Nuo šių metų liepos surinkta daugiau nei 12 tūkstančių litų. Toks visuomenės susidomėjimas įkvepia viltį, kad Lietuvoje nauja gimdyvių padėjėjų paslauga jau netrukus bus pradėta teikti ir kad ji mūsų šalyje yra laukiama ir reikalinga.
„Aukojimo portalui pristatydami projektą, kurio tikslas – surengti pirmuosius Lietuvoje gimdyvių padėjėjų mokymus, tikėjomės sulaukti dėmesio, tačiau pradžia pranoko visus mūsų lūkesčius, – džiaugiasi projekto koordinatorė Vilma Kraelskaitė. – Dulos jau kelis dešimtmečius daugelyje pasaulio valstybių padeda moteriai ir visai šeimai gimdymą išgyventi jaukiau, švelniau, pozityviau. Vadinasi, lietuviai irgi jaučia panašų poreikį“.
Gimdyvės padėjėja, arba dula (angl. doula), – taip vadinama moteris, kuri tampa tarsi partnere moteriai ar šeimai rengiantis gimdymui, gimdymo metu ir po jo. Ji gali vesti teorinius ar praktinius mokymus besilaukiantiesiems, savipagalbos, pokalbių grupes. Ji gali būti pakviesta dalyvauti gimdyme, bet ne kaip medicininio personalo, o kaip šeimos narė. Ji, tarsi sesuo ar draugė, rūpinasi gimdančiosios emocine savijauta. Ji gali būti nepamainoma pagalbininke po gimdymo: padėti gaminti maistą, sutvarkyti namus, numaudyti mažylį ar prižiūrėti vyresnius vaikus.
Gimdyvių padėjėjos neteikia medicininių paslaugų ir darniai dirba kartu su nėštumą bei gimdymą prižiūrinčiais medikais. Atlikta tyrimų, rodančių, kad, dalyvaujant duloms, gimdymai būna palankesni mamai ir vaikui: trumpesnė gimdymo trukmė, mažiau medikamentų, pozityvesnė gimdymo patirtis, daugiau žindančių mamų.
„Džiaugiamės, kad mūsų organizacija kasmet įtraukia vis daugiau narių. Tikimės, kad netrukus prisijungs ir Lietuva“, – teigia Regula Brunner, viena iš Europos dulų tinklo (European Doula Network) įkūrėjų. Šiuo metu ši organizacija vienija dulų asociacijas iš 18-os Europos šalių, o jos būstinė yra šveicarijoje – šalyje, iš kurios Lietuva nuolat semiasi įkvėpimo, tobulindama šalies sveikatos priežiūros sistemą.
Kaimyninėse Latvijoje ir Lenkijoje tokios paslaugos teikiamos jau kelerius metus. Projektą iniciavęs Tėvystės centras tikisi, kad iki 2014 metų pabaigos bent 20 moterų sėkmingai baigs pirmuosius Lietuvoje dulų mokymus ir galės padėti gimdančiosioms mūsų šalyje. Iš projekto lėšų yra sukurta ir bus palaikoma svetainė www.dula.lt, vykdomi viešinimo darbai. Projekto rengėjai kviečia prisidėti prie naujovių mūsų šalyje ir paremti šį projektą portale aukok.lt.
SXC. hu – Jenny Rollo nuotr.