Kurlink tiesiasi rankos, kai už lango tamsu, šalta, siaučia pūga, kaukia vėjas, o kambaryje sėdite prie televizoriaus? Turbūt nevalingai kramsnojate šokoladinius saldainius, sausainius ir kitokius skanėstus. Ir tai visiškai natūralu: cukrus didina vadinamųjų laimės hormonų lygį ir gliukozės kiekį kraujyje, dėl to jaučiatės žvalesni ir būnate optimistiškai nusiteikę.
Tačiau saldėsiuose esantys angliavandeniai organizmo greitai virškinami, todėl po pusvalandį trukusio pakylėjimo laukia dar didesnis nuovargis, pablogėja nuotaika.
Reikėtų iš raciono išbraukti saldžius ir riebius produktus, o užkandžiams rinktis ką nors kita. Atkreipkite dėmesį į mėsos, žuvies, ankštinių kultūrų patiekalus, juos organizmas lėčiau pasisavina ir jie energijos suteikia kelioms valandoms, nepamirškite vaisių, daržovių – juose yra ir cukraus, ir vitaminų, naudingos žarnynui ląstelienos.
Angliavandenių trūkumą geriau kompensuoti vadinamaisiais lėtaisiais angliavandeniais. Jų yra rupių miltų produktuose – duoniukuose, makaronuose, taip pat avižų dribsniuose, lęšiuose.
Taisyklingai gerti
Populiariausias žvalinantis gėrimas, žinoma, yra kava, tačiau populiarumas ir efektyvumas, deja, skirtingi dalykai.
Tiesa, kava iš tikro turi stimuliuojamąjį poveikį, tačiau jis trumpalaikis, paskui dar labiau juntamas energijos stygius. O jei iš karto griebsitės kito puodelio kavos, galite padauginti kofeino ir tada laukia bemiegė naktis. Šito jums tetrūksta, juk esate mirtinai pervargę.
Reikėtų gerti švelnesnio poveikio tonizuojamuosius gėrimus. Pavyzdžiui, galima mėgautis žolelių arbata, įsipilti į ją šviežių žaliųjų citrinų sulčių, įsidėti imbiero.
Jį galima naudoti ir džiovintą, ir marinuotą, įdėjus jo į maistą, pagreitėja medžiagų apykaita, o aitrus skonis ir kvapas suteikia žvalumo.
Tonizuojamai veikia ženšenis, kininis citrinvytis, cinamonas, kakava. Tad vietoj kavos (taip pat ir juodosios, žaliosios arbatos) pabandykite gerti kakavą arba karštą šokoladą. Arbatą derėtų gerti baltąją, joje mažai kofeino, ši arbata padeda geriau sutelkti dėmesį.
Taisyklingai miegoti
Trumpa diena ir šaltas oras pertvarko organizmo biologinį laikrodį, šiuo metų laiku žmogui reikia daugiau poilsio nei vasarą. Svarbiausia – nesipriešinti šiam organizmo poreikiui, nes kitaip depresija ir nuolatinis vangumas garantuoti.
Miegoti eikite pusvalandžiu ar net valanda anksčiau nei vasarą, stenkitės vakarui nepalikti kokių nors svarbių darbų – tai tikrai nepadės užmigti.
Paisykite miego higienos. Aklinai užtraukite užuolaidas miegamajame, išjunkite visus elektros prietaisus, venkite bet kokio šviesos šaltinio: net deganti kompiuterio lemputė gali dirginti akių tinklainę ir trukdyti užmigti.
Prieš eidami miegoti nors 10–15 min. praverkite orlaidę, net kai šalta: remiantis amerikiečių specialistų miego tyrimais, kai žmogaus temperatūra būna truputį žemesnė už normalią, jis užmiega daug lengviau. Tik stebėkite, kad neperpūstų – raumenų skausmai ar peršalimas žvalumo tikrai nepridės.
Kai kuriems žmonėms sunku priprasti anksčiau užmigti, todėl jie ilgai vartosi ir paskui jaučiasi kaip sudaužyti. Psichologai jiems pataria rengimąsi eiti miegoti paversti ritualu.
Reikėtų gultis visuomet tuo pačiu metu, prieš tai vienoda tvarka atlikti tuos pačius veiksmus (tvarkytis virtuvėje, valytis dantis, skaityti knygą), prieš miegą klausytis tos pačios dainos ir kt. Toks pasirengimas pripratins smegenis reikiamu laiku „išsijungti“.
Taisyklingai keltis
Kad iš lovos išliptumėte žvalūs ir išsimiegoję, taip pat reikia atlikti tam tikrus ritualus. Pirmiausia prisiminkite seną gerą dalyką – mankštą. Šokinėti per šokdynę ar pusvalandį kilnoti svarmenis visiškai nebūtina: pabandykite 5–10 kartų pritūpti ir tiesiai stovėdami lenktis pirmyn, kad rankų pirštais pasiektumėte grindis.
šie pratimai išjudina didžiausius raumenis, jiems reikia, kad pagerėtų kraujotaka. Pulsas smarkiai padažnėja, širdis plaka greičiau – jūs prabudote.
Dar viena prabudimo priemonė – šaltas vanduo. Temperatūros receptoriai, esantys odoje, itin jautrūs ir greitai siunčia signalus apie šaltį smegenims: kuo daugiau signalų vienu metu smegenys gauna, tuo greičiau suaktyvėja jų veikla.
Žinoma, po lediniu dušu lįsti nereikia, užteks nusiprausti šaltu vandeniu. Tai labai naudinga – šaltis stimuliuoja kraujagysles ir gerina odos maitinimą.
Nepamirškite šviesos! Ryški šviesa dirgina akių tinklainę. Švedijos medikai nustatė, kad smegenys į tokį dirgiklį reaguoja didesne dėmesio koncentracija, kitaip tariant, visiškai nubunda.
Taigi išlipę iš lovos iš karto miegamajame įsijunkite šviesą ir stenkitės neprisimerkti. Po kelių sekundžių pajusite, kad esate pasirengę naujai darbo dienai.
Daugiau ryškių spalvų
Sodrios spalvos nuteikia žvaliai. Šilti atspalviai, kurių itin trūksta rudenį ir žiemą, gerina nuotaiką ir kelia tonusą.
Psichologai ketinantiesiems rimtai sportuoti siūlo spalvų terapiją: raudona ir geltona spalvos stimuliuoja aktyvumą, taip pat ir fizinį.
Grakštinamoji mankšta taip pat suteikia žvalumo, ir ilgam. Žiemą trūkstant saulės šviesos organizme mažiau pasigamina vadinamųjų laimės hormonų, o fiziniai pratimai kaip tik skatina jų gamybą. Daugiau džiaugsmo – mažiau depresijos ir nuovargio.
Tegul viskas būna ryšku. Atnaujinkite savo garderobą: įsigykite ryškias pirštines, šaliką, megztinį, tai gali būti nedidelė apyrankė, svarbiausia – dažnai į ją žiūrėkite, pavyzdžiui, kai spausdinate kompiuteriu.
Savo namuose darbo kambaryje galite pasikabinti kokį nors ryškiaspalvį plakatą (kai nusibos – išmesite), pakeiskite telefono ir kompiuterio ekrano užsklandą į ryškiaspalvį paveikslėlį. Galų gale pietaudami suvalgykite saldžiąją raudoną arba geltoną papriką – juk tai irgi spalvos, be to, organizmas gaus vitamino C.
Giliau kvėpuoti
Paprasta kvėpavimo mankšta bus dvejopai naudinga jūsų mieguistam organizmui: gausiai prisotins deguonies (jis reikalingas maistui paversti energija), pagerins kraujotaką, nes krūtinės ląsta ir jos raumenys susitraukinės.
Kraujas deguonį greičiau išnešios į audinius ir padės jiems gauti reikiamą kilodžaulių kiekį.
Kvėpavimo mankštai daug laiko nereikės: giliai ir greitai pakvėpuokite 20 sekundžių, paskui 5–7 kartus lėtai giliai iškvėpkite. Pakartokite tai 3 kartus per dieną – rytą, vidury dienos ir vakare, darbui pasibaigus.
Nepamirškite, kad tai, kuo jūs kvėpuojate, taip pat svarbu, kaip ir tai, kaip jūs tai darote. Aromaterapijos šalininkai tvirtina, kad kai kurie kvapai – cinamono, citrinų, rozmarinų, bergamočių, levandų, mėtų ir gvazdikėlių – verčia organizmo jautriuosius receptorius siųsti į smegenis signalą, išsibudinti ir susitelkti.
Galima gerti citrinų, bergamočių ir mėtų arbatą, cinamonu paskaninti kakavą arba desertus, rozmarinais ir gvazdikėliais – salotas, pauostyti levandų eterinį aliejų.
Tik nepersistenkite naudodami aromatines žvakes ir smilkalus: kai kuriems žmonėms intensyvūs ir labai stiprūs kvapai gali sukelti galvos skausmą ir net migrenos priepuolį.
Parengė A.Kaminskienė
“Sekundė”
SXC.hu nuotr.