Apie 30-40 proc. vaikų visame pasaulyje kamuoja atopinis dermatitas – dažniausia vaikų odos liga, pasireiškianti išbėrimais su niežuliu. Kiekvieną dešimtmetį sergančiųjų alergija skaičius dvigubėja, o tai parodo, jog ši liga tampa XXI a. epidemija. Ekspertai prognozuoja, kad artimiausiu metu nuo įvairių alergijos formų ir bronchinės astmos gali kentėti daugiau nei 50 proc. planetos gyventojų.
Dažna alergijos priežastis nėra vien gamtinės kilmės dirgikliai – kasdien pramonė mums pasiūlo tūkstančius produktų, galinčių sudirginti odą ar sukelti alergiją. Chemikalai, esantys daugelyje buityje dažnai naudojamų priemonių sumažina odos apsauginio barjero funkciją. Todėl padidėja odos pralaidumas chemikalams, alergenams, bakterijoms bei virusams, o tuomet iškyla pavojus ir mūsų sveikatai.
Apie alergiją ir jos prevenciją kalbiname Lietuvos Astmos ir alergijos asociacijos (AAA) prezidentę prof. Rūtą Dubakienę:
Kodėl taip svarbu informuoti visuomenę apie alergiją ir būdus jos išvengti?
Informacijos labai trūksta, visuomenė nepažįsta pagrindinių alerginių ligų simptomų, juos dažnai maišo su kitomis ligomis. Eilės pas gydytojus alergologus ilgėja kasmet, tačiau tai nereiškia, kad visi pacientai, kurie kreipiasi į gydytojus, yra alergiški. Jeigu kiekvienas žinotų pagrindinius alergijos simptomus, apsilankančių pas gydytojus būtų mažiau.
Juk ne visi serga alergija. Kam varginti nesergančią visuomenės dalį bauginančiais pranešimais ir pamokymais?
Pagal prognozes 2015 metais, kas antras europietis sirgs viena ar kita alergine liga. Šeimose tikrai yra daugiau ar mažiau sergančiųjų, todėl šeimos nariai galėtų padėti vieni kitiems. Svarbu informuoti visuomenę apie alergijos grėsmę ir būdus jos išvengti. Problemos prevencija gali būti efektyvesnė – juk daug paprasčiau išvengti problemos, nei vėliau ją spręsti!
Kokiu priemonių patartumėte imtis, siekiant apsisaugoti nuo alergijos atsiradimo rizikos?
Tai labai individualus dalykas ir kaip minėjau, pagrindinė priemonė – žinios. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į priemones, kurias naudojate – kuo mažiau jose medžiagų, kurios gali sukelti alergiją, tuo mažesnė rizika, kad pastaroji pasireikš.
Ar seniai AAA užsiima alergijos problemos viešinimu plačiajai visuomenei? Kokiais būdais tai daroma?
Nuo pat savo įkūrimo AAA apie alergiją informuoja per radiją, spaudą, organizuojami seminarai, išleistas „Alergijos pradžiamokslis“. Anksčiau šią datą Lietuvoje minėdavo tik medikai ir mokslininkai įvairiose sveikatos forumuose bei konferencijose. Tačiau jau treti metai iš eilės ši diena bus pažymėta netradiciniu visuomeniniu renginiu.
2009 metais, minint Pasaulinę alergijos dieną, buvo nutiesta ilgiausia Lietuvoje skalbinių virvė ir tokiu būdu pasiektas naujas Lietuvos rekordas. 2010 metais Vilniuje buvo pasiektas dar vienas rekordas – į orą pakilo 2500 balionų. Tą dieną buvo pasirašyta dešimties metrų ilgio peticija „Už saugią namų aplinką – tariame ne alergijai!”.
šiais metais organizuojamas vaikų piešinių konkursas „Kaip aš matau alergiją“? Taip linksmai bus paminėta Pasaulinė alergijos diena šiemet. Tikimasi, kad ši edukacinio pobūdžio akcija atkreips visuomenės dėmesį ir skatins domėtis alergijos problema ir būdais jos išvengti.
Piešinių konkurso organizatoriai – alergijos atsiradimo riziką mažinančių produktų gamintojai „Neutral“, jau daugiau nei 25 metus alergijai tariantys „Ačiū ne“. Konkurse dalyvauti gali visi norintys, savo piešinius užregistravę internete adresu www.neutral.lt
Vido Venslaviškio nuotr.