Vynuogės – vienos saldžiausių uogų, todėl dažnai klaidingai manoma, kad jos visai nevertingos. Tačiau prasidėjus rudens vynuogių sezonui, sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė griauna šį mitą ir sako, kad vynuogės pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, yra puikus vitaminų šaltinis, o kai kurie šias uogas gali valgyti net su kauliukais, taip pagerindami žarnyno veiklą.
Vynuogėse gausu antioksidantų
Pasak „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, vynuogėse gausu vitaminų ir skirtingų antioksidantų. Jų kiekis priklauso nuo vynuogių veislės, uogų saugojimo bei derliaus nuėmimo sąlygų, aplinkos veiksnių.
„Vynuogės įvardijamos kaip eilę žmogaus organizmui reikalingų vitaminų turinčios uogos. Jose gausu B grupės vitaminų, tiamino, riboflavino, vitaminų C ir K, šiek tiek vitamino E. Taip pat vynuogėse randama ir mineralinių medžiagų: vario, kalio bei mangano. Tačiau vienas iš didžiausių vynuogių privalumų – jose esantys antioksidantai. Priklausomai nuo vynuogių rūšies, gali skirtis tam tikrų antioksidantų kiekis. Pavyzdžiui, raudonų vynuogių odelėse yra labai aktyvaus antioksidanto – resveratrolio, kuris pasižymi priešuždegiminėmis ir širdžiai naudingomis savybėmis. Manoma, kad vynuogėse esantys antioksidantai mažina Alzheimerio ligos riziką, pasižymi antivėžinėmis savybėmis“, – vynuogių naudą atskleidžia E. Gavelienė.
Pasak gydytojos dietologės, dėl savo antioksidacinių savybių vynuogės privalo atsidurti mitybos racione: „Vaikams ir suaugusiems vertėtų paįvairinti kasdien suvalgomų uogų ir vaisių kiekį. Bendra vaisių ir uogų paros norma – 200–300 gramų, o dalis šio kiekio galėtų būti vynuogės.“
Galima valgyti net su kauliukais
Gydytoja dietologė sako, kad vynuogės yra saldesnės uogos, todėl visuomenėje dažnai sklando mitas, kad jos turtingos tik angliavandeniais, kurių geriau atsisakyti.
„Nors vynuogės iš tiesų yra vienos tų uogų, kuriose greitai įsisavinamų angliavandenių yra nemažai, tačiau teikiamos naudos tai pranoksta. Kita vertus vynuogių natūralus angliavandenis fruktozė yra puikus energijos šaltinis. Nepernokusių vynuogių glikeminis indeksas nėra aukštas, todėl kartkartėmis saujele vynuogių gali pasimėgauti net cukriniu diabetu sergantys asmenys. Tiesa, vynuogių sultims ši taisyklė negalioja, nes jų glikeminis indeksas yra didelis“, – primena E. Gavelienė.
Iš vynuogių kauliukų neretai gaminami įvairūs ekstraktai, naudojami grožio procedūroms, o iš sėklų – spaudžiamas aliejus. Pasak E. Gavelienės, kai kurie gali valgyti ir vynuogių kauliukus: „Nors vynuogių kauliukai priskiriami nevirškinamai uogų daliai, tačiau patekę į žarnyną jie gali būti naudingi – pagerina žarnyno veiklą, motoriką. Tačiau žmonės, varginami ūmaus pilvo pūtimo, turėtų atsargiau valgyti vynuoges su kauliukais, mat jų atsiradimas žarnyne gali jį tik sustiprinti. Be to, uogos su kauliukais nerekomenduojamos žmonėms, kurie serga žarnyno ligomis, pavyzdžiui, divertikulioze.“
Pixabay.com nuotr.