– Mažeikiškiai savo sveikatos būklę, matyt, dažnai susieja su rajono aplinkos tarša. Kokią įtaką ji daro žmonių sergamumui?
– Iš tiesų gyventojai prisibijo naftos perdirbimo įmonės kaimynystės, bet pervertina jos poveikį. Anksčiau gamykla išmesdavo daug daugiau teršalų. Dalis mažeikiškių sveikatos problemų buvo siejama su šiuo veiksniu. Tačiau technologijos tobulėja ir tarša sumažėjo.
Analizė rodo, kad mūsų rajono žmonių sergamumo lygis nėra išskirtinis Lietuvoje. Kaip ir kitur daugiausiai sergama širdies – kraujagyslių, onkologinėmis ligomis. Vienu metu buvo labiau suaktyvėjusi tuberkuliozė. Dažniau nei kituose rajonuose užfiksuojama lytiniu keliu plintančių ligų ir ŽIV (žmogaus imunodeficito viruso) atvejų. Tam, matyt, įtaką daro spartesnė darbo jėgos migracija, socialinės problemos.
– Tik pastaraisiais metais Lietuvoje sveikatos profilaktikai vėl skiriama daugiau dėmesio. Kaip organizuojamas šis darbas Jūsų rajone?
– Mūsų savivaldybė turi aplinkos apsaugos rėmimo specialiąją programą, į kurios sąskaitą įplaukia įmonių mokesčiai už aplinkos taršą. Sveikatos profilaktikos programų rėmimui skiriame 20 proc. Šių lėšų – apie milijoną litų per metus. Deja, dabar situacija keičiasi, nes pagal Vyriausybės sprendimą įplaukų sumažės.
Stengiamės finansuoti visas racionalias sveikos gyvensenos ir sporto propagavimo, profilaktinio sveikatos patikrinimo programas, kurias konkursui pateikia darželiai, mokyklos, kaimų bendruomenės, ligoninė ir kt. Skatiname tęstinius, skirtus nuo mažens ugdyti teisingus įgūdžius projektus.
Labai džiaugiuosi, kad Mažeikiuose prieš kurį laiką savo padalinį įkūrė gerai šalyje vertinama Medicina practica laboratorija, kuri aktyviai padeda dirbti sveikatos profilaktikos darbą.
Savo pastovių akcijų metu Medicina practica laboratorija mažeikiškiams su didele kainos nuolaida atlieka lipidogramas, PSA, skydliaukės hormonų, anemijos tyrimus. Gyventojams spaudoje aiškinama apie sveikatos profilaktikos naudą.
Iki tol savo mieste neturėjome tokios atviros žmonėms medicininių tyrimų laboratorijos. Manau, kad mažeikiškiai ja patenkinti. Labai patogu, kai nebūtina stovėti eilėse pas gydytojus, o galima be jokio siuntimo ir palankia kaina atlikti kokybiškus tyrimus, gauti specialistų konsultacijas.
Savivaldybė su Medicina practica laboratorija jau kelerius metus sėkmingai vykdo projektą, kurio metu nemokamai atliekami kraujo tyrimai dėl ŽIV ir sifilio, organizuojami seminarai.
– Kaip pasikeitė rajono žmonių požiūris į savo sveikatą?
– Pastebėjau, kad daug gyventojų pradeda vertinti sveikatos profilaktikos svarbą. Jie pajuto, kad gydymas kainuoja daug brangiau nei profilaktinis patikrinimas. Pavyzdžiui, medicininiai tyrimai gali įspėti apie gresiančią ligą, kai žmogus jos požymių dar nejaučia. Tuo metu dar galima pakeisti gyvenimo būdą ir išvengti ilgo gydymo.
Noriu pastebėti, kad sunkmečiu vėl pradėta atsainiai žiūrėti į darbo sąlygas. Darbdaviai turi jausti didesnę pareigą rūpintis savo darbuotojų sveikata. Aišku, pirmiausiai savimi žmogus turi pasirūpinti pats ir nelaukti ligos simptomų.
– Ačiū už pokalbį!
Kalbėjosi Ovidijus Aleksas
www.sveikatossodas.lt
SXC.hu nuotr.