Naujoji sistema leis kaupti paciento informaciją iš įvairių sveikatos priežiūros įstaigų vienoje e. sveikatos istorijoje (ESI). Tai sudarys sąlygas pakartotinai panaudoti sveikatos įrašus, išvengti tyrimų dubliavimo ir efektyviau, saugiau, kokybiškiau teikti sveikatos priežiūros paslaugas pacientams.
„ši sistema naudinga ir medikams, ir pacientams. Gydytojai sutaupys laiko pildydami pacientų dokumentus, registruodami konsultacijoms ar gydymui, ieškodami informacijos e. sveikatos istorijoje. Pacientai bus labiau informuoti – jie galės internetu saugiai pasiekti savo e. sveikatos istoriją. Sistema leis efektyviau vykdyti ligų prevencijos ir sveikatinimo programas, remiantis objektyviais įrašais, kurie bus prieinami pakartotiniam panaudojimui“, – pasakoja e. sveikatos sistemos plėtrą koordinuojančios Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovas Normantas Dučinskas.
Sistemos naudojimo pradžia, kaip ir visų sudėtingų informacinių sistemų, bus laipsniška su tam tikrais pereinamaisiais laikotarpiais. Pirmiausiai ją pradės naudoti sveikatos priežiūros įstaigos, kurios jau dalyvauja šio 2009–2015 m. etapo e. sveikatos plėtros projektuose. Planuojama, kad gydytojai, farmacijos specialistai ir pacientai sistema aktyviai pradės naudotis iki šių metų pabaigos.
Sukurta elektroninio recepto posistemė
Gegužės mėn. baigti elektroninio recepto bandomosios eksploatacijos etapo darbai – sukurtos elektroninės paslaugos, kurios sudarys galimybes gydytojams receptus vaistams išrašyti elektroniniu būdu, o farmacijos specialistams – pateikti informaciją apie pacientui išduotus vaistus. Visa informacija bus saugoma centrinėje elektroninėje sistemoje – E. sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinės sistemos (ESPBI IS) E. recepto posistemėje ir prieinama tiek pacientui, tiek jį gydantiems gydytojams ar farmacijos specialistams, į kuriuos kreipsis pacientas.
Sistemos naudojimo pradžia, kaip ir visų sudėtingų informacinių sistemų, bus laipsniška su tam tikrais pereinamaisiais laikotarpiais. Pirmiausiai ją pradės naudoti sveikatos priežiūros įstaigos, kurios jau dalyvauja šio 2009–2015 m. etapo e. sveikatos plėtros projektuose. Planuojama, kad gydytojai, farmacijos specialistai ir pacientai sistema aktyviai pradės naudotis iki šių metų pabaigos.
Elektroninio recepto paslauga palengvins receptų išrašymą – jos pagalba išrašyti elektroniniai receptai bus aiškesni, tikslesni, visada įskaitomi, dėl to farmacijos specialistams bus lengviau juos įvertinti ir pagal juos išduoti vaistus. Pacientas elektroninės sveikatos portale savo paskyroje visada galės matyti, kokie receptai išrašyti, kokius ir kaip vaistus turi vartoti.
Gydytojams nebereikės vartyti popierinių žinynų ar katalogų išrašant receptus, vaisto paiešką bus galima atlikti sistemoje, bus palengvintas pakartotinis vaisto skyrimas ankstesnio skyrimo pagrindu. Taip pat sistema padės ir farmacijos specialistams. Farmacijos specialistai sistemoje galės pažiūrėti kokie e. receptai pacientui buvo išrašyti, kokie vaistai pagal juos buvo išduoti ir pakonsultuoti pacientą kaip tinkamai vartoti visus paskirtus vaistus. Tikimasi, kad elektroninio recepto paslaugos įdiegimas padės išvengti tų pačių ar panašių vaistų skyrimo, sudarys galimybę racionaliau skirti vaistus ir juos vartoti.
Sukurta medicininių vaizdų posistemė MedVAIS
Gegužės mėn. baigti Nacionalinės medicininių vaizdų archyvavimo ir mainų informacinė sistemos (MedVAIS) bandomosios eksploatacijos etapo darbai. Informacija apie paciento tyrimus ir jų metu sukurtus medicininius vaizdus bus saugoma centrinės e. sveikatos sistemos – E. sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinės sistemos (ESPBI IS) MedVAIS posistemėje ir prieinama tiek pacientui, tiek jį gydantiems gydytojams.
Pasak MedVAIS diegėjų, ši sistema dėl savo architektūrinio sprendimo visai šaliai – unikali pasaulyje ir ateityje turėtų pasitarnauti ne tik valstybinėms, bet ir privačioms sveikatos priežiūros įstaigoms. Medicinos įstaigose atlikti skaitmeniniai medicininiai vaizdai ir elektroniniai jų aprašymai bus siunčiami į sistemą ir susiejami su paciento sveikatos istorija. Šie vaizdai bus prieinami skirtingose sveikatos priežiūros įstaigose dirbantiems gydytojams.
Pixabay.com – Gerd Altmann nuotr.