Reikia atsiminti, kad morkose esantį karotiną organizmas pasisavins greičiau, jei patiekalai iš jų bus gardinami aliejumi. Būtent morkos yra reta išimtis – virtos jos išlaiko daugiau naudingųjų medžiagų nei žalios. Tik išvirtose morkose antioksidantų lygis padidėja 34 proc. ir didėja pirmą jų laikymo savaitę. Mėnesį išlaikytos virtos morkos turi daugiau naudingųjų medžiagų nei šviežios. Specialistai tai aiškina tuo, kad virtose morkose susidaro nauji cheminiai junginiai, turintys didelių antioksidacinių savybių.
Gydymo tikslais vartojamos žalios morkos arba jų sultys.
Morkų sultys ir tarkuotos morkos stiprina organizmą: valo kraują, iš organizmo šalina toksinus bei kenksmingąsias medžiagas, normalizuoja medžiagų apykaitą, didina visų vidaus organų aktyvumą. Morkos labai padeda nuo avitaminozės bei mažakraujystės.
Morkos gerina ląstelių regeneracijos procesus, didina pagrindinių antioksidantų kiekį kraujyje ir stiprina imuninę sistemą, ypač pagyvenusių žmonių, stimuliuoja sveikų ląstelių augimą bei mažina riziką susirgti vėžiu.
Kadangi turi daug kalio druskų, morkos – puikus maistas sergantiesiems širdies bei kraujagyslių ligomis, ateroskleroze, kenčiantiesiems nuo per didelio spaudimo.
Gydant aterosklerozę, koronarinį nepakankamumą su stenokardijos požymiais, naudojamas morkų sėklų ekstraktas daukarinas. Šis preparatas pasižymi geru spazmolitiniu veikimu ir plečia širdies kraujagysles.
Morkų sultys sveika esant kepenų bei inkstų sutrikimams, skatina smėlio bei nedidelių akmenukų pasišalinimą sergant inkstų akmenlige, valo kepenis.
Morkos reguliuoja angliavandenių apykaitą, gerina virškinimą, laisvina vidurius, gydo hemorojų.
Mokslininkai neseniai išsiaiškino, kad turinčios daug fitoncidų morkos veika ligas sukeliančią mikroflorą panašiai kaip česnakai ar svogūnai.
Morkos vartojamos esant regėjimo sutrikimams, viršutinių kvėpavimo takų katarui, stomatitui ir burnos ertmės uždegimams. Morkų sultimis su medumi skalaujama gerklė sergant angina.
Liaudies medicinoje smulkiai tarkuotų morkų bei jų sulčių kompresais gydomi nudegimai, nušalimai, žaizdos bei opos.
Morkų negalima valgyti sergant plonosios žarnos uždegimu, skrandžio bei dvylikapirštės žarnos opa. Nuo per didelio morkų bei jų sulčių kiekio delnų ir pėdų oda gali tapti gelsva, net oranžinė. Tai rodo, kad organizmas neperdirba karotino ir vitamino A pertekliaus. Nuo penkių stiklinių morkų sulčių per dieną oda jau gali pradėti gelsti. Dažniausiai taip nutinka vaikams, nes suaugusio žmogaus kepenys karotiną perdirba, o jo perteklių iš organizmo pašalina.
Vitaminas A, dar vadinamas grožio vitaminu, daro morkas pagrindine gamtos kosmetikos priemone. Jei reguliariai gersite šviežias morkų sultis, atrodysite sveikai. Be to, iš morkų galima pasidaryti puikių veido kaukių.
Bet kokio tipo odai (laikoma 20 min., nuplaunama šiltu vandeniu)
Trys tarkuotos šviesiai rožinės morkos, šaukštelis krakmolo arba bulvių košės, pusė trynio.
Tarkuotą morką sumaišyti su šaukštu pieno.
Dvi tarkuotos šviesios morkos, trynys, keli lašai aliejaus.
Trys dalys morkų sulčių, viena dalis citrinos sulčių. Sausą ir normalią odą prieš tepant kaukę patepti kremu.
Sausai odai
Išvirti ir sutrinti 2-3 dideles morkas, sumaišyti su medumi.
šaukštelį morkų sulčių arba tarkuotą morką sumaišyti su šaukšteliu varškės ir šaukšteliu grietinėlės.
Riebiai odai
Tarkuotą morką sudėti ant marlės arba ją sudrėkinti morkų sultyse ir dėti ant veido. Dedant tokią kaukę du tris kartus per savaitę visą mėnesį oda įgaus švelniai rusvą atspalvį.
Tarkuotos morkos padeda ir persideginus saulėje.
Sutarkuoti morką, sumaišyti iki putų išplaktą baltymą ir įberti miltų tiek, kad pasidarytų košelė.
Plaukams
Jei lėtai auga plaukai, į galvos odą reikia įtrinti morkų bei citrinos sulčių mišinį. Plaukai, be visa kita, ir gražiai blizgės.
Parengė Liepa EGLINSKYTĖ
“Panevėžio balsas”