Sveikatos labui – būtinos žinios
Ruduo – pats metas papildyti savo organizmą vitaminais ir mineralais. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja per dieną suvalgyti ne mažiau pusės kilogramo vaisių ir daržovių, kad gautume 25–30 g skaidulų. Neretai suvalgyti tokį kiekį daržovių ar vaisių būna sudėtinga. Tai ypač aktualu, kai trūksta tam tikrų konkrečių medžiagų, esančių vaisiuose ar daržovėse. Išeitis – sultys.
Tad, anot žaliavalgės Lauros Stanevičienės, jeigu mėgstate sultis, verčiau rinkitės daržovių. Jose mažiausiai angliavandenių, tačiau pakankamas kiekis ląstelienos, kuri padeda sumažinti apetitą. Tokių sulčių visiškai pakaktų pusryčiams. Dar idealiau, jeigu sultys geriamos priešpiečiams. Sultys netinka po valgio, ypač po sočių pietų, kadangi tuomet virškinimo sistemoje prasideda nepageidaujami rūgimo procesai.
„Tikros sultys nėra gėrimas, jos nėra skirtos tiesiog atsigerti. Į jas reikėtų žiūrėti kaip į maistą – vaisiaus, daržovės ar į sriubos pakaitalą, kurių atsigėręs pajunti sotumo jausmą“, – sako žaliavalgė, primindama, jog sultis reikia gerti labai lėtai, nedideliais gurkšneliais, taip, kad dar ir seilės burnoje tilptų; palaikyti burnoje bent keletą sekundžių, tarsi jas pakramtant, panašiai lyg atsikąstume obuolio ar apelsino.
Reguliariai geriant sultis, gerėja medžiagų apykaita, stiprėja organizmo atsparumas infekcijoms, stresui, jose esančios organinės rūgštys padeda įsisavinti maistines medžiagas. Sultys organizme pasisavinamos labai greitai – per pusvalandį. Jas nuolatos geriant, mūsų organai funkcionuoja daug geriau, ima šalintis nereikalingos medžiagos, negyvos ląstelės, susikaupusios druskos, o pats organizmas tam nenaudoja papildomos energijos.
Žmogus, metęs rūkyti, neretai pradeda užkandžiauti įvairiais saldumynais, bulvių traškučiais. Anot žaliavalgės, šviežios daržovių ar vaisių sultys – puikus pasirinkimas, kuris ne tik padės atsispirti potraukiui rūkyti, bet ir išvalys organizmą nuo toksinų.
Tam, kad organizmą aprūpintumėte reikiamu kiekiu vitaminų ir mineralų, per dieną rekomenduojama išgerti nuo kelių šaukštų iki trijų stiklinių spaustų sulčių. Kiek, priklauso nuo to, kokią sulčių rūšį pasirenkate. Tarkim, nors morkų sultys laikomos labai vertingos dėl morkose esančio beta karotino, esant jo pertekliui, apkraunamos kepenys, tad profilaktiškai per dieną pilnai užtenka pusės stiklinės morkų sulčių.
Freeimage.com/Aureliy Movila nuotr.
Sultys jokiu būdu nepakeičia vandens, tad į skysčio, kurį turime išgerti per dieną, kiekį, neturi būti įskaičiuojamos. Taigi, jei vietoj vandens per dieną išgersime 1,5 l sulčių, gausime daug daugiau kalorijų, o organizmas negaus rekomenduojamo kiekio vandens.
Beveik visas sultis reikia gerti iškart išspaustas – kelias valandas pastovėjusios sultys jau neturi tiek vitaminų. Ypač greitai suyra vitaminas C. Išskirtinai tik burokėlių sultis reikėtų 2–3 valandas palaikyti atvirame inde, kad išgaruotų eteriniai aliejai, kurie kai kuriems žmonėms dirgina virškinimo traktą ir sukelia pykinimą.
Sveikiausios sultys – šviežios, nekaitintos, neapdorotos mechaniškai ar chemiškai. Bet koks apdorojimas sunaikina dalį ar net visus vitaminus.
Pasak žaliavalgės ponios Lauros, vertėtų žinoti, jog maišant skirtingas sultis, vaisiai maišomi su vaisiais, daržovės – su daržovėmis. Morkų negalima maišyti su apelsinais, kaip tai neretai daroma. Į morkų sultis pravartu įsipilti šlakelį aliejaus dėl geresnio karotino pasisavinimo. Išimtis – obuolys. Jis gali būti maišomas ir su morkomis, ir su burokėliais, ir su kitomis daržovėmis.
„Teisingi deriniai yra labai svarbus aspektas, ypač kai mes geriame šviežiai spaustas sultis sveikatos stiprinimo tikslais. Panašiai kaip su vaistažolėmis – visi gali prisirinkti įvairių vertingų žolelių, tačiau jas sumaišyti taip, kad mišinys būtų pajėgus suteikti jums sveikatos, reikalingas išmanymas“, – sako žaliavalgė.
Kas tinka vienam – gali netikti kitam
Daržovių sultys stiprina ir atnaujina organizmo ląsteles, audinius, vidaus sekrecijos liaukas ir organus. Jos aprūpina organizmą vitaminais A, E, B, C, PP, D, mineralinėmis medžiagomis: kaliu, kalciu, geležimi, variu, magniu, natriu, bioflavonoidais ir pektinu. Pastarasis labai naudingas mūsų organizmui, nes jis sujungia iš aplinkos į organizmą patenkančius sunkiuosius metalus ir taip apsaugo nuo toksinio jų poveikio.
Įvairių šalių mokslininkai nustatė, kad sultys pagreitina kraujo ir limfos apytaką, gleivių, šlapimo, prakaito išsiskyrimą, pašalina susikaupusius šlakus ir sustiprina imunitetą, todėl žmogus rečiau serga ir lėčiau sensta. Reguliariai geriant vaisių ir daržovių sultis, dvigubai sumažėja rizika susirgti virškinamojo trakto, šlapimo pūslės ir kvėpavimo organų vėžiu. Sultys neleidžia vystytis aterosklerozei bei koronarų nepakankamumui.
Visgi, sergant kai kuriomis ligomis, šviežiai spaustų sulčių nereikėtų gerti. Neigiamų pasekmių galime susilaukti gerdami burokėlių sultis, kurios, kaip žinia, labai naudingos dėl didelio geležies kiekio, nepriekaištingai stimuliuoja kraujotaką, normalizuoja nervų sistemą, pagerina žarnyno peristaltiką, tačiau tirština kraują. Burokėlių sultys nerekomenduojamos sergant inkstų ligomis, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige. Esant panašiems skundams, nerekomenduojama gerti ir obuolių sulčių.
Sergant inkstų ir kepenų ligomis labai naudingos moliūgų sultys, kurių reikėtų gerti po vieną stiklinę per dieną. Sergant inkstų ir šlapimo pūslės akmenlige, naudinga kartas nuo karto pasimėgauti moliūgų sultimis po ketvirtį arba pusę stiklinės tris kartus per dieną.
Sultis atsargiau turėtų gerti diabetikai, kadangi jose yra didelė įvairių medžiagų, taip pat ir cukraus koncentracija. Nepaisant to, kad sultyse esantis cukrus – kitoks nei įprastas baltasis cukrus. Tai augalo fruktozė ir ji tikrai nėra tokia kenksminga kaip cukrus.
šviežiai spaustos pomidorų sultys stimuliuoja skrandžio ir žarnyno darbą, sumažina vėžio atsiradimo tikimybę. Jos labai naudingos nėščioms ir maitinančioms moterims. Kadangi sultyse nedaug kalorijų, jas drąsiai gali gerti žmonės, turintys antsvorio. Šviežiai spaustose sultyse išlieka stipriai veikiantys fitoncidai, slopinantys rūgimo ir puvimo procesus žarnyne. Tačiau pomidorų sulčių negalima gerti paūmėjus gastritui, opaligei, pankreatitui ir cholecistitui.
Pixabay.com/pelambung nuotr.
Rečiau spaudžiamose kopūstų sultyse gausu lengvai įsisavinamų angliavandenių, vitaminų C, PP, folinės rūgšties ir aminorūgščių. Jose yra kalio, natrio, kalcio, magnio, geležies druskų. Kopūstų sultyse rastas ypatingas vitaminas U, apsaugantis nuo opaligės. Kopūstų sultys geriamos profilaktiškai siekiant išvengti skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligės paūmėjimo. Sergant stomatitu ir dantenų uždegimu, rekomenduojama burną skalauti šiltomis kopūstų sultimis. Tačiau nežiūrint į tai, kad kopūstų sultys turi gydomąjį poveikį skrandžio gleivinei, paūmėjus gastritui ir opaligei vertėtų jų atsisakyti. O štai nurimus skausmui ir sveikstant, šios sultys – kaip tik.
O štai agurkų sultys tinka ir sveikiems, ir ligotiems. Jos puikiai tinka norint atsigaivinti, taip pat padeda užkirsti kelią ligoms, o kai kurias net išgydo. Agurkų sulčių ypač sveika gerti, kai vargina padidėjęs kraujospūdis, ir tada, kai jis būna sumažėjęs. Šių sulčių rekomenduojama gerti sergantiems kepenų ir inkstų ligomis, cukriniu diabetu, nutukusiems žmonėms. Agurkų sultis pravartu gerti, kai vargina nemiga ir kosulys. Jos padeda net varginant spuogams. Mat jos valo kraują ir limfą, todėl išnyksta spuogai ir pagražėja veido odos spalva. Stiprina dantis, plaukus, dantenas, rankų bei kojų nagus, nes agurkų sultyse yra nemažai titnago ir sieros.
Rūpinantis savo sveikata, vertėtų žinoti ir tai, jog dauguma šviežiai spaustų sulčių laisvina vidurius. Todėl žmonėms, linkusiems į viduriavimą, rekomenduojama sultis skiesti vandeniu ir gerti po nedaug.
Vaikams sultis geriau skiesti, ypač jeigu jose daug cukraus, net jeigu tas cukrus natūralus.
Paskanaukite:
1,5 kg agurkų;
šluotelės krapų ir petražolių.
Agurkus nuplaukite, nupjaukite tamsiai žalius galiukus, perpjaukite pusiau, kad tilptų į sulčiaspaudės kaklelį. Žalumynus nuplaukite, nuvarvinkite. Išspaustas sultis gerkite pasimėgaudami kartu su jums brangiais žmonėmis – tokiu būdu ne tik papildysite organizmą reikiamomis medžiagomis, bet ir pasikrausite dvasiškai. „Stiklinė sulčių kur kas geriau nei taurė alkoholinio gėrimo. O kiekviena prasmingai kartu su artimais žmonėmis praleista akimirka – tarsi mozaikos gabalėliai papildo ir lavina mūsų asmenybę“, – įsitikinusi žaliavalgė Laura Stanevičienė.
Miglė REMEŠKEVIČIŪTĖ
Pixabay.com/Jan Vašek nuotr.