Tačiau tiems, kurių skrandžio rūgštingumas yra mažas, kviečių kruopos yra sunkiai virškinamos. Kukurūzų kruopose yra angliavandenių, baltymų, riebalų, kalio, fosforo, magnio, kalcio, vitaminų. Jas naudinga vartoti turintiesiems didelio cholesterolio kiekio kraujyje. Geriant kukurūzų burbuolių nuovirą išplaunami inkstai, o jei vartojama ilgiau, pasišalina įvairios kilmės akmenys.
Miežių kruopos būna dviejų rūšių – perlinės ir smulkintos. Gaminant smulkintas miežines kruopas grūdai nešlifuojami, todėl jose yra daugiau celiuliozės negu perlinėse.
Manų kruopos gaunamos malant kviečius. Jos turi labai mažai celiuliozės, todėl tinka vaikams ir tiems, kurie laikosi dietos. Sergantieji žarnyno ligomis jų neturėtų pamiršti.
Avižų kruopos naudingos kepenims, tulžies pūslei, skrandžiui ir dvylikapirštei žarnai, t.y. gerai veikia visą virškinamąjį traktą, be to, ir plaučius. Todėl avižų kruopos rekomenduojamos vartoti sergant viršutinių kvėpavimo takų uždegimu.
Ryžių kruopos išvalo šlakus, jas rekomenduoja valgyti sergant kolitais, turint žaizdų. Košėms virti skirti grūdai yra menkai apdirbami – nuimamas tik išorinis sluoksnis, o visos maistingosios medžiagos išlieka. Visiškai išvalytos yra tik manų ir kuskuso kruopos.
Rytą žmogus turi gauti daug energijos, todėl labai naudinga valgyti įvairias košes. Ne veltui anglai sako: “Per pusryčius – košė, per pietus – mėsa”. Naudingiausios yra 3-4 rūšių kruopų košės. Labai geras derinys – kviečių, ryžių, manų ir avižų dribsnių košė. Kad organizmas būtų išvalytas, būtina viena sąlyga – košė bent 20 min. turi būti virškinama, nes tada daugiau toksinų ji pasiims. Todėl organizmui valyti naudingiausia yra avižų kruopų košė, nes ji ilgiausiai virškinama.
Prieš verdant ryžių košę, kruopas reikia gerai nuplauti tekančiu šaltu vandeniu: pašalinamas krakmolas, kliudantis valyti toksinus.
Grikius naudingiausia ne virti, bet užpilti verdančiu vandeniu, o puodą gerai apvynioti storu rankšluosčiu. Galima kruopas supilti į termosą ir užpilti verdančiu vandeniu. Taip paruošti grikiai iš organizmo išvalo sunkiuosius metalus.
Kartą per mėnesį naudinga valgyti lęšių košę. Jų baltymai artimi gyvulinės kilmės baltymams, juose yra nemažai aminorūgščių. Geriausi lęšiai yra tamsiai žalios spalvos. Naudinga valgyti ir dribsnių – ryžių, avižų, grikių košes. Dribsniai greičiau išverda, yra švelnesnio skonio. Į košes galima dėti razinų, džiovintų slyvų, abrikosų, obuolių, medaus. Kas nemėgsta saldžių košių, gali jas paskaninti pomidorais, baklažanais, alyvuogėmis. Dėl įvairių priedų kruopos nepraranda savo maistingųjų savybių.
Parengė L.Žukaitė
“Sekundė”
Vido Venslaviškio nuotr.