Lietuvoje nėra išplėtotos
Kaip pasakojo Urologijos skyriaus vedėjas Rolandas Mačenskas, pacientei, turėjusiai 7 centimetrų auglį inkstuose, jis buvo pašalintas be pjūvio: padarytos tik mažos skylutės laparoskopui įvesti. Šiuo prietaisu pašalintas auglys ištrauktas per trijų siūlių pjūvį.
Per klasikinę operaciją, kai atveriama ertmė ir operuojami inkstai, praskiriami visi pilvo raumenys. Todėl paskui jaučiamas didelis skausmas, galimos pjūvio išvaržos, be to, gana ilgai sveikstama. O per laparoskopinę operaciją padaromas nedidelis pjūvis, todėl pacientas greičiau sugyja ir išvaržų tikimybė labai menka.
„Tokios operacijos Lietuvoje nėra išplėtotos. Jos atliekamos tik Vilniaus ir Kauno klinikose. O dabar – ir Panevėžyje. Tie, kuriems atlikta atvira operacija, į namus išvyksta po dešimties parų, o atlikus laparoskopiją – šeštą parą.
Nors esu matęs ir pacientą, kuris jau kitą dieną po tokios operacijos išvyko į namus“, – teigė R.Mačenskas.
Pasak gydytojo, laparoskopinės operacijos trunka kiek ilgiau nei paprastos, tačiau palankesnės pacientui.
Tačiau inkstų operacijos be skalpelio išvengti pavyks ne visiems. Ji atliekama tik tokiu atveju, kai inkstų auglys neišplitęs į kitus organus ir nėra didesnis kaip 5 centimetrų. Nors kai kuriais atvejais laparoskopu gydytojai ryžtasi operuoti ir 10 centimetrų darinius.
„Niekada negali būti tikras, kad naudojant laparoskopą nereikės pereiti prie atviros operacijos.
Jeigu yra didesnių kaip 10 centimetrų auglių arba jie perauga į kepenis, žarnas ar kitus organus, neišvengiamai reikės atviro pjūvio.
Bet jeigu techniškai bus galima atlikti inkstų operaciją laparoskopu, stengsimės kuo daugiau jų padaryti“, – kalbėjo skyriaus vedėjas.
Daug pacientų renkasi kitas klinikas
Inkstų operacijos atliekamos chirurgų naudojamu laparoskopu, tad didelių investicijų ligoninei neprireikė, išskyrus žmogiškuosius resursus. R.Mačenskas patirties ir tokių operacijų subtilybių sėmėsi iš Vokietijos kolegų. Po mokymų Leipcigo ligoninėje grįžęs gydytojas atliko pirmą tokio pobūdžio operaciją Panevėžyje.
„Tai standartinis chirurgų laparoskopas, ypatingų mokslų nereikia, tik noro išmokti atlikti tokias operacijas. Ir Panevėžio apskrities gyventojams pradėtas taikyti šis modernus gydymo būdas“, – sakė gydytojas.
Jo teigimu, Panevėžio apskrityje kasmet nustatoma nemažai įvairių inkstų ligų, navikų, ypač didelis sergamumas inkstų akmenlige, tačiau daugelis pacientų išvyksta gydytis į didžiąsias klinikas.
„Dažniausiai būna taip, kad mes nustatome auglius, o ligonis išvažiuoja gydytis į Vilnių ar Kauną. Daugelis įsitikinę, kad ten gaus kokybiškesnes paslaugas.
Žmonės turi teisę pasirinkti gydymo įstaigą, o mes esame paruošti teikti tokias pat paslaugas kaip ir didžiųjų miestų klinikos“, – teigė R.Mačenskas.
Naujausi aparatai
Vasarą Panevėžio ligoninė įsigijo patį naujausią Lietuvoje ir moderniausią pasaulyje inkstų akmenų skaldymo aparatą. Iki šiol pacientai šią procedūrą galėjo gauti tik Vilniaus ir Kauno klinikose. Gydymas šiuo aparatu itin veiksmingas – suskaldoma iki 90 proc. inkstų ir šlapimtakių akmenų.
„Visame pasaulyje pirmenybė teikiama neinvaziniams gydymo būdams. Todėl ir mes stengiamės neatsilikti. Net Vokietijos specialistai stebėjosi mūsų procedūrų kabinetu, nes jame yra ir akmenų skaldymo, ir rentgeno, ir echoskopo aparatai. Jeigu pacientų daugės, čia galėtų būti įrengta ir operacinė.
Dabar atliekamos inkstų ir šlapimtakių akmenų skaldymo bei inkstų latakų atkimšimo procedūros“, – pasakojo R.Mačenskas.
Panevėžio ligoninėje esanti aparatūra leis suskaldyti ir rentgenu matomus, ir nematomus akmenis – iki 2,5 centimetro svetimkūniai bus suskaldomi elektromagnetinėmis bangomis.
Pasak gydytojo, nuo šiol pacientai visas reikalingas medicinos paslaugas galės gauti Panevėžio ligoninėje, tiesa, ir toliau spindulinė terapija bus teikiama tik sostinės ir Kauno klinikose.
„Kiek tik leidžia galimybės, stengiamės neatsilikti nuo Vilniaus ir Kauno klinikų. Aišku, kai kurių procedūrų neatliekame: negalime taikyti radiologinės spindulinės terapijos onkologiniams ligoniams.
Bet kiekvienai įstaigai turėti tokių aparatų yra per didelė prabanga Lietuvai. Šito pas mus nebus, bet daugiau viską, ko reikia operacijai ir gydymui, turėsime kaip ir kitos didžiųjų miestų klinikos“, – teigė R.Mačenskas.
Lina DRANSEIKAITĖ,
SXC.hu nuotr.