Toks klausimas domina daugelį, nes Kauno marių regioninio parko vyriausiojo specialisto Giedriaus Vaivilavičiaus šeštadieniais rengiamuose miško augalų pažinimo seminaruose daugėja įvairaus amžiaus ir žinių dalyvių. Gamtininkas išmano, kas tinka į salotas, kokia žolė ilgam atgrasys stikliuko mėgėją nuo tokio pomėgio, o kokius augalus palikti toliau žaliuoti, arba pasiūlyti nebent priešui.
Vos poros valandų pasivaikščiojimo Kauno marių pakrančių miškais pakako, kad seminaro vedėjo pintinė prisipildytų įvairiausių žalumynų. Daugiausia priskinta tų augalų, kuriuos lengviausia atpažinti: asiūklių, garšvų, laiškinių česnakų, švendrų. Dar indelis ekologiškos grietinės, keli šaukštai aliejaus – ir pietūs 15-ai žmonių paruošti. Tiesa, vieniems jų užteko, kiti prisidėjo prieskonių: sumuštinių su kumpiu ar lašinukais.
Regioninio parko gidas pabrėžia, kad negalima išėjus pasivaikščioti po mišką ragauti visko iš eilės: štai prisivalgius jau peraugusių pelkinių asiūklių galima stipriai apsinuodyti, o supainiojus garšvas su plukėmis – tikrai supykins.
Šilingės – ir vidinėms, ir išorinėms žaizdoms gydyti
G. Vaivilavičius seminarą susirinkusiems prie Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos pradeda perspėjimais apie sulos leidimą: norėdami leisti kurio nors medžio sulą turite atsiklausti miško savininko – privataus asmens, arba jei miškas valstybinis – girininko. Geriausia leisti sulą iš medžių, kurie po kelerių metų bus nukirsti, o girininkas tikrai žinos, kuriose vietovėse planuojami plyni kirtimai.
Gamtininkas taip pat pabrėžia, kad skylutės užkišimas kaiščiu tik padidina medžio vidaus puvinio plitimo tikimybę – jei įsivaizduojame, kad tokiu būdu „užtvarstoma medžio žaizda“, tai stipriai klystame.
Juokaudamas G. Vaivilavičius pataria dažniausiai „nuleidinėti kraują“ uosialapiui klevui, kuris laikomas invazine rūšimi. Šių medžių sula būna itin saldi – net limpa pirštai. Viena bėda, kad šie klevai dažnai užsikrečia vidiniu puviniu, tuomet sula tampa karti.
Pradedame kelionę Kauno marių link. Prie kolegijos teritorijoje įrengtų vandens telkinių pirmiausia aptinkame pažeme stiebus leidžiantį augalą – šliaužiančiąją šilingę.
„šį augalą per visą vasarą galite surasti. Rusai ją vadino „lugavoj čaj“ arba „lankų arbata”, – dėstė Kauno marių regioninio parko vyr. specialistas. – Ji auga drėgnose vietose. Šio augalo arbata yra labai skani, ją galima naudoti net nefermentuotą. O šiaip tai yra žaizdas gydantis augalas. Štai paprastoji šilingė, galima sakyti, gydo žaizdas iš išorės, o ši – iš vidaus, būtent geriant jos arbatas. Tačiau išvaizda šių augalų kardinaliai skiriasi: paprastoji šilingė užauga aukšta, šliaužiančioji visuomet tarsi šliaužia palei žemę. Ir šliaužiančioji žydi geltonai. Ją tikrai rasite paupiuose ten, kur drėgną. Šitas augalas turi tokį malonų, bet šiek tiek sutraukiantį skonį.“
Vikipedija – Algirdo nuotr.šliaužiančioji šilingė
Vėdrynus geriau palikti žaliuoti
Vienam seminaro dalyviui iškart kilo klausimas, ar galima miške prisivalgyti nuodingų augalų. G. Vaivilavičius teigė, jog vienas iš tokių yra vėdrynas – juo nesunkiai galima apsinuodyti, todėl čia mums reikėtų pasimokyti iš karvių: ganyklose visa žolė būna švariai nurupšnota, tačiau vėdrynai – lieka.
„Iš vėdrynų daromi vaistai. O geltonžiedė ir baltažiedė plukės – taip pat yra vėdrynai. Jos yra nuodingos“, – apie šiuo metu šlaituose ir pievose žiedus keliančias gėleles pasakojo regioninio parko specialistas.
Netoli vėdryno G. Vaivilavičius netrukus aptiko rasakilą.