Ši direktyva pirmiausiai suteiktų galimybę visiems ES piliečiams pasinaudoti efektyviausiai teikiamomis ir naujausiomis technologijomis grįstomis sveikatos priežiūros paslaugomis bet kurioje ES valstybėje. Taip pat atsirastų aiškumo ir dėl kompensavimo už pasirinktas sveikatos paslaugas kitose šalyse – už jas būtų kompensuojama suma, numatyta jų nacionalinėje sveikatos priežiūros sistemoje”, – teigia Europos Parlamento narė Radvilė Morkūnaitė.
Pasak europarlamentarės, išsakyta nuogąstavimų dėl “medicininių paslaugų turizmo” grėsmės, tačiau reikia nepamiršti, kad būtent ši direktyva ir numato tam tikrus saugiklius, o dauguma EP narių išreiškė paramą šiam dokumentui sutelkdami dėmesį į žmonių išsakytus lūkesčius geriau rūpintis savo sveikata ir pasinaudoti geriausiomis sveikatos priežiūros paslaugomis.
Radvilės Morkūnaitės teigimu, Eurobarometro tyrimas aiškiai rodo, kad 53 proc. (lietuvių – 38 %) pacientų esant poreikiui ketintų pasinaudoti sveikatos priežiūros paslaugomis kitoje ES valstybėje. Tačiau būtina atkreipti dėmesį į motyvus – didžioji dalis pacientų tai darytų tuo atveju, kai jų valstybėje reikiama sveikatos priežiūros paslauga neteikiama (91,3 proc.) arba tuomet, kai kitoje valstybėje teikiama geresnės kokybės paslauga (77,5%).
“Direktyva numato, kad nestacionariosios priežiūros paslaugoms išankstinio sutikimo nereikės, tuo tarpu užsienyje teikiamoms stacionariosios priežiūros paslaugoms ligoninėje valstybės narės galės nustatyti išankstinių leidimų sistemą. Taip pat labai svarbu, kad nacionalinės institucijos bus įpareigotos paaiškinti priežastis, kai tokį leidimą pacientui suteikti atsisakoma”, – pasakoja R.Morkūnaitė
Kiekvienoje ES valstybėje narėje turės būti įkurti kontaktiniai centrai, teiksiantys pacientams informaciją apie galimas sveikatos priežiūros paslaugas, formalumus ar procedūras, taikomas skundų atvejais. Taip pat numatyta, kad retomis ligomis sergantiems pacientams šiuose centruose būtų teikiama informacija gydymosi užsienyje galimybes.
šiuo metu gydymosi išlaidų užsienyje kompensavimui skiriama vos 1 proc. ES šalių sveikatos biudžeto. Tikėtina, kad direktyvos dėl pacientų teisių į tarpvalstybines sveikatos priežiūros paslaugas įgyvendinimo nuostatas ES valstybės narės turės įgyvendinti iki 2012 m. pavasario.
SXC nuotr.