Šio tyrimo tikslas – įvertinti Vilniaus miesto moksleivių nuomonę apie maitinimo mokyklose paslaugų kokybę, atsižvelgiant į lytį ir amžių.
Bendro lavinimo mokyklų maitinimo paslaugų kokybė turi atitikti Lietuvos higienos normą HN 21:2005 „Bendrojo lavinimo mokykla. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“: ar sudarytos sąlygos visiems mokiniams pavalgyti šilto maisto, ar maistas atitinka fiziologinius mokinių amžiaus ypatumus ir sveikos mitybos principus bei taisykles.
Vertinant moksleivių nuomonę apie mokyklų maitinimo paslaugų kokybę, buvo nustatyta, kad berniukai labiau nepatenkinti maitinimo paslaugų kokybe nei mergaitės:
• jų dažniau netenkina siūlomų patiekalų įvairovė;
• dažniau jaučiasi nepavalgę tiek, kiek norėtųsi.
Kas antras (49,0 proc.) moksleivis nurodė, kad valgyklos indai (lėkštės ir stalo įrankiai) visada būna nešvarūs.
Ilgai laukti eilėje tenka beveik pusei moksleivių (48,2 proc.), o valgykloje ne visada gauna vietos atsisėsti 46,3 proc.
Daugiau negu pusei (62,4 proc.) apklaustų moksleivių valgyklos darbuotojai (padavėjai, virėjai) nepataria, kokį patiekalą rinktis, t. y., kurie patiekalai skanesni ar sveikesni. Daugelis moksleivių (92,9 proc.) rinkdamiesi patiekalus vadovaujasi skoninėmis savybėmis, daug dėmesio kreipia į patiekalo išvaizdą, tačiau labai mažai dėmesio kreipia į patiekalo naudingumą sveikatai ir į tai, ką pataria, liepia valgyti tėvai.
Nors dauguma (90,1 proc.) moksleivių nurodė, kad prie mokyklos valgyklos yra praustuvai nusiplauti rankoms, tačiau jas plauna tik kas antras mokinys, o visada prieš valgymą rankas plauna tik kas dešimtas moksleivis.
Užtikrinant maitinimo paslaugų kokybę mokyklose, reikėtų atsižvelgti į maisto kokybę, patiekalų asortimentą ir švarią bei saugią valgyklos aplinką.
Įvertinus tyrimo duomenis, vienas iš svarbiausių Vilniaus miesto visuomenės sveikatos biuro tikslų, gerinant mokyklų maitinimo paslaugų kokybę, įtraukti į aktyvią prevencinę veiklą Vilniaus miesto mokyklų visuomenės sveikatos specialistus.
SXC.hu nuotr.