamėgtuose vaisvandeniuose, – pasakoja Irma šveikauskaitė, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Ekologijos ir aplinkotyros mokslų doktorantė. – Dėl maiste esančių skonio ir kvapo stipriklių, kurie veikia centrinę nervų sistemą, vaikams kyla noras nuolat užkandžiauti.“
Pavyzdžiui, maisto produktuose esantys konservantai, pažymėti E210-220, E230, E249-252, E270, E280-282 ar kitais numeriais, gali sukelti galvos skausmą, vėžinius susirgimus, odos bėrimą, padidinti virškinimo sutrikimų riziką. Skonio gerinimo priedai E620-622, E626-629, E631, E633, E635 gali paskatinti odos niežėjimą ir bėrimą, podagrą, pykinimą, vėmimą ar viduriavimą.
Anot I. Šveikauskaitės, ne visi „E“ raidėmis pažymėti maisto priedai pavojingi, dalis jų – nekenksmingi arba nekelia pavojaus, jei vartojami nedideliais kiekiais. Tarkime, E101 – tai vitaminas B2, E300 – vitaminas C, E160 – karotinas, kuris organizme virsta vitaminu A, ir t.t.
Be E numeriais pažymėtų priedų maiste gali būti ir įvairių teršalų, pavyzdžiui, pesticidų, nitratų, švino ir kitų. Jie į maistą dažniausiai patenka, kai žemės ūkio kultūroms apsaugoti naudojamos cheminės medžiagos, taip pat per vandenį, užterštus indus. Kad produktai, kuriuose yra teršalų, nepasiektų parduotuvių lentynų arba būtų iš jų išimti, rūpinasi maisto saugos tarnybos.
„Vaikai nori tik skanaus maisto, o apie jame esančių priedų poveikį nesusimąsto. Labai svarbu nuo mažens pratinti vaikus atsakingai rinktis produktus, nepasiduoti gražiai jų išvaizdai, skaityti etiketes. Žinoma, itin daug lemia tėvų įpročiai,“ – pasakoja I. Šveikauskaitė.
RGBStock.com – Jasper Greek Lao nuotr.