Tačiau, pasak gydytojų, ne visada kalorijų skaičiavimas padeda numesti nereikalingus kilogramus ar atsikratyti ligų. Kartais paprasčiausias žinojimas, kokie produktai dera tarpusavyje, gali padėti.
Maistas padeda sveikti po ligos
Ne veltui po gydytojo konsultacijos girdime rekomendacijas ką valgyti, o ko reikėtų vengti. Tačiau mitybos rekomendacijos dalijamos nebūtinai siekiant reguliuoti svorį. Yra begalės ligų, kurias galima gydyti ar bent jau pagerinti sveikatą vartojant tam tikrus maisto produktus, nes jie turi gydomųjų savybių – reikiamų vitaminų, mikroelementų ir panašiai.
Galima pasiekti labai įvairių rezultatų: pradedant kaulų sustiprinimu ir regėjimo paaštrėjimu, baigiant širdies ir kraujagyslių sistemos bei imuniteto stiprinimu. Pateikiame keletą receptų, kurie sudaryti tinkamai derinant produktus.
Sustiprinti imunitetą: bet kokie pilno grūdo dribsniai ir gliaudytos saulėgrąžos. Į pilno grūdo dribsnius įpilkite pusę stiklinės saulėgrąžų sėklų. Šis derinys daugiau nei 100 procentų patenkina dienos alfa-tokoferolio – aktyviausios vitamino E formos – poreikį. Kaip antioksidantas vitaminas E apsaugo ląsteles nuo laisvųjų radikalų sukeliamų pažeidimų, kurie gali paskatinti širdies ir kraujagyslių sistemos ligas.
Kaip išlaikyti odos grožį: kiaušinienė ir raudonas bulgariškas pipiras. Savo racioną papildę raudonosiomis paprikomis, gausite 100 procentų vitamino C paros dozės. Mokslininkai yra atlikę tyrimus, kad daugiau vitamino C vartojančių moterų oda yra mažiau linkusi sausėti ir raukšlėtis.
Saugantis nuo įbrėžimų ir mėlynių: bet koks jogurtas ir kviečių gemalai. Ketvirtadalis stiklinės kviečių gemalų turi pusę cinko paros normos, o tai labai svarbus mineralas, padedantis greitai regeneruotis ląstelėms bei stiprinantis imunitetą. Net ir nežymus cinko trūkumas žmogaus organizme pablogina žaizdų gijimą.
Į pagalbą lieknėjant: bet koks daržovių patiekalas ir avinžirniai. Jeigu daržovių patiekalą pagardinsite avinžirniais, tai suteiks jam maistingumo be papildomų kalorijų. Taip pat padidins baltymų, suteikiančių jėgos ir didinančių aktyvumą, kiekį.
Mažina vėžinių susirgimų riziką: žalioji arbata ir citrina. Žalioji arbata yra turtinga antioksidantais, tačiau mokslininkai įrodė, jog ją pagardinus citrusiniais vaisiais, katechinų kiekis išauga keturis kartus. Katechinai padeda sustiprinti imunitetą ir kovoja su vėžinių susirgimų priežastimis.
Saugo dantis nuo ėduonies: vanduo ir nesaldžios spanguolių sultys. Mokslininkai yra ištyrę, jog nesaldžios spanguolių sultys neleidžia atsirasti bakterijoms, kurios įtakoja ėduonies atsiradimą. Nesaldžios spanguolių sultys taip pat neleidžia formuotis apnašoms ant dantų ar liežuvio. Tereikia praskiesti spanguolių sultis vandeniu ir jos nebus tokios rūgščios, tačiau sultyse visos naudingos savybės išliks.
Gerina regėjimą: mėgstamas sumuštinis ir špinato lapai. Špinatų lapai pasižymi vitamino A gausa. Vos trijuose nedideliuose špinato lapuose yra 20 procentų vitamino A paros normos. Vitaminas A padeda mums matyti esant prastam apšvietimui, taip pat apsaugo mūsų akis nuo su amžiumi susijusių rainelės pakitimų, galinčių baigtis apakimu.
Gydo kataraktą: bet kokie gruzdintuvėje paruošti produktai ir gūžiniai kopūstai. Pusėje stiklinės supjaustytų gūžinių kopūstų yra mažiausiai 12 miligramų liuteino ir karotino, padedančio kovoti su katarakta ir su amžiumi susijusiais akies dugno pakitimais. Gruzdintuvėje keptos daržovės puikiai padeda organizmui įsisavinti šias svarbias maistines medžiagas.
Vido Venslaviškio nuotr.
Gerina smegenų ir širdies veiklą: daržovių salotos ir konservuota lašiša. Lašišoje gausu Omega-3 riebalų rūgščių. 100 gramų konservuotos lašišos, kuria galima pagardinti daržovių salotas, garantuos pusę rekomenduojamos Omega-3 savaitės normos. Mokslininkai yra ištyrę, jog konservuotoje lašišoje esančios riebalų rūgštys padeda kovoti su širdies ir smegenų ligomis, taip pat mažina mėsos produktuose randamo dioksino sukeliamo vėžio riziką.
Lina ABROMAVIČIENĖ
“Šiaulių naujienos”
SXC.hu – Belovodchenko Anton nuotr.