Veterinariniai vaistai geresni?
Senamiesčio veterinarijos klinikos gydytojas Aurimas Kviklys pripažįsta, kad jau seniai žmonės veterinarinėse vaistinėse perka tepalus skirtus žirgams ir naudoja juos patys. „šie tepalai parduodami be recepto ir tikrai yra veiksmingi – atgaivina audinius, sąnarius“, – sako A.Kviklys.
Klaipėdos Vingio veterinarinės gydyklos medikas Robertas Bartkus patvirtina, kad sklindančios kalbos apie žmones, vartojančius gyvūnams skirtus preparatus, nėra tuščios: „Tos kalbos yra pagrįstos. Žmonės skambina, prašo veterinarinių preparatų arba atėję ieško jų mūsų vaistinėse. Visų pirma nori įsigyti tepalų sąnariams. Tačiau mūsų vaistinėje tokių neparduodame.“
Ne paslaptis, kad tokių „tepaliukų“ pardavimą žmonėms ne kartą paskatino ir patys veterinarai viešai pasakodami apie gyvūnams skirtų preparatų nuo skausmo pranašumą prieš žmogiškuosius. Tačiau R.Bartkus šiuo klausimu kategoriškas – tai kas sukurta gyvūnams ir turi būti skirta jiems. „Esu griežtai prieš, nes yra preparatai skirti žmonėms, o yra gyvūnams ir būtent taip jie turėtų būti naudojami“, – sako medikas.
Tačiau minėti argumentai, jog veterinariniai vaistai veiksmingesni ar geresni toli gražu dar ne viskas. Ne paskutinėje vietoje yra ir jų kaina. Neretai gyvūnams skirti medikamentai kainuoja mažiau nei skirtieji žmonėms. O kas gi nenori šiek tiek sutaupyti?.. Veterinarijos ir farmacijos asociacijos viceprezidentas Almontas Aleksėjūnas sako, jog tokia situacija paradoksali: „Iš tikrųjų veterinarinių vaistų kaina yra didesnė, nes jų gaminama daug mažiau, jiems atliekami specifiniai tyrimai. Tačiau žmonių vaistams uždedami antkainiai, todėl ir gauname tokį galutinį rezultatą.“
Gyvūnams – žmonių medikamentai
Aurimas Kviklys sako, jog siekis įvesti veterinarinius receptus nėra jau toks naujas. „Pasaulyje yra naudojami žmonėms skirti vaistai veterinarijoje. Prieš dešimt metų jau buvo planuota suderinti vaistų pagal veterinarinius receptus išrašymo tvarką, bet viskas tęsiasi iki šiol. Veterinarijos srityje dirbu daugiau nei dvidešimt metų ir panašias kalbas girdžiu dažnai. Kalbėta net, jog bus galima išrašyti veterinarinį receptą psichotropiniams vaistams. To reikia ne dėl gydytojų, o dėl gyvūnų ir žmonių. Kartais tikrai pritrūkstame veterinarinių vaistų. Būna, jog iš didmenininkų negauname reikalingo preparato, kurio reikia tučtuojau. Todėl tikslinga būtų išrašyti ne veterinarinį medikamentą“, – įsitikinęs medikas.
Robertas Bartkus pripažįsta, jog medikamentų, skirtų gyvūnams trūksta ir reikalui esant tenka naudoti žmonėms skirtus. „Pasitaiko nemažai atvejų, kai neturime pasirinkimo. Jeigu gyvūnas serga epilepsija, reikalingo veterinarinio medikamento jam nėra. Ką tokiu atveju daryti? Sakyti, kad žmogus eitų pas savo specialistą ir prašytų vaistų nuo epilepsijos? Lietuvoje veterinarinių vaistų rinka yra maža, todėl ne visi reikalingi medikamentai į ją patenka. Prieš metus domėjausi vaistų pagal veterinarinius receptus skyrimo tvarka. Sužinojau, kad visi dokumentai yra paruošti, tačiau dar nepatvirtinti“, – aiškina R.Bartkus.
Gali piktnaudžiauti
Panašu, jog daugeliui veterinarijos gydytojų galimybė išrašyti gyvūnui žmogiškąjį medikamentą tinka ir patinka, tačiau ar suteikus žmogui progą įsigyti vaistą pagal veterinaro receptą, vėliau jis nepradės jo vartoti pats. Na, suskaudo, pasijuto blogai, kam reikia eiti pas specialistą, gaišti laiką jei namuose vaistų yra „likę nuo kačiuko“. Čia veterinarijos specialistų nuomonė išsiskiria. Vieni jų sako, jog net ir geriausia idėja gali „išsigimti“, kiti – kad bijoti nėra ko.
Komentaras
Sveikatos apsaugos ministerijos Farmacijos departamento Vaistinių ir farmacijos specialistų skyriaus vedėja Miglė Domeikienė:
– Pagal Farmacijos įstatymo nuostatas turi būti sudaryta galimybė taikyti kaskados principą. Tai reiškia, jeigu nėra registruoto veterinarinio vaisto, tačiau yra medicininė būtinybė augintiniui gauti kažkokį medikamentą, tada veterinaras gali rinktis žmogiškuosius. Tarkime jeigu jūsų kačiukas labai serga ir veterinaras mano, jog nėra reikalingo veterinarinio vaisto, gydytojas galės išrašyti receptą žmogiškiesiems. Žmogus gavęs tokį receptą galės nueiti į įprastą vaistinę ir įsigyti paskirtą medikamentą. Dabar vyksta derinimo procedūros ir negaliu tiksliai pasakyti kokia bus veterinarinių receptų išrašymo tvarka, tačiau jau greitai turėtume ją patvirtinti.
Vienas klausimas
L.S. nusprendė paklausti vilniečių, ar teko jiems išbandyti veterinarinio tepalo nuo sąnarių skausmo ir ar ryžtųsi tokį pasirinkti?
Arūnas:
– Iš tikrųjų man neteko girdėti, jog žmonės naudotų gyvūnams skirtą kokį nors tepalą. Pats vartoju žmonėms skirtus vaistus nuo sąnarių skausmo. Tačiau jei kas nors tokį rekomenduotų, ryžčiausi išbandyti. Jeigu kas nors blogai su sąnariais ir žmonės tikrai siūlo išbandyti tokį, kaip turintį gerą poveikį, kodėl gi ne? Juolab, jei tokį tepalą galima nusipirkti vaistinėje, o ne turguje iš pirmo pasitaikiusio žmogaus.
Sigita:
– Jeigu veterinarinį tepalą nuo skausmo panaudoti man pasiūlytų specialistas, sutikčiau. Juk tas tepalas, esantis rinkoje, vis tiek yra išbandytas ir pripažintas. Nesureikšminčiau to, jog jis buvo sukurtas ne žmogui, o gyvūnui. Gyvūnams skirti vaistai taip pat testuojami, atliekami klinikiniai tyrimai.
Neringa:
– Pati nesu tokio naudojusi. Sunku pasakyti, ar kam nors pasiūlius iš karto ryžčiausi pabandyti. Galbūt, jei tikrai sakytų, kad padeda, galiausiai išbandyčiau pati. Manau, nelabai gąsdintų ir faktas, jog tas tepalas buvo sukurtas gyvūnų sąnarių skausmui gydyti.
SXC.hu – Constantin Deaconescu nuotr.