PSO duomenimis, kasmet pasaulyje apie 10 milijonų žmonių suserga įvairių lokalizacijų piktybiniais navikais, apie 6 milijonai iš jų nuo šios ligos miršta. Jei ir ateityje susirgimų piktybiniais navikais daugės taip sparčiai, prognozuojama, kad 2020 m. pasaulyje šia liga sirgs apie 15 milijonų žemės gyventojų ir apie 10 milijonų nuo jos mirs.
Nerealu būtų tikėtis, kad ši onkologinė situacija aplenks Lietuvą. Pastarąjį dešimtmetį mūsų šalies gyventojų sergamumo bei mirtingumo struktūroje vėžys užima vieną iš pirmaujančiųjų vietų.
Remiantis Vilniaus universiteto onkologijos instituto vėžio registro duomenimis, Lietuvoje kasmet užregistruojama apie 15,5 tūkst. naujų vėžio atvejų ir apie 8 tūkst. žmonių nuo šios ligos miršta. 2001 – 2008 m. laikotarpiu vyrų naujų vėžio atvejų skaičius Lietuvoje padidėjo nuo 6990 iki 8668. Moterų naujų vėžio atvejų skaičius padidėjo ne taip ženkliai kaip vyrų tarpe – nuo 7070 naujų atvejų 2001 m. iki 7449 atvejų 2008 m.
Priešinės liaukos (prostatos) vėžys – tai piktybinis navikas, kuris, supiktybėjus priešinės liaukos liaukinėms ląstelėms, auga priešinėje liaukoje, vėliau plinta į sėklines pūsleles ir už priešinės liaukos ribų, metastazuoja limfa arba į kitus organus.
Bendrasis sergamumas priešinės liaukos piktybiniais navikais 1000-iui vyrų Vilniuje ir Lietuvoje 2002 – 2008 metais yra nežymiai didesnis lyginant su visos Lietuvos vidurkiu. Tam gali daryti įtaką PSA (prostatos specifinio antigeno) testo naudojimas Vilniaus mieste nustatant prostatos vėžį.
Nors Vilniuje 1000-iui vyrų tenka mažiau mirčių nuo prostatos vėžio lyginant su Lietuvos vidurkiu, tačiau stebimos didėjančios mirtingumo tendencijos tiek Vilniuje, tiek Lietuvoje.
Lietuvos gyventojų sergamumas plaučių vėžiu viršija Europos Sąjungos šalių sergamumo vidurkį. Tai atspindi rūkymo paplitimą mūsų šalyje ir būtinybę aktyvesnių visuomenės ir medikų pastangų mažinant pagrindinės plaučių vėžio priežasties – rūkymą.Vilniuje pastebimas šiek tiek mažesnis bendrasis sergamumas trachėjos ir plaučių piktybiniais navikais lyginant su Lietuvos vidurkiu 2002 – 2008 metais.
Krūties vėžys – tai navikas, susiformuojantis supiktybėjus ir sparčiai besidauginant pieno liaukų skiltis ar latakėlius išklojančioms ląstelėms, plintantis lokaliai, vėliau per limfą ir dažnai metastazuojantis į kitus organus.
Stebimos didėjančios tendencijos sergamumo krūties piktybiniais navikais tiek Vilniuje, tiek Lietuvos mastu 2002 – 2008 metais (1000-iui gyventojų). Vilniuje, lyginant su Lietuvos vidurkiu, bendrasis sergamumas krūties vėžiu yra žymiai didesnis. Tai gali būti nulemta geresnių diagnostikos galimybių.
Mirtingumas nuo krūties vėžio Vilniuje 2001 – 2005 metais yra nežymiai didesnis lyginant su Lietuvos vidurkiu (2001 metais Vilniuje 1000-iui moterų teko 30,8 mirtys, Lietuvoje – 29, 2005 metais Vilniuje 1000-iui moterų teko 32,5 mirtys, tuo tarpu Lietuvoje – šiek tiek mažiau – 31,8 mirtys).
Vertinant bendrąjį sergamumą gimdos kaklelio vėžiu 1000-iui moterų Vilniuje ir Lietuvos mastu situacija yra labai panaši. Lyginant mirtingumą nuo gimdos kaklelio vėžio Vilniuje ir Lietuvos mastu, matomi dideli skirtumai – Vilniuje mirtingumas yra daug mažesnis už bendrą Lietuvos mirtingumą nuo gimdos kaklelio piktybinių navikų.
Lietuvoje per pastarąjį dešimtmetį sergamumas piktybiniais odos navikais žymiai padidėjo: 2001 metais iš 100 000 gyventojų susirgo 38,9 vyrai ir 57,4 moterys, 2008 metais iš 100 000 gyventojų susirgo jau 49,6 vyrai ir 71,4 moterys.
Aiškiai matomos tendencijos, jog bendrasis sergamumas odos piktybiniais navikais Vilniuje yra daug didesnis lyginant su Lietuvos vidurkiu. Tai gali būti nulemta gyvenimo sąlygų, gerai išvystyto soliarumų tinklo ir nuolatinių jų lankytojų (nuo jaunystės, nesaikingo deginimosi, taisyklių nepaisymo, iškreipto grožio suvokimo), geresnių diagnostikos galimybių ir kitų priežasčių.
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras pataria laikytis sveikos gyvensenos taisyklių, tiesiog dabar atsisakyti žalingų įpročių, greito maisto, pradėti sportuoti. Taip pat rimtai susidomėti aplinka, kurioje gyvename ir labiau ją tausoti. Ir visa tai sumažins galimybę susirgti vėžiu.
Vido Venslaviškio nuotr.Pagrindinė plaučių vėžio priežastis – rūkymas.