Medikai į namus nevyksta
šiaulietė, Gubernijos mikrorajono gyventoja, vakar rytą kreipėsi į ambulatoriją, norėdama iškviesti šeimos gydytoją smarkiai sukarščiavusiems namiškiams. Dvyliktokei dukrai temperatūra pakilo iki 39,5 laipsnio, vyrui — per 38. Įtardami gripą, ligoniai temperatūrą malšino tradiciniais vaistais.
Tačiau abiem rūpėjo šeimos gydytoja: moksleivei reikėjo pažymėjimo dėl praleistų pamokų, vyrui — nedarbingumo lapelio.
Paskambinusi į Gubernijos ambulatorijos registratūrą, motina sužinojo, kad jų šeimos gydytoja serga, o dirbanti gydytoja atsisako vykti pas ligonius.
„Taip ir pasakė: laukite, kol temperatūra nukris, tuomet atvykite į ambulatoriją. Sakiau, kad dukrai svaigsta galva, todėl ji negali išlipti iš lovos, kad vyras labai prakaituoja. Be to, lauke apie penkiolika laipsnių šalčio — kas, jei prisidės plaučių uždegimas arba kils kitokių komplikacijų? Bet mums atsakė: niekuo padėti negalime. Gal tokia reforma, kad gydytojai į namus nebevyksta?“ — sunerimusi dėl namiškių, klausė šiaulietė.
šeimos motina karščiuojantiems, čiaudintiems ir kosintiems namiškiams kategoriškai neleido patiems vykti į ambulatoriją.
Moteris neslėpė, kad dirbantis vyras labiausiai jaudinasi dėl nedarbingumo lapelio, mat atgaline data jis neduodamas.
Situacija ekstremali
Vakar apie pusę dešimtos ryto ambulatorijos registratūros slaugytoja Liongina šteimantienė paaiškino: „Už durų dešimt žmonių laukia su temperatūra. Prasidėjo gripo epidemija, gydytoja dirba viena, nebepajėgia, todėl prašome nusimušti temperatūrą ir atvažiuoti. Šį rytą užregistravome penkiolika karščiuojančių ligonių, kurie sutiko atvykti į ambulatoriją. Kiti žmonės piktinasi, jie nenori suprasti, kad padėtis labai sudėtinga. O greitoji važiuoja tiktai tuomet, kai temperatūra pakyla iki 40 laipsnių“.
Ambulatorija — seniai neremontuota, tarybinius laikus primenančiame koridoriuje pastatytas šildytuvas. Pas gydytoją atėję žmonės guodėsi, ir medikų kabinetuose labai šalta.
Gubernijos ambulatorijoje dirba du bendrosios praktikos gydytojai ir ginekologė. Viena gydytoja serga nuo gruodžio mėnesio.
Gubernijos apylinkėje yra daugiau kaip 3000 gyventojų.
Kadangi kyla gripo banga, ambulatorijos vyriausioji gydytoja Nijolė Dzerkelienė sau į pagalbą su vargais prikalbino vieną gydytoją iš pietinio miesto rajono, kuri po pietų ambulatorijoje dirba dvi arba tris valandas.
„Situacija tragiška. Dirbu kaip greitoji. Trūksta higieninių pertraukų kabinetui vėditi. Vos spėju su popieriais eiti į Ligonių kasą. Kodėl einu? Automobilio apskritai nėra. Jei aš išeisiu pas ligonį, kiti dvidešimt žmonių kokias dvi valandas lauks už durų, — susijaudinusi aiškino gydytoja. — Ko vertos visos instrukcijos, atseit sergantis personalas ar žmogus turi gulėti, neplatinti užkrato? Niekas niekam nerūpi.“
Jos nuomone, šiokia tokia išeitis būtų, jei „Sodra“ leistų biuletenius išduoti greitajai arba atgaline data.
Kritiška būklė — ant vienos gydytojos pečių
Buvusiose aklųjų kombinato patalpose įrengtos ambulatorijos steigėja yra šiaulių miesto savivaldybė. Nauja ambulatorija, kaip buvo planuota, neįsteigta, o senojoje medikų ir pacientų padėtis — nepavydėtina.
Pasak Jolantos Stirbienės, šiaulių miesto savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėjos, gyventojų patogumui ambulatoriją ketinama išsaugoti, bet kaip, negalėjo pasakyti.
Ji leido suprasti, kad ambulatorijoje dirbanti gydytoja N. Dzerkelienė pati turėtų sureguliuoti situaciją: „Taip, gydytoja fiziškai nepajėgi atvykti pas ligonius. Yra tiktai du keliai: prašyti, jog tiems, kuriems nereikia dokumentų, padėtų greitoji arba laikinai pasisamdyti žmogų“.
Taip sakydama, vedėja pripažino, jog rasti laisvą šeimos gydytoją — sudėtinga. Jos žodžiais, per pastaruosius kelerius metus į šiaulius atvyko tiktai keli šeimos gydytojai, o dauguma dirbančiųjų — pagyvenę.
Paklausta, ar Savivaldybė negalėtų patalkinti besiplėšančiai ambulatorijos gydytojai, N. Stirbienė nustebo: o kaip?
Ji taip pat negalėjo aiškiai pasakyti, ką daryti gyventojams, jei gripo epidemijos metu ambulatorija, liktų visai be šeimos gydytojos.
O kokiomis sąlygomis dirba pati J. Stirbienė? Jos skyriuje — du darbuotojai ir vedėja. Nors tarnybinio automobilio skyrius neturi, bet Savivaldybė kas mėnesį kurui skiria po 60 litų.
Sigita STONKIENĖ
Jono TAMULIO nuotr.
“Šiaulių kraštas”