„Gimdymui skirti baldai turėtų būti kitokie“, – konstatavo viceministras. Ar šį „baldą“ išbandyti sutiks Lietuvos gimdymo priežiūroje dirbantys specialistai, kviečia sužinoti tinklaraščio „Informuotas pasirinkimas“ autorė Laima Steponavičienė.
„Absoliuti dauguma mūsų, Lietuvoje gimdžiusių moterų, esame patyrusios, ką reiškia gulėti (sėdėti) tokioje padėtyje.Tai ne tik skausmingiausia, bet ir labiausiai judėjimo laisvę apribojanti ir fiziologiškai nepatogi gimdymo poza. Kaip ir bet kuriam kitam žmogui, apnuogintoms, didelį fizinį skausmą patiriančioms gimdyvėms gulėjimas ant menčių yra nenatūrali, nesaugi ir netgi žeminanti padėtis. O ir kūdikiui tokiu aveju gimti tenka „į kalną“. Ir nors gimdanti moteris turi žmogišką teisę pasirinkti jai patogią gimdymo pozą – mūsų gimdymo stacionaruose dauguma medikų vis dar priima gimdymus tik ant gimdymo stalo (kėdės) ir tik gulimoje ar pusiau sėdimoje padėtyje“, – teigia L. Steponavičienė.
Siekdama keisti nusistovėjusias ir ydingas gimdymo priežiūros praktikas, didinti medikų bei mamų sąminingumą, ji kviečia Lietuvos gimdymo priežiūros sistemos darbuotojus pasekti Filipinų sveikatos apsaugos viceministro pavyzdžiu. „Metu jums įššūkį patiems užlipti ant gimdymo stalo (kėdės), nusifotografuoti, įkelti nuotrauką į Informuoto pasirinkimo arba savo (savo darbovietės) „Facebook“ paskyrą ir parašyti, kaip jaučiatės tokioje padėtyje. Jeigu nesutinkate to padaryti – parašykite, dėl kokių priežasčių atsisakote, – savo laiške atsakingoms institucijoms rašo moteris. – O jei esate vienas iš nedaugelio medikų, leidžiančių pacientėms gimdyti labiau fiziologiškomis ir mažiau žeminančiomis pozomis, – atsiųskite savo komentarą ir nuotrauką bet kokia ne gulima poza, kokia esate priėmę vaikutį.“
Kvietimas išsiųstas LR Sveikatos apsaugos ministerijai, Santariškių klinikų, Antakalnio klinikų ir Vilniaus gimdymo namų atstovams, taip pat Kauno klinikoms, Kauno Krikščioniškiesiems ir P. Mažylio gimdymo namams. Prie iššūkio kviečiami prisijungti akušerijos ir ginekologijos dėstytojai, studentai, gydytojai rezidentai, akušerės ir gydytojai, gimdyvių pagalbininkės – dulos ir kiti su gimdymo priežiūra susiję asmenys.
Lietuvos mamos tai jau išbandė. Ar išdrįs išbandyti Lietuvos medikai?
„Informuotas pasirinkimas“ nuotr.