Baiminasi ligų
Prieš mobiliojo ryšio antenas pasisako ne viena gyventojų bendruomenė. Ir žiniasklaidai, ir politikams žmonės yra išsakę daugybę nuogąstavimų dėl įvairių sveikatos negalavimų – nuo nuolatinio nuovargio iki susirgimų vėžiu.
šalia antenų gyvenantys žmonės pastebi, kad suserga ir naminiai gyvuliai, dažnai krinta paukščiai. Tiesa, dauguma gyventojų nepaleidžia iš rankų mobiliųjų telefonų, kurie kelia ne mažesnę riziką.
Elektromagnetinė spinduliuotė kelia nerimą ne tik Lietuvos žmonėms. Kai kuriose Vakarų šalyse ribojamas vaikų ir paauglių naudojimasis mobiliaisiais telefonais, galioja draudimai mokyklose. O štai prancūzai su telekomunikacijų bendrovėmis kariauja teismuose, kurie, beje, yra priėmę gyventojams palankių sprendimų.
Tačiau visuomenės sveikatos specialistai sako, kad žmonių nuogąstavimams dėl elektromagnetinės spinduliuotės žalos nėra pagrindo. O mūsų politikai linkę sudaryti geras sąlygas telekomunikacijos bendrovių plėtrai.
Pernai paaiškėjus, kad dauguma sumontuotų judriojo ryšio bazinių stočių neturi leidimų-higienos pasų, netrukus pasirodė tuomečio sveikatos apsaugos ministro Algio Čapliko įsakymas, atšaukiantis higienos pasų reikalingumą tokioms antenoms.
Vasarą įsigaliojęs Visuomenės sveiktos priežiūros įstatymo pakeitimas užtvirtino, kad higienos pasais telekomunikacijų bendrovėms rūpintis nereikės.
šiemet nuo liepos 1 d. buvo numatyta uždrausti statyti antenas ant mokyklų stogų, tačiau švietimo įstatyme atsirado nuostata, pagal kurią sprendimai dėl antenų įrengimo ant ugdymo įstaigų palikti mokyklų taryboms. Telekomunikacijų bendrovės atsiduso: nereikės išmontuoti antenų nuo mokyklų stogų, o mokyklų tarybos greičiausiai bus linkusios prie biudžetą papildančių sprendimų.
Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos duomenimis, 2010 m. sausio 1 d. Lietuvoje buvo 4 190 judriojo ryšio bazinių stočių.
Antenos draudžiamos ant operacinių
Seimo Sveikatos reikalų komitetas yra siūlęs uždrausti antenas ant mokyklų, gyvenamųjų namų, tačiau judriojo ryšio bazinių stočių tik daugėja. „Ant ligoninių antenų neleidžiama statyti, nes motyvuojama, kad jos išbalansuoja aparatūrą. O žmogus ne tokia sudėtinga sistema?!“ – klausė Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Dangutė Mikutienė.
Pasak Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos Sveikatos rizikos veiksnių valdymo skyriaus vedėjo pavaduotojo Mariaus Urbono, antenų negalima montuoti virš intensyviosios terapijos ir operacinių skyrių, taip pat visuomeninės paskirties pastatų ir gyvenamųjų namų balkonuose, terasose ir lodžijose. Žodžiu, kone prie žmonių lovų. Visur kitur galima. Jei vaikų darželiai būtų aukštesniuose pastatuose, antenų nedraustų ir ant jų.
M.Urbonas pastebėjo, kad Lietuvoje priimta higienos norma dėl elektromagnetinės spinduliuotės – viena griežčiausių Europos Sąjungoje.
„Europos Komisija nelaiko antenų pavojingais objektais, o PSO po gana ilgai trukusio tyrimo pateikė išvadas, kad mobilieji telefonai ir bazinės stotys nesiejamos su susirgimais, taip pat ir vėžiu“, – tokiais duomenimis remiasi Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos specialistai.
Bet atrodo, kad PSO rekomendacijos gana prieštaringos. Viešai skelbiama, kad stokojama patikimų mokslinių duomenų, įrodančių EMS kenksmingumą, tad nenumatoma ribojimų antenoms statyti. Tačiau tvirtinama, kad vaikų organizmas itin jautriai reaguoja į elektromagnetinę spinduliuotę, mobiliuoju telefonu rekomenduojama kalbėti ne ilgiau kaip 10 minučių ir kt.
Apie žalą prabilę mokslininkai puolami
Vilniaus universiteto (VU) Fizikos fakulteto profesorius Jonas Grigas ne viename straipsnyje yra išsamiai aprašęs, kaip pražūtingai gyvą organizmą veikia elektromagnetinė spinduliuotė, pateikęs nemažai užsienio mokslininkų atliktų tyrimų išvadų.
„Ir silpna mikrobanginė spinduliuotė sukelia organizme elektrinę poliarizaciją, kuri sutrikdo žmogaus ląstelių veiklą. Silpnos elektromagnetinės bangos įsiskverbia bent keletą centimetrų į organizmą. Šių bangų poveikis pirmiausia pasireiškia nuovargiu, nemiga, galvos skausmais, atsiranda įvairios psichinės, o vėliau ir kitokios ligos. Kuo toliau, tuo blogiau. Spinduliuotė keičia mūsų kraujo baltyminę sudėtį ir veikia visas biologines organizmo funkcijas. Ypač ji kenksminga augančiam organizmui“, – sakė prof. J.Grigas.
Anot VU profesoriaus, daug tyrimų įvairiose šalyse patvirtino, kad elektromagnetiniai laukai silpnina imuninę sistemą, sukelia depresiją, įvairias vėžio formas ir kt.
Du kartus Nobelio premijai nominuotas JAV fizikas Gerardas Hylandas kviečia žmones netapti telekomunikacijų bendrovių eksperimentų aukomis. Jis teigia, kad dabartinių mobiliųjų tinklų bazinių stočių antenų spinduliuotė nesaugi, nes remiamasi tik šiluminiu elektromagnetinės spinduliuotės poveikiu, o egzistuojančios higienos normos nesaugo nuo nešiluminio poveikio, kuris ne mažiau pavojingas. Jis ardo DNR, naikina ląsteles ir skatina vėžio atsiradimą (vėžio riziką padidina 2–5 kartus).
J.Grigas pateikia ir gydytojų atliktų tyrimų duomenis. Štai keletas Vokietijos gydytojų nustatė, kad susirgimai vėžiu buvo tris kartus dažnesni tarp žmonių, kurie gyveno iki 400 m nuo bazinių stočių, nei gyvenančiųjų toliau. Jie taip pat nustatė, kad gyventojai, veikiami EMS, vėžiu suserga vidutiniškai 8 metais anksčiau.
VU profesorius pastebėjo, kad nemažai mokslininkų, paskelbę nepalankius rezultatus apie EMS poveikį mokslinėje spaudoje, sulaukė puolimo.
Bendrovės meta milijonus tyrimams
D.Mikutienė tvirtino, kad išanalizavo nemažai pasaulyje atliktų elektromagnetinės spinduliuotės poveikio sveikatai tyrimų. „Išvada tokia: jei tyrimai užsakomi nepriklausomų ekspertų, jie rodo, kad yra grėsmė sveikatai. Jei juos užsakinėja telekomunikacijų bendrovės, tuomet žalingas poveikis nenustatomas. Tai pastebėjo ir švedijos politikai, su kuriais teko bendrauti šia tema“, – sakė parlamentarė.
Anot Seimo narės, JAV 10 metų truko ne vieną milijoną dolerių kainavęs tyrimas, užsakytas telekomunikacijų bendrovių. „Įdomu tai, kad šių tyrimų rezultatai nebuvo paviešinti. Matyt, jie rodė grėsmę sveikatai“, – svarstė D.Mikutienė.
Nepriklausomų mokslininkų išvados nepalankios telekomunikacijų bendrovėms, todėl šios negaili pinigų sau palankiems tyrimams. Jei neįtikins, tai bent sudrums vandenį. O PSO, remdamasi, kad yra visokių prieštaringų tyrimų, priima sprendimą: „Iki galo neįrodyta“.
Vida Tavorienė
Martyno Vidzbelio nuotr. Keletas Vokietijos gydytojų nustatė, kad susirgimai vėžiu buvo tris kartus dažnesni tarp žmonių, kurie gyveno iki 400 m nuo bazinių stočių, nei gyvenančiųjų toliau.