Taip pat šiame tvarkos apraše numatyti reikalavimai maisto tiekimo organizavimui, valgiaraščių derinimui, vidinei savikontrolei mokyklose.
Pagal minėtą tvarkos aprašą mokinių maitinimui nebus galima tiekti šių maisto produktų grupių: bulvių traškučių, kitų riebaluose virtų gaminių, saldainių, šokolado ir jo gaminių, konditerijos ir kitų gaminių su šokoladu ar kremu, maisto produktų su tam tikrais maisto priedais (sintetiniais dažikliais, konservantais, saldikliais, aromato ir skonio stiprikliais ir kt.), gazuotų bei energinių gėrimų, sultinių koncentratų, kavamedžio pupelių kavos, rūkytos žuvies, konservuotų mėsos ir žuvies gaminių (išskyrus vasaros stovyklų metu ar sudarant maisto paketus į namus), mechaniškai atskirtos mėsos ir jos gaminių, maisto, pagaminto iš genetiškai modifikuotų organizmų (toliau – GMO) ar į kurio sudėtį įeina GMO.
Mokinių maitinimui parengti valgiaraščiai turi būti suderinti su teritorine visuomenės sveikatos priežiūros įstaiga. Mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistas prižiūri, kad mokinių maitinimas būtų organizuojamas pagal mokyklos steigėjo ar jo įgalioto asmens patvirtintus valgiaraščius (pavyzdiniai valgiaraščiai skelbiami internetiniame tinklalapyje www.smlpc.lt.) bei užkandžių asortimento sąrašus ir kartą per savaitę pildo Valgiaraščio ir mokinių maitinimo atitikties žurnalą. Valgykloje matomoje vietoje iškabinami valgiaraščiai, sveiką mitybą skatinanti informacija.. Valgiaraščiai sudaromi 20 dienų laikotarpiui (anksčiau buvo 10 dienų laikotarpiui), atsižvelgiant į rekomenduojamas paros maisto medžiagų ir energijos normas vaikams, atsižvelgiant į mokinių amžių (6–10 metų ir 11 metų bei vyresnio amžiaus mokiniai). Sudarant valgiaraščius turi būti atsižvelgiama, kad pusryčiai sudarytų 25 proc. paros energijos, pietūs – 30–40 proc., priešpiečiai arba pavakariai –15 proc.
Įsakyme nurodoma, jog kasdien mokyklose per ilgąsias 20 -30 min. pertraukas turi būti organizuojami pietūs. Mokiniams turi būti sudarytos sąlygos valgyti šiltą maistą. Pietums turi būti tiekiamas šiltas patiekalas, sudarytas iš daug baltymų turinčių produktų (mėsa, paukštiena, žuvis, kiaušiniai, ankštiniai, pieno produktai) ir daug angliavandenių turinčių produktų (bulvės, makaronai, kruopos ir pan.), taip pat daržovės / vaisiai arba jų salotos, duona (rekomenduojama, ruginė) ir gėrimas (rekomenduojama sultys). Vienas iš karštų pietų patiekalų turi būti tausojantis virškinimo sistemą, t. y. pagamintas garuose, troškintas ar virtas vandenyje. Tas pats pietų karštas patiekalas neturi būti teikiamas dažniau nei kartą per dvi savaites. Pietų kaloringumas, priklausomai nuo mokinių amžiaus, turi būti 600–850 kcal. Valgymo metu ant stalų neturi būti druskos. Mokiniams mokykloje turi būti sudarytos higieniškos sąlygos atsigerti vandens.
Svarbu tai, kad nuo šiol sudarant sutartis dėl maitinimo paslaugų teikimo mokyklose, draudžiama sudaryti sutartis su teikėjais įtrauktais į „Nesąžiningų maisto tvarkymo įmonių sąrašą“ (skelbiamas VMVT interneto svetainėje).
Visgi atkreiptinas dėmesys, kad šiuo tvarkos aprašu nedraudžiama mokyklose įrengti maitinimo automatų. Tačiau juose nebus galima prekiauti šiuo metu populiariais, tačiau įtrauktais į Netiekiamų į mokyklas maisto produktų sąrašą gaminiais – bulvių traškučiais, saldumynais, gazuotais ar energiniais gėrimais ir pan.
Įsakyme mokykloms rekomenduojama dalyvauti Europos sajungos finansuojamose programose: pieno produktų vartojimo vaikų ugdymo ir švietimo įstaigose programoje “Pienas vaikams” bei vaisių vartojimo skatinimo programoje.
Vido Venslaviškio nuotr.