EFIC prezidentas prof. dr. Hans Georg Kress sako, kad nugaros skausmas šiandieninėje industrinėje civilizacijoje yra vienas iš dažniausiai negalią sukeliančių sveikatos sutrikimų. Jis kamuoja dešimtis milijonų Europos Sąjungoje ir išlieka „nematoma epidemija“.
Tai yra iš dalies ir todėl, kad, kaip sako Europos savaitės prieš skausmą koordinatorius prof. dr. Maarten van Kleef, buvo „visiškai nepatenkinama ir nemoksliška“ 95 proc. nugaros skausmo skirstyti į tokią kategoriją, kaip „nespecifinis“, nes tai sukėlė rimtas pasekmes, ypač gydant lėtinės eigos skausmo atvejus.
EFIC planuoja intensyvią vienerių metų trukmės kampaniją šiuo klausimu. Veiksmų planas yra skiriamas pasiekti ženklių pokyčių kovoje prieš mūsų laikais labiausiai paplitusį nugaros skausmą.
Prof. H.Kress, kuris yra Vienos medicinos universiteto Specialios anestezijos ir skausmo terapijos departamento vadovas, sako, kad mūsų laukia plačių iniciatyvų ilgalaikė kampanija visose 35 šalyse, kurios priklauso EFIC.
Detali medžiaga ir informacija apie lėtinio skausmo gydymo diagnostiką ir gydymo rekomendacijas bus prieinama EFIC interneto svetainėje www.efic.org. Bus siekiama išplatinti informacijos „kritinę masę“ ir pasiekti realų visuomenės sąmonės pokytį, atitinkamą sveikatos politikos prioritetų pasikeitimą.
Dėl milžiniškos socialinės ir ekonominė naštos, kurią užkrauna lėtinis nugaros skausmas, EFIC nusprendė neapsiriboti tik savaitės trukmės kampanija, ją pratęsdama visus metus, pavadindama tai Europos metais prieš nugaros skausmą.
Beveik kiekvienas europietis patiria nugaros skausmą
Apie penktadalis Europos gyventojų kenčia dėl įvairių lėtinio skausmo sindromų, 63 proc. jų patiria lėtinį nugaros skausmą. 60 – 90 proc. visų europiečių patiria nugaros skausmą bent kartą per savo gyvenimą, o tai atitinka 5 proc. kasmetinį sergamumą.
30-50 proc. kenčia dėl sprando, 16-20 proc. nugaros viršutinės dalies ir virš 70 proc. nugaros apatinės dalies skausmo.
Kiekvienas naujas nugaros skausmo epizodas didina tikimybę, kad jis taps lėtiniu – ką iki šiol nepakankamai vertina arba ignoruoja tiek daugelis sveikatos priežiūros specialistų, tiek mokslininkų.
Klaidinga pažiūra ir neadekvati klasifikacija
Apie 80 proc. atleidimo nuo darbo, susijusio su nespecifiniu nugaros skausmu, trunka kelias savaites. Todėl dauguma, taip pat ir medikai, galvoja, kad pacientas pasveiko.
Deja, daugiau kaip pusei jų, net iki 65 proc. skausmas neišnyksta.
„Jis tampa lėtiniu. Nugaros skausmas toliau tęsiasi beveik pusei pacientų daugiau nei penkerius metus. Dauguma iš jų patiria vidutinį ar stiprų skausmą, nepaisant to, kad yra gydomi pagal dabartines medicinines žinias. Tačiau dauguma pirminės sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų ir sveikatos priežiūros sprendimus priimančių asmenų net nenujaučia to, todėl tokia pacientų būklė lieka nepakankamai įvertinta“, – aiškina Maastrichto universiteto Anesteziologijos ir skausmo medicinos departamento vadovas prof. Van Kleef.
Tiek prof. Kress, tiek prof. Van Kleef tikina, kad terminijos „nespecifinis“ taikymas net 95 proc. nugaros skausmo pacientų, kuriems nėra diagnozuota infekcija, osteoporozė, vėžys ar slankstelio lūžimas, faktiškai blokuoja mokslinius tyrimus, kurie būtini tam, kad būtų parinktos individualios preventyvios ir gydymo programos.
“Detalesnės terminologijos stoka privedė prie stulbinančio nespecifinio nugaros skausmo nesupratimo bei neadekvataus jo gydymo“ – sako prof. van Kleef.
Jis pabrėžia didelio masto skausmo šaltinių ir mechanizmų įvairovę: skausmas, kylantis iš pažeisto disko, skausmas, kylantis iš smulkių tarpslankstelinių sąnarių, atsakančių už stuburo judesius, ar tai skausmas, kylantis iš degeneruojančio kryžmens klubinio sąnario.
“Nedelsiant būtina suformuluoti patikimus diagnostinius kriterijus kiekvienam šiam skausmo pogrupiui“, – pastebi prof. Van Kleef.
EFIC'o kovos su nugaros skausmu veiksmų planas iš tikrųjų labai ambicingas, ką tvirtina ir prof. Van Kleef., bet tai nėra tik kažkoks kitas nei iki šiol veiksmų planas, bet gili ir nuosekliai suplanuota multimodalinių iniciatyvų seka visuose sveikatos priežiūros socialiniuose lygiuose.
Tai pagilins bendrą supratimą apie natūraliai negatyvią nugaros skausmo eigą, informacines kampanijas apie būtinybę tęsti fizinį aktyvumą, nepaisant besitęsiančio nugaros skausmo, naujos ir tinkamos nugaros skausmo klasifikacijos kūrimą, geresnių mokslinių tyrimų skatinimą ir efektyvesnių gydymo metodų kūrimą.
„Mes tiesiog negalime sau leisti ilgiau žiūrėti pro pirštus į lėtinius nugaros skausmus“, – sako prof. Van Kleef.
Apie EFIC: Europos skausmo draugijų federacija (EFIC) yra daugiadisciplininė skausmo tyrimų ir skausmo medicinos profesinė organizacija, susidedanti iš 35 Europos šalių skausmo draugijų, Tarptautinės skausmo studijų asociacijos (IASP-International associacion for the Study of Pain – angl) narių.
Įkurta 1993 m. EFIC, vienija beveik 20000 gydytojų, mokslininkų, slaugytojų, kineziterapeutų ir kitų sveikatos priežiūros darbuotojus, kurie dirba skausmo valdymo ir tyrimų srityse.
SXC nuotr.