Pavojus priartėjo prie JAV
Jei besilaukianti moteris užsikrečia Zika virusu, jos vaikui išauga rizika susirgti mikrocefalija – gimti nenormaliai maža galva bei smegenimis. Tokią prielaidą daro mokslininkai, dabar fiksuodami tūkstančius šios infekcijos atvejų. Susirgęs mikrocefalija vaikas lieka neįgalus arba miršta.
Zika virusas ne tik siejamas su kūdikių mikrocefalija. Įtariama, kad jis gali sukelti ir Guillain – Barre sindromą – retą autoimuninę ligą. Tai sunkus nervų sistemos pažeidimas, kurį lydi progresuojantis raumenų silpnumas ir paralyžius.
Rizikingiausių regionų moterys jau raginamos laikinai neplanuoti nėštumo. Nėščiosios perspėjamos nevykti į šalis, kuriose nustatytas šios infekcijos protrūkis.
šiuo metu Zika virusas drebina keletą Pietų Amerikos valstybių, tačiau pavojus jau gresia ir šiaurės Amerikai. Saugiomis laikomos Kanada ir Čilė. Apie tai įspėjo Pasaulio sveikatos organizacija.
Paplito žaibiškai
Zika virusą platina uodai Aedes aegypti, kurie būna aktyvūs ir dienos metu. Neatmetama infekcijos plitimo galimybė lytiniu keliu. Užsikrėtus susergama po keleto dienų: karščiuojama, parausta akys, skauda galvą, sąnarius ir raumenis, išberia, kartais viduriuojama, vemiama, skauda pilvą bei kt. Nuo dviejų dienų iki savaitės trunkantys karštinės simptomai nėra ryškūs – 75 proc. ligonių jų praktiškai nejaučia. Todėl pasekmės kūdikio sveikatai dažniausiai išaiškėja tik po gimdymo.
Pirmą kartą šis virusas buvo aptiktas 1947 metais beždžionių (makakų genties rezusų rūšies) organizme Zikos miške Ugandoje (Afrika). Po keleto metų Zika virusas nustatytas ir žmonėms, tačiau tai buvo itin reti atvejai.
Pernai virusas žaibiškai pradėjo plisti Pietų Amerikoje. Pirmas atvejis nustatytas gegužės mėnesį Brazilijoje, o po to sekė Kolumbija, Meksika, Ekvadoras, Paragvajus, Puerto Rikas ir kt. Dabar infekcija nustatyta 21 iš 55 Vakarų pusrutulio valstybių. Beje, užsikrėsti galima ir Afrikos bei Azijos šalyse.
Sukėlė krizę
Sudėtingiausia padėtis Brazilijoje. Pernai Zika viruso sukelta karštine čia persirgo pusantro milijono brazilų. Mikrocefalijos atvejų išaugo net 30 kartų – vien pernai sirgo per 3500 kūdikių. Brazilijos sveikatos apsaugos ministras Marcelo Castro konstatavo, kad triuškinamai pralaimi kovą prieš kūdikius žalojantį virusą. Tai tapo viena didžiausių šalies sveikatos apsaugos sistemos krizių.
Pixabay.com/Suchart Sriwicha nuotr.
Kitos labiausiai nuo viruso kenčiančios šalies – Kolumbijos ateities prognozės irgi neguodžia. Šalies sveikatos ir socialinės apsaugos ministras Alejandro Gaviria tvirtina, kad karštine užsikrės 600–700 tūkstančiai asmenų. Dabar iš 13500 ligonių – 560 nėščios moterys.
Kviečia į kovą prieš uodus
Panamerikos sveikatos organizacija kviečia kovojant su Zika infekcija ištuštinti ir išvalyti visas vandens talpas. Tai stabdytų uodų veisimąsi. Žmonėms siūloma laikyti namų langus ir duris uždarytus, naudoti apsaugines priemones nuo uodų.
Brazilijos vyriausybė ką tik paskelbė, kad kovai su Zika virusą platinančiais uodais vasario mėnesį pasitelks 220 tūkstančių kareivių. Šie gyventojams dalins atmintines, kaip saugotis infekcijos, kaip valyti uodų veisimosi vietas.
Valdžia nori nuraminti ir milijonus turistų, kurie šiemet atvyks į Rio de Žaneiro vasaros olimpines varžybas.
Pixabay.com/ Oberholster Venita nuotr.
Infekcija pasiekė Europą
JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro specialistai šalies besilaukiančioms moterims pasiūlė vengti lankytis padidintos Zika viruso rizikos šalyse. Tačiau infekcijai sienų nepastatysi: neseniai pranešta, kad jau 20 JAV gyventojų, grįžusių iš Pietų Amerikos, diagnozuota ši bauginanti karštinė.
Ką tik du infekuotieji Zika virusu nustatyti ir šveicarijoje. Abu pacientai atvyko iš tropinio klimato šalių. Taip pat pavojingasis virusas aptiktas švedijoje, Danijoje. Tvirtinama, kad trys susirgimo atvejai fiksuoti ir Didžiojoje Britanijoje, Italijoje, Ispanijoje.
Izraelyje Zika karštinė diagnozuota net dviejų metukų amžiaus mergaitei, kuri su tėvais lankėsi Kolumbijoje. Nuslopinus aštrius ligos simptomus mažoji pacientė išrašyta iš ligoninės. Tačiau ji visą gyvenimą liks viruso nešiotoja.
Aigustė Tavoraitė
Pixabay.com/237607 nuotr.